AÖF Ders Ekle Sil İşlemi Nasıl Yapılır

Açıköğretim Fakültesi güz dönemi ve bahar dönemi aöf ders ekle sil işlemi nasıl yapılır hakkında bilgiler yazımızda. Ayrıca kayıt yenileme yapamıyorum, ders ekleme yapmadan para yatırdım ne olur gibi sık soruların soruları da yanıtlayacağız.

Açıköğretim ders ekle sil işlemini kayit.anadolu.edu.tr/tr/Giris.aspx adresinden yapabilirsiniz. Sorumlu olduğumuz dersleri seçmemiz gerekecek bunu biz yapmazsak sistem otomatik yapacak.

Adalet, işletme, ilahiyat, maliye, sosyoloji, kamu yönetimi, sosyal hizmetler, sosyoloji ve diğer bölümlerde okuyan öğrenciler için ders ekle sil işlemleri aynı tarihte başlayacaktır. Bankaya ne kadar harç ücreti yatıracağınızı her yıl yayınlanan güncel kılavuzdan öğrenebilirsiniz.

Ders ekle sil işlemi yapılmazsa ne olur?
Sistem ders eklemenize izin vermeyecektir. Bazı durumlar ilgili derslerinizi seçebilmenize rağmen sistem bunu otomatik yapınca bir takım mağduriyetler oluyor. Bunun önüne geçilmesi için belirtilen tarihlerde harç ücreti yatırmadan önce bu işlemi yapmalısınız.

İşlemi yapmadan para yatırdım?
Yukarıdaki durum burada da geçerlidir. Sistem para yattığı görünce işlemlerin olduğu varsaymaktadır bu yüzden bankaya parayı yatırmadan önce ekle-sil işlemini yapınız.

Ders eklemek veya çıkarmak için buraya tıklayın.

ders ekle sil işlemi
Ders Ekle Sil Nasıl Yapılır
Öncelikle kayıt tarihleri konumuzdan güz ile bahar dönemine ait tarihlerini öğrenin ve o süre içinde işlemlerinizi yapın. Bir önceki yıl 1.sınıfta kalmış olan öğrenciler, dikey geçiş kapsamında bir önceki yıl kayıt olmuş ama kalmış olanlar, 2.sınıf, 3.sınıf ve 4.sınıf öğrencileri ders ekle - sil işlemi yapabilmektedirler.

Kayıt yenileme işlemleri aşağıdaki şekilde yapılacaktır.
1- İnternetten kayıt yenileme sayfasından ders ekle sil işleminin yapılması,
2- Vakıfbank’a harç ücretlerinin ödenmesi.

Ders Ekle Sil İşlemi Video Anlatım


Hatırlatmalar;

- Ders ekle sil işlemini 1. sınıfı tekrar edenler ( Geçen yıldan kalanlar ) 2.sınıftakiler, 3.sınıftakiler, 4.sınıftakiler ve Geçen yıl ve daha öncesinde Dikey Geçiş kapsamında 3.sınıfa kayıt olup sınıfta kalanlar yapabilirler.
- 1.Sınıfa bu yıl ilk defa kayıt olanlar ile, Dikey Geçiş kapsamında bu yıl 3.sınıfa kayıt olanlar yapamazlar.
- Ders eklemek için, alt dönemden dersinizin olmaması gereklidir. 1.sınıftan kalmış dersi olanlar 3.sınıftan ders alamazlar, 2.sınıftan kalmış dersi olanlar ise 4.sınıftan ders alamazlar. Alttan kalan derslerinizi vermeden üst dönemden ders alamazsınız ama ders isterseniz çıkarabilirsiniz.
- Ders ekleme veya çıkarma işlemini harç ücretini ödemeden önce yapmanız gerekmektedir, harçları ödedikten sonra yapamazsınız. Ders ekleme veya çıkarma yapacaksanız önce bu işlemi sonrasında harç ücretini yatıracaksınız.
- Bir dönemde en fazla 45kredilik ders alabilirsiniz. Okul size 30 krediye kadar ders ataması yapmaktadır. Siz eğer alttan dersiniz yoksa üstten 45 kredi tamamlanana kadar ders ekleyebilirsiniz.

Açılan sayfada TÜRKİYE YENİ KAYIT VE KAYIT YENİLEME İŞLEMLERİ’ne tıklıyorsunuz.
Açılan sayfada sap taraftaki ” Kayıt Yenileme ” yazısına tıklayın.
Burada TC kimlik numaramız ve Aöf bürosundan aldığımız şife ile giriş yapıyoruz.
Buradan okulun size alabilirsin dediği dersleri ekleyebilir, mevcut derslerden ders çıkarabilirsiniz.
Aşağıda Ders Ekle Sil Ekranı Görünmektedir. Burada Üniversitenin size atadığı dersler üst tabloda yer almaktadır. Alt tabloda ise üniversitenin size ekleyebilirsiniz dediği dersler bulunmaktadır. Mevcut dönemde görmek istemediğiniz dersleri sildiğiniz zamanda alt tabloya düşerler.Aöf Ders Ekle Sil Sayfası
Aöf ders seçim tablosundan ders ekleme veya silme işlemi yaptıktan sonra işlemi kontrol etmeniz ve ileri tuşuna basmanız gerekmektedir. Aşağıdaki resimde görebilirisiniz.


Aöf Ders Ekle Sil Kontrol Sayfası
Açıla sayfadan seçtiğiniz dersleri onaylayacaksınız. resimden görebilirsiniz.


Aöf Ders Ekle Sil Kontrol ve Onay Sayfası
Ders Ekleme Silme işleminiz tamamlanmıştır hayırlı olsun. Bundan sonraki aşama Vakıfbank’a Harç Ücretlerini yatırılmasıdır.

Aöf Ders Ekle Sil Döküm Sayfası

Girdiğiniz sayfa ile ilgili uyarıları da belirteyim;
*Fakülte tarafından bu dönemde alabileceğiniz derslerin kredisi 30 ECTS* krediyi geçiyorsa en az 30 ECTS kredilik, geçmiyorsa tüm derslerin ataması yapılmıştır.
*Tekrar ettiğiniz dersler ve ilk kez alınan dersler farklı renklerde gösterilmiştir.
*Atanan derslerin üzerine TOPLAM 45 ECTS krediyi geçmeyecek şekilde varsa üst dönemden ders ekleyebilirsiniz. Fakülte tarafından yapılan ders ataması sonucu atanmayan dersi kalan ve bu dersleri alması halinde mezun olabilecek durumdaki öğrenciler 45 ECTS kediyi geçmeyecek şekilde ders ekle işlemi yapabilirler.,
* Ders silme, bir üst dönemin derslerinden başlayarak yapılabilir. Üst dönemin derslerinin tamamı silinmeden, bulunduğunuz dönemin derslerinden silme yapamazsınız. Ancak tekrar ettiğiniz dersleri silemezsiniz.
* Bir dersi silmeniz o dersten sorumlu olmadığınız anlamına gelmez. Sildiğiniz dersleri daha sonra ilgili dönemde almak zorundasınız. Dönemlik-Kredili programlarda tüm dersler zorunlu olup seçmeli ders bulunmamaktadır .Derslerin tamamından başarılı olmadan mezun olamazsınız.
*Tüm dersleri silmeniz halinde bankada ödeme oluşmayacak, kayıt yeniletemeyecek, öğrencilik haklarından yararlanamayacak ve sınavlara giremeyeceksiniz.
*Ders ekle-sil işlemi 3 basamaktan oluşmaktadır. En son basamakta mutlaka onay vermelisiniz. Yaptığınız işlemleri onaylamadığınız takdirde, ders ekle-sil işlemleri geçersiz sayılacaktır.

- Çıkardığımız dersleri ancak seneye aynı dönemde alabileceğimizi unutmayalım. Yani ıkarılan dersler aslında bizim okula borcumuzdur ve bu derslerde geçmeden okulu bitirip diploma alamayız.

2 – Vakıfbank’a harç Ücretlerini Yatırma ve Kaydın Yenilenmesi
– Ekle sil yaptıysak bankaya gidip harç ücretini yatırabiliriz arkadaşlar.
– Bankaya harç ücretini yatırmadığımız sürece ekle/sil işlemini tekrar yapabiliriz. Her yaptığımızda bir önce yaptığımız silinir en son yaptığımız güncel olur.
– Bankaya harç ücretini ödedikten sonra Aöf bürosuna gidip bu dönem okuyacağımız yeni kitaplarınızı alabilir, Öğrenci kimliklerinizin arkasına bandrol yapıştırtıp, Öğrenci Pasosu için başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu yıl dersler değiştiği için geçen yılların kitapları yerine yeni kitapları alıp derslere o şekilde çalışmanızı öneriyorum

Bankaya harç ücretini yatırdıktan sonra artık daha ders ekle/sil yapamayız ve derslerimiz seçilmiş olur. Bundan sonra aöf bürosuna gidip kitaplarımızı almak kalıyor geriye.

Bu konumuzda sizlere AÖF ders ekle sil işlemleri hakkında bilgi verdik. Açıköğretim Fakültesinin yayınladığı güncel kılavuzlardan da yardım alabilirsiniz. Ayrıca AÖF sitesinden video anlatımı izleyebilirsiniz.

Son konular :

Yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.