AÖF Çan Eğrisi Sistemi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Açıköğretimde çan eğrisi nedir, nasıl hesaplanır 2014'te var mı yoksa kalktı mı gibi öğrencilerin aklına takılan bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız. Öncelikle aöf çağ eğrisi sistemi yeni kredili sistem ile gelmiştir. Güz ve bahar dönemi sınav sonuçları bundan sonra çağ eğrisine göre hesaplanacaktır.

Şimdi yeni sistemde çan eğrisi hesaplaması ile ilgili bilgiyi örnekle açıklamaya çalışalım böylece konu daha net anlaşılacaktır. Sonuçta bilinmesi gereken bir durum size lazım olacaktır.
aöf çan eğrisi
Açıköğretim Çan Eğrisi Nasıl Hesaplanır

Dönemlik-kredili bölümlerde bağıl değerlendirme yöntemi kullanılır. Bu yönteminde bir öğrencinin başarısı ilgili dersi alan grup içindeki diğer öğrencilerin başarı düzeyleriyle bağlı olarak değerlendirilmektedir. Yani öğrenciler sınavdaki dereceyi kendileri belirler.

Öğrencilerin başarı veya başarısızlık düzeyine göre her bir ders için ayrı bir geçme puanı oluşmaktadır. Yani bir dersten sınava giren tüm öğrencilerin aldıkları notların ortalamasına göre o dersten geçebilir veya kalabilirsiniz. Neticede bir öğrenci bir dersten 48 ile CC alıp geçerken, başka bir dersten 56 ile CC alıp geçebilmektedir. İşte bu durumu sınavdaki öğrenciler belirler.

Çan eğrisinde sınav sonucunda herkesin aldığı notların ortalaması alınır ve standart sapma belirlenir ve artış sayısı belli olur. Şimdi durumu kısa bir örnekle açıklayalım.

Örneğin; 4 kişilik bir sınıfta ara sınav ve finalin not ortalaması şu şekilde olsun; 30, 40, 50, 60 puan. Hepsini toplayarak sınıfın ortalaması 30+40+50+60=180/4 = 45 olarak belirledik. Standart sapma da 8 olarak hesaplansın. (Bu sapmayı dersimizi veren öğretim üyeleri yani öğretmenlerimiz belirler) Eğer öğretmen ortalamaya CC verirse, yani 45 CC olursa, bu nota standart sapma eklenerek veya çıkarılarak diğer notlar hesaplanacaktır.

Yani durum şöyle; 45+8 = 53 CB, 53+8 = 61 BB, 45–8= 37 CD, 37–8 = 29 DD olur.

Bu sonuçta 29 puanın altı FF, 29-37 arası DD, 37-45 arası CD, 45-53 arası CC, 53-61 arası CB notlarını alır. Ortalaması 30 olan DD 40 olan CD, 50 olan CC, 60 olan CB notlarını alır. Sanırım bu biraz daha açıklayıcı oldu. Çan eğrisi sisteminde öğrencilerin yapabileceği fazla bir şey bulunmuyor.

Standart sapma üniversite tarafından hesaplandığı için bizlerin çan eğrisine göre notumuzun ne olacağını ancak Üniversitenin notları açıklamasından sonra öğrenebileceğiz. Dersleri geçip geçmeyeceğimizi etkileyen en önemli husus genel not ortalaması sistemidir.

Her dönem sonunda genel not ortalamamızı 2.0′ın üzerinde getirmeyi başarabilirsek, 33 – 50 arası aldığımız tüm derslerden başarılı sayılırız. Bu yüzden kredisi yüksek olan derslerden her zaman daha yüksek notlar almalıyız.

Bu makalede güz dönemi ve bahar dönemi çan eğrisi nasıl hesaplanır hakkında bilgilerini sizlere sunduk. Diğer yazılarımızda not ortalaması hesaplama ve sınıf geçme ile ilgili yazılarımı okuyabilirsiniz.


Son konular :

Yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.