AÖF Kredili Sistem Ders Geçme Notu Nasıl Hesaplanır

Açıköğretim kredili sistem ders geçme notu kaç ve puan hesaplama yani harf notu hakkında bilmeniz gerekenleri konumuzda aktaracağız. Aöf dersten kalma, sınıf geçme ve ders geçme notu nasıl hesaplanır, ara sınav ve final notlarından en az kaç almak gerekir ile ilgili açıköğretim kredili sistem harf notu tablosu her bilgileri her öğrencinin bilmesi gerekiyor.

Güz dönemi ve bahar dönemi sonrasında ara sınav vize ve final notları hesaplandığında acaba dersten geçtim mi diye merak edenler oluyor kredili sistem aöf ders geçme notu hesaplama tablosu ile bunu anlatacağız. En az kaç alırsak geçeriz, koşullu geçmek ne demek ayrıntılar yazımızda.

aöf ders geçme

Kredili Sistemde Ders - Sınıf Geçme Nasıl Hesaplanıyor?

Kredili sistemle hayatımıza harf notu uygulaması da girmiş bulunmaktadır. Bu uygulamada sınavlar 100 puan üzerinden değerlendiriliyor fakat aldığımız her bir not belli aralıklarla sınıflandırılarak harf notuna dönüştürülmektedir. Aşağıda aldığınız rakamsal notların hangi harf notuna karşılık geldiğini inceleyebilirsiniz.

Not Aralığı – Harf Notu – Not Değeri
84 – 100 harf notu AA değeri 4,00 (geçtiniz)
77 – 83 harf notu AB değeri 3,70 (geçtiniz)
71 – 76 harf notu BA değeri 3,30 (geçtiniz)
66 – 70 harf notu BB değeri 3,00 (geçtiniz)
61 – 65 harf notu BC değeri 2,70 (geçtiniz)
56 – 60 harf notu CB değeri 2,30 (geçtiniz)
50 – 55 harf notu CC değeri 2,00 (geçtiniz)
46 – 49 harf notu CD değeri 1,70 (ortalamaya göre geçebilirsiniz)
40 – 45 harf notu DC değeri 1,30 (ortalamaya göre geçebilirsiniz)
33 – 39 harf notu DD değeri 1,00 (ortalamaya göre geçebilirsiniz)
0 – 32 harf notu FF değeri 0,00 (kaldınız)

Şimdi ders geçmenin nasıl olduğuna yani sınıf geçme notuna. Yeni kredili sistemle birlikte sınıfta kalma sona ermiştir. Artık derslerden kalma veya geçme var. Bilindiği üzere dersler 2 farklı dönemde veriliyor ve bir dönemde kaldığınız dersi ancak seneye aynı dönemde verebiliyorsunuz. Buda bir dersten kalmamız halinde bir sonraki dönemde o dersi alamayacağımız anlamına geliyor.

Hesaplama şu şekilde yapılıyor, ara sınavda notunuzun %30 ile finalde aldığınız notun %70'i toplanarak sizin ders geçme başarı notunuz ortaya çıkmaktadır. Buna göre vize notunun %30 + final sınavı notunun %70 = 50 veya üstünde ise her durumda o dersten geçmiş oluyorsunuz.

Açıköğretim güz ve bahar dönemi sınavları sonucunda, CD, DC ve DD aldığınız dersleriniz varsa, bu ders ortalamalarınız 50′den az ama 32′den yukarı demektir. Kısacası bu derslerden aslında başarısız olduğunuz anlamına gelir. Hemen yukarıda yer alan tabloyu incelerseniz hangi aralıklarda not ile geçeceğiniz, kalacağınız veya ortalamaya göre geçeceğinizi söylemiştik.

AÖF Koşullu Geçme Hesaplama

Gelelim önemli bir konu olan koşullu geçme konusuna, şimdi aldığınız not 33-49 arası olursa sizin genel not ortalamanıza bakılır. Genel not ortalaması 2.00′ın üzerinde ise CD, DC, DD aldığınız derslerden geçersiniz. Genel not ortalaması 2.00’ın altında ise bu sefer koşullu geçme devreye giriyor. Koşulu ise bahar dönemi sonunda Genel not ortalamanızın en az 2,0 olmasıdır. 2,0′ın altında bir GNO getirirseniz koşullu geçtiğiniz derslerden de kalırsınız.

Ders Geçme Nasıl Oluyor?

Sınav sonuçları sonrasında notlarınız AA ile CC arasında ise şartsız geçtiniz demektir. Diğer derslerden çok kötü puan alsanız bile bunlardan geçersiniz.

AÖF Dersten Kalma

Eğer notunuz FF ise 32′den daha aşağı bir not ortalamasına sahip olduğunuzu gösterir. FF aldığınız dersten her durumda kalırsınız ve durum böyle olunca koşullu geçemezsiniz. Yine yukarı belirttiğimiz gibi kaldığınız ders için ilgili dönemi beklemek zorunda kalacaksınız.

Son konular :

Yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.