AÖF Eski Sistemle Yeni Kredili Sistem Arasındaki Farklar Nelerdir?

Açıköğretim eski sistem ile kredili sistem hakkında merak edilen konulara değineceğiz.

AÖF kredili sistemi nasıl olacak hakkında açıklama yapmak istiyoruz. Eski sistem ile yeni AÖF kredili sistem arasındaki farkları özetleyerek sizlere anlatmaya çalışacağız.

1) Kredili sistemde alacağınız ders kredinizin üst limiti kadar üst sınıftan ders alma şansınız var. Buda eski sisteme göre oldukça büyük avantaj teşkil ediyor. Örneğin: 3 dersten kalan öğrenci eski sistemde aynı sınıfı sadece 3 ders için okurken kredili sistemde 3 derse ilave olarak üst sınıftan ders almanıza imkan sağlayacak.

2) 2012-2013 öğretim döneminde bütün bölümler ve sınıflar kredili sisteme geçiş yapacak. Hangi sınıfta olursanız olun eski sistem yerini tam olarak kredili sisteme devredecek.

3) Eski sistemden dersim kaldı kredili sistemde ne olacak? O dersi iki dönem olarak kredili okuyacaksınız. Ders intibak listesinden sorumlu olacağınız dersi veya dersleri öğrenebilirsiniz.

4) 2012-2013 Açıköğretim kredili sistemde kayıt (harç) ücretleri ne kadar ve nasıl belli olacak? Kredili sistemde aldığınız ders sayısına göre harç ücreti yatırılacak. Yani daha az dersi olan öğrenci daha az harç parası ödeyecek. Eski sistemde tek dersiniz kalsa bile belirtilen kayıt ücreti ödemek zorunda kalıyordunuz. Bu konuda dikkat edilmesi gerek en önemli ayrıntı açıköğretim sitesine şifreniz ile giriş yapıp ders seçmeniz gerekmektedir. Eğer ücreti yatırırsanız ders ekle-sil işlemini yapamıyorsunuz. Yani parayı bankaya yatırmadan önce dersleri seçin.

5) Kredili sistemde okulu erken bitirme şansım var mı? Evet vardır. Kredili sistemde size verilen kredi sınırını ile üst sınıf dersleri alabiliyorsunuz.

6) Eski sisteme göre ders geçme notları kredili sistemde nasıl olacak? Eski sistemde 50 notu üstü alan öğrenci o dersi geçiyordu. Kredili sistemde çan eğrisi ve genel not ortalamasının 2.00 olması kuralı işleyecek. Yani diğer öğrencilerin derste aldığı notlar ders geçme notunu belirleyecek. Zor derslerden geçme şansı artacak. Ayrıca ders geçme barajını aşamayan öğrenci genel ders ortalaması 2.00 yi geçiyorsa o dersi geçmiş olacak (Ders notu FF olmaması gerekiyor). Eğer geçmiyorsa o dersten sorumlu geçecek. Kısaca eski sisteme göre kredili sistem derslerini çalışan öğrencilere bir avantaj sağlıyor.

7) Ders sayısı arttırılacak mı? Kredili sistemde dersler nasıl olacak? Bu konu ile kesin bir bilgiye sahip değilim ancak 20 ünitelik dersi 10 ünite bölerek 1. ve 2. dönem dersleri diye ayrılacağını biliyorum. Aslına bakılırsa eski sistemde tek ara sınavda 10 ünite ders çalışıp başarılı olmamız, final ya da bütünlemede 20 ünitede başarılı olmamız gerekliydi. Kredili sistemde 10 üniteyi 2 sınav ile geçmemiz gerekiyor. Buda öğrenciye önemli bir şans tanıyor.

8) Kredili sistemde ders notları nasıl olacak? Örgün eğitimdeki gibi harf notları alınacak. Notlar ve değerlerini puan not hesaplama bölümünden öğrenebilirsiniz.

9) Son sınıfta okuyorum tek dersten kaldım durumum ne olacak? Kaldığınız dersi kredili sistemde 2 dönem halinde vereceksiniz.

10) 2011-2012 Açıköğretim bütünleme kalktı mı? Hayır kalkmadı. Çünkü yeni sisteme 2012-2013 eğitim yılında geçiş yapacağınız için bu sene yıllık sistemde okumanız nedeniyle hakkınız olan bütünleme sınavına gireceksiniz.

- Yıllık sistemde bir dersten çok zorlansanız da o dersin ortalamasından 50 notunu almanız gerekiyor idi. Ancak kredili sistemde diğer derslerinizin ortalaması yüksek ise zorlandığınız dersten sıfır yada kopya çekerken yakalanmanız dışında o dersi geçme şansına sahipsiniz.

- Yıllık sistemde final ve bütünlemede bütün kitaptan sorumlu oluyorduk. Ancak kredili sistemde üniteler dönemlere bölündüğü için çalışacağımız ünite sayısı ya da konu uzunluğu azalacak.

- Yıllık sistemde tek dersten bile kalsanız aynı harç ücreti ödüyordunuz. Ancak kredili sistemde aldığınız krediye göre ödeme yapacaksınız.

- Yıllık sistemde 1 dersi 3 sınavda geçiyordunuz. Ancak kredili sistemde 1 dersi 2 ye bölüp o dersi 4 sınavda geçiyorsunuz.

Bu konumuzda yıllık ile kredili sistem arasında farkları belirttik. Sınıf geçme, ders notları, tek dersten geçme ve kalma, kitaplar, harç ücreti hakkında bilgiler verdik.

Son konular :

Yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.