AÖF Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri

Açıköğretimde okuyanlar için askerlik tecil işlemleri ve süresi hakkında biraz bilgi vereli. Öncelikle bir soru var ki aöf askerlik tecil eder mi? diye, eder tabi niye etmesin belirtilen kanunlar her Üniversite de geçerlidir.

Öncelikle şunu belirtelim, ara vermeden okumaya devam ediyorsanız askerlik tecil ettirme hakkınız var zaten bunu sistem otomatik yapıyor bu konuda kafanız rahat olsun. Gelelim şimdi ayrıntılara.

Tecil işlemleri mezun olan veya olacak öğrenciler için son derece önemlidir. Adam var ki okuduğu zaman güzel bir işe girmiş kaybetmek istemiyor, yurt dışına çıkacak belki bu yüzden tecil istiyor, evlenecek, nişanlanacak askerlik dursun şimdi bir ara bakarız diyerek hazırda olan hakkını kullanmak istiyor.

Kanun der ki...
Askerlik tecil etmek isteyen veya ertelemek isteyenlerin, askerlik tecil işlemleri konusunda yapmaları gereken şartlar mevcuttur. Yurt içinde yüksek öğretim kurumlarında okuyan öğrencilerin, okula yaptıracakları kayıtlarda bir kez, bağlı bulundukları askerlik şubesine öğrenci durumlarını belirten belgeye bağlı olarak, 29 yaş sınırına kadar bir ertesi yıla tecil yapılmaktadır.

Açıköğretim Fakültesinde okuyan öğrencilerin, askerlikle ilişkisi olanlara yönelik durumları, her yıl ASAL'a toplu bir şekilde gönderilmektedir. Bazı durumlarda askerlik şubeleri, durumu bildirildiği halde bazı öğrencilere askerlik çağrısı yapmaktadırlar. Böyle bir durumda AÖF askerlik tecil işlemleri için, AÖF bürolarına şahsen başvurup, öğrenci durum belgesi almaları gerekmektedir. Aldıkları belgeleri zaman geçirmeden bağlı oldukları askerlik şubesine vermelidirler.

Öğrenciler, askerlik tecillerinde sıkıntı yaşamamaları için, mezun olma, yatay geçiş, kayıt dondurma, kayıt yenileme, ilişik kesme, tekrar kayıt olma, ilave öğrenim süresi elde etme, AÖF'de iki yıl üst üste sınıfta kalma gibi durumlarda, en çok iki ay içinde bağlı oldukları askerlik şubelerine, öğrenci durum belgelerini vermeleri gerekmektedir.

Öğrencilerin tecil ettirme şartları, askerlik kanunu ile belirlenmiştir. Askerlik tecili, 1111 sayılı askerlik kanununun 25. maddesinde belirlenen şartlara göre uygulanmaktadır. Lisans öğrencileri, okudukları alan dışında AÖF'ye, meslek yüksek okulunda okuyanlar yine okuduğu alan dışında AÖF'ye ve AÖF'de okuduğu alanın dışında kayıt yaptıran öğrencilerin, iki yüksek öğretim kurumunda öğrenim görmelerine imkan sağlandığı için, askerliklerinin diğer yıla bırakılma yani tecil işlemleri yapılabilmektedir.

Bütünleme sınavı sonunda Fakülte, askerlikle ilişkisi olan öğrenciler için öğrenci durum belgesini toplu olarak ilgililerin askerlik şubesine göndermektedir. Ancak bazı askerlik şubeleri buna rağmen öğrencilerden "öğrenci durum belgesi" istemektedir.

Bu durumda;
- Askerlik şubenizle görüşerek fakültece bu belgenin gönderileceğini, sonuç alamaz iseniz,
- AÖF bürosuna başvurup öğrenci durum belgesinin gönderilmesini isteyiniz.
- 29 yaşını doldurmuş öğrencilere Askerlik Kanunu gereği bu belge verilmemektedir.
- Ayrıca kayıt olduğu yıldan itibaren, kaydını yeniletmediği süreler de dahil olmak üzere İktisat ve İşletme Fakültesi öğrencileri 7.yılı dolduran, önlisans öğrencilerinden 4.yılını dolduranlar öğrencilik haklarından yararlanamadıklarından "öğrenci durum belgesi" verilmemektedir.
- Öğrenciliğini devam ettirerek askere gitmek isteyen öğrencilere "Askere alınmasında fakültemizce sakınca yoktur" ibareli bir yazı alıp, askerlik şubesine verildiğinde, kaydınız silinmeden askere sevk işleminiz yapılmaktadır.

Kafanız karıştı biliyorum şimdi özet geçiyorum hepsini
Tecil durumunuz okuduğunuz takdirde 29 yaşına kadar devam eder, dersleri veremiyorsanız bile harçları ödeyerek açıköğretime devam edin. 2 yıllık bitirenler 4 yıllığa geçiş yaparak tecillerini devam ettirebilirler fakat 4 yıllık okuyan biri tekrar lisans bölümü tercih ettiğinde tecil olmayacaktır. Aynı şekilde 2. Üniversite kapsamında kayıt yapanlar içinde geçerlidir.

Kafamda deli sorular...

2 yıllık mezunum tecilim ne kadar sürer?
İsterseniz askerlik şubesine gidip 2 sene uzatma imkanınız var, bu süre bitiminde açıköğretime dikey geçiş yaparak tecili uzatabilirsiniz. Tekrar önlisans bölümü tercih etmeyin, her zaman bir üst seviye eğitime devam etmelisiniz.

4 yıllık bitirdim ve 2 sene tecil ettirdim tekrar kayıt olunca tecilim uzar mı?
Hayır, lisans mezunu biri tekrar dört yıllık kayıt olsa dahi tecili uzamaz, ancak yüksek lisans eğitim ile tecili uzar. Her lisans ve yüksek lisans mezunu kişi üniversite bittikten sonra 2 sene yasal tecil hakkı vardır.

İkinci üniversite tecili uzatır mı?
Elbette, aynı haklar burada da geçerlidir.

Aklınıza takılan konuları sormadan önce lütfen yazıyı okuyun, sizi tatmin etmeyen konularda yorum yazabilirsiniz elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım.

Son konular :

568 yorum

«En Eski   ‹Eski   1 – 200 / 568   Yeni›   En yeni»

arkadaslar askerliği 38 yaşına askerlik ertelemesi mümkün.konuyla ilgili bilgi verebilirim.

Mail : explorerksk@gmail.com

Yanıtla

Aof adalet okuyorum. 2. Yıldan kaldığım dersler var. Yani şuan 3. Yıl içindeyim ve busene mezun olursam uluslararsı ilişkiler bolumunden lisans tamamlamak istiyorum. Yaşım 24 aca tecil işlemi yaptırabilirmiyim ?saygılar..

Yanıtla

Merhabalar . Ben 2009 yılında birinci tercihimle aöf'ye girdim 2.tercihimle de örgün lisansa girdim. Bu yıl örgünden mezun oldum ve askerliği 2 yıl tecil ettirdim. (2015 temmuza kadar sanırım) Fakat aöf'de en son 2.sınıftaydım ve daha sonra kalıp kayıt yenilemedim 2 yıldır. Acaba kaydım silindimi ve harçları ödersem aöf'ye devam edebilirmiyim ve bu durumda toplam 7 yılı aşmayacak şekilde 2016'ya askerliğimi tecil edebilirmiyim ? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Yanıtla

Öncelikle harç ücretini düzenli ödemediğin için kayıt durumun nedir bilemiyorum bunu en iyi büro söyler. Harç ücretini tekar yatırarak kaydın tekrar yenilenirse ve bundan sonra düzenli olarak harç ücretlerini yatırırsan 29 yaşına kadar tecil hakkında devam eder.

Yanıtla

Myo öğrencisiyim ve okulum uzadı bu şubatta 2. dönem dersim olmadığı için okulum bitiyor ve önümüzdeki sene aof e kayıt yaprıtırıcam,bu durumda myo dan mezun olarak gözükücekmiyim aof e kayıt yaptırana kadar askerlik tecil olarak gözükücekmi yada askerlik şübesine gidip tecil mi ettirmem gerekiyor ?

Yanıtla

Eğitim yılı devam ettiği için şubeye gitmene gerek yok. Dönem sonu üniversiteden diplomanı veya mezuniyet belgeni alır aöf bürosuna giderek kayıt yaptırırsın. Böyle olunca sistem otomatik tecil ediyor seni. Önümüzdeki eğitim yılı kayıtları başlayana kadar canını sıkacak bir durum gözükmüyor ortada.

Yanıtla

Bilgi için teşekkurler , peki dönem başlamadan aof e kayıp yaptırabilecekmiyim ve aof de okurken benim askerliği tecil ettirmem gerekicekmi yoksa aof kendi olarak tecilli olarak gösteriyor mu mezun olmadığım sürece , bazı yerlerde aof okurken askerlik tecil etmen gerekiyor yazıyor da.

Yanıtla

2014 Eylül- Ekim gibi yeni kayıtlar başlar ancak o zaman kayıt yaptırabilirsin. Normalde sistem otomatik olarak tecil ettirecek ama ben olsam şubeye kayıt olduktan sonra bi ara uğrarım. Bu işi Üniversiteye bırakmak çok doğru değil çünkü örgün okurken benim başına gelmişti. Askerde iken yoklama kaçağı gözükmüştüm :) Büyük ihtimal öğrenci işleri okuduğumu bildirmemişti bence sende kayıt olduktan sonra büroya uğra kafan rahat olur.

Yanıtla

Merhaba Aöf işletme 3.sınıf öğrencisiyim aöfde 7.yılım bu sene doluyor dgs ile geçiş yaptım ve hala 3.sınıftayım 1989 doğumluyum ama okulu bitirmem için az dersim var 7.senem olması itibari ile 2015 yılında aöf 8.senemde öğrenci belgesi alabilirmiyom bildiğim kadarı ile aöf 29 yaş sınırına kadar öğrenci belgesi veriyor deniyor ama benim 8.yılım olcak 2015 de 2018 de 29 yaşım doluyor 2018 kadar askerliğimi erteleyebilirmiyim.

Yanıtla

tamamdır hocam bilgiler için tekrar teşekkür ederim yeterince bilgilendirdiğin için sağolasın , hem okulada güvenemediğim için önce netten bi araştırayım dedim sonra olmassa şübeye gider hallederim dedim ama sayende gerek kalmadı tekrar teşekkürler :)

Yanıtla

Yaş haddiniz dolana kadar tecil devam eder. Aöf'ün öğrenci belgesi vermeme durumunu bilmiyorum kaçıncı seneniz olursa olsun harcınızı düzenli yatırıyorsanız öğrenci sayılırsınız. Siz ilgili dersleri bu sene, olmazsa önümüzdeki sene vererek işinizi sağlama alın bence.

Yanıtla

rica ederim ne demek.

Yanıtla

merhabalar,
ben 2012 yılında aöfe kayıt yaptırdım kayıt yaptırmadan önce tecilim vardı 2014 e kadar kayıt yaptırınca tecil iptal olmuş mu oldu ve 2014 te askere mi gideceğim öğrenciliğim hala devam etmekte.

Yanıtla

Hayır ne gitmesi sen okuyorsan tecil olayı gerekmez üniversite bunu zaten yapıyor. Açıköğretime sırf tecili otomatik uzasın diye kayıt yaptıranlar bile var. Öyle olsaydı herkesi askere çağırırlardı. Kısacası sen şuan okuyorsun ve askerlik adına bir durumun şuan için söz konusu değil.

Yanıtla

Merhabalar.

2011 yılında aöf ye kayıt yaptırarak askerliğimi iki sene için tecil ettirmiştim. Tecil sürem 31.12.2013 tarihinde bittiği için 2014 kasım ayında askere alınacağım kesinleşti. Ancak önüme çıkan çok iyi imkanları olan bir iş sebebiyle askerliğimi tekrar tecil ettirmek istiyorum
Yalnız açıöğretimdeki derlerin tamamından kaldım ve ilk iki dönemden sonra kayıt yenileme işlemi yapmadım. Ancak kaydımı da sildirmedim.
Tekrar kayıt yeniletme imkanım var mı ve kayıt yenilettirdikten sonra tecil imkanı var mı? Ya da kaydımı tamamen sildirip tekrar kayıt yaptırsam yine tecil ettirebilir miyim?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Yanıtla

Büyük bir ihtimal kaydın silinmedi harç ücretini yatırmama durumuda 2 seneyi geçmemiş galiba. Bu durumda yapacağın ilk şey büroyu aramak. TC kimlik no ile kaydına baksınlar silinmiş mi yoksa dondurulmuş mu diye.

Eğer dondurmuşlarsa çok iyi hemen bahar döneminde kayıt yenileme yaparsın 2014 yılında da öğrenci gözükürsün. Durum böyle olunca tecil otomatik olarak devam edecek zaten. Ama önce büroyu ara veya kendin git durumun ne onu öğren. Tahminimce kaydın silinmemiş dondurulmuştur.

Yanıtla

merhabalar
Ben 2005 yılnda aöfye kaydımı yaptırdım.87 dogumlyum 3.sınfta 3 kez sınıfta kaldım şimdi üçüncü sınftayım.7 senlık ogrencılık hakmı doldurdugum için öğrenci dum belgemi gecen seneki gibi bu sene de posta yolu ile gönderdim ancak bu sefer bir sekilde hala tecilim gercekleşmemiş.bir kaç kez telefon ile arayarak öğrendim.subatın ilk haftasına kadar tecilim devam ediyor. Sorum ...

1. Belgemi tekrar bürodan aldım.üzerinde öğrencilik hakkı yoktur derslere devam hakkı vardır yazıyor. belgeyi kendim elden teslim etmelimiyim ?
2.Subat 12 de yurt dışına cıkacagım.bir sekilde tekrar tecılım aksar yada yapılamaz ise cıkıs ve gırıslerde sorun yasarmıyım?
3.bir rahatsızlıgımdan dolayı Akciğerimden üç kez ameliyat oldum.bu durum tecilimde yada askerliğimde birseyi değiştirir mi ?

şimdiden tesekkürler...

Yanıtla

1) Kaydınız dondurulduğu için aktif öğrenci değilsiniz bu şekilde şube tecil işlemi yapmayacaktır büyük ihtimal.
2) Bunu bilemiyorum tecil olmazsa yoklama kaçağı gözükebilirsiniz.
3) Askerlik muayenesi yapıldığında bu belli olur bir takım tespitleri var ona göre sağlık durumunuzu onaylıyorlar. Şimdi ne desem yalan olur.

Yanıtla

1989 dogumluyum 2013 ten beri asker kacagiymisim ama aofde 2010 dan beri kaydim var ama 2014 kadar sadece bir donemin harcini yatirdim 2014 un subat ayinda bahar donemine kayit yaptirma hakkim varmis eyer yaparsam askerligimi tecil ettirebilirmiyim lutfen yardimci olun

Yanıtla

Harcını yatırmadığın için tahminen 2011-2012 yılları içinde tecilin dolmuş ve 2013 yılında asker kaçağı olarak gözükmüşsün. 2 sene harç ücreti yatırmazsan kayıt donduruluyor ve öğrencilik hakların bitiyor.

Şubat ayında birikmiş borcunu ve yeni dönemin harcını yatırırsan tekrar kayıt olabilirsin. Böylece tecilin otomatik uzar ama son durumu askerlik şubesine bildir bence okuduğuna dair öğrenci belgen ile uğrarsın şubeye.

Yanıtla

2011 de aöf ye kayıt yaptırdım işletme okuyorum, yaşadığım olaylar sonucu hiç çalışamadım ve haala 1. sınıftayım. harçlarımı düzenli yatırıyorum. duyduğuma göre 2 yada 3 sene sınıfta kalanları aöf atıyomuş ve askere gidiyomuşuz. böyle bi durum varmı yardımcı olun lütfen

Yanıtla

Bununla ilgili yazımız var konunun hemen altındaki benzer yazılar kısmından ulaşabilirsiniz. Düzenli yatırdığınız sürece sıkıntı yok aöf okuldan atmaz. Artık üniversitelerin 6 yılda bitmesi söz konusu tabi bu ne zaman netleşir bilinmez.

Yanıtla

admın merhaba...1988 dogumluyum...dıkey gecısle 2008-2009 senesınde acıkogretım 3.sınıf işletme bolumune kayıt oldum 2008-2009 ve 2009-2010 senelerınde ust uste ıkı sene kaldım...daha sonra kaydımı aldırdım..ve ıkı sene devletten tecıl hakkı aldım ondan yararlandım ve askerlıgımı tekrar tecıl ettırdım... tecılım bıtmek uzereyken 2012-2013 ogretım yılında ıktısata gecıs yaptım tekrar kayıt oldum 2015 yılına kadr tecıl ettıler...bu sene gene kayıt yaptırdım ve hala 3.sınıf ıktısat ogrencısıyım...29 yasına kadar aynı bolumdede okusam tecılım devam edermı yada baska bolume gecsem...bazı kısıler yenı yasaya gore 2 sene ust uste kalınca tecıl yapılmıo dıyolar boyle bısı varmı admın tsk ederım....

Yanıtla

Yasanın tecil ile olan kısmını bilmiyorum ama aöf kaydın devam ediyor ve öğrencilik haklarından yararlanıyorsun. Öğrenci olduğun sürece tecilin devam eder ve bu durum 29 yaşına kadar böyle gider. En son kanun haziran 2012 yılında çıktı ve halen o yürürlükte. 2 sene üst üste kalınca tecil bozulması eskidendi.

Yanıtla

admın cok tsk ederım ıcımı rahatlattın ;)

Yanıtla

Merhaba ben 2009 isletme girisim var iki yil ust uste kaldim ve 2011 yilinda turkdili edebiyat bolumune gecis yaptim bu bolumdede iki yil ust uste kaldim ilk bolumum olan isletmeye gectim bu bolumdede ikici senem suan derslere basladim calismaya bu durumda 6 yil icindeyim aof de kayitim devam ettikce askerlik sorunun olurmu yoksa dur 6 yildir aof desin okul bitti askerlik mi bu arada 1989 dogumluyum 29 kayit oldugu surece tecil mi gozukurum tsk

Yanıtla

Normal şartlarda askerde olman gerekir ama okuyorsun ve böyle devam et takii 29 yaşına kadar. O zamana kadar öğrenci olduğun sürece tecilin devam eder.

Yanıtla

Merhabalar.Ben 2009 meslek yüksek okulu girişli bir öğrenciyim ve okulumda stajı yapmadığım için hala mezun değilim.bu dönem stajı verip dgs ile aöf ye geçiş planlıyorum.90 doğumluyum.tecil konusunda sıkıntı yaşarmıyım.Teşekkürler.

Yanıtla

Ben eylul 2013 onlisans mezunuyum tecilim mart 2014 bitiyor tecilimi uzatma Hakkım varmı acaba acil

Yanıtla

Şuan hala öğrenci olduğunu düşünerek sana şunu söyleyebilirim DGS ile kayıt yaparsan bir sıkıntı olmaz. Sonuçta okumaya devam edeceksin ve tecilin devam edecek.

Yanıtla

Diplomanı al doğru şubeye git lisans mezunlarına 2 yıl tecil hakkı var sen önlisans mezunusun belki sende yararlanabilirsin ama zaman kaybetmeden şubeye git. Öğrenci olmadığın için tecil başvurusunu şubeden yapman gerekiyor belki oradan sonuç alabilirsin.

Yanıtla

Kadir Engin
Merhabalar.

Ben 1990 doğumluyum.İki yıllık önlisanstan mezun olduktan sonra iki sene tecil ettirdim ve açıköğretime kaydoldum. Üçü derssiz bitirdim ve şuanda son sınıftayım kaydımı şubat sonunda yenileticem doğal olarak. fakat sorum şu: benim tecilim şubat 2014 te bitiyordu.Büroyu aradım tecille ilgili fakat yarım bilgi alabildim.Bana söylenilen '' fakültenin tecil işlemini otomatik yaptığı fakat bu belli dönemlerde yapıldığı için sizin teciliniz hakkında birşey diyemicem, net bilgiyi askerlik şubenizden alabilrsiniz'' gibi bir konuşma geçti aramızda. Demem o ki Mali Müşavir ofisinde çalışıyorum ve işimden dolayı gitmem çok zor ve bu durum beni tedirgin ediyor sorun yaratması açısından.Beni aydınlatabilirmisiniz bu konuda.?

Teşekkürler.

Yanıtla

Dışarı çıkamıyorsan askerlik şubesini ara o zaman. Şimdi öğrenci olduğun sürece 29 yaşına kadar tecil sorunun olmaz. Mart ayında kayıt yenileme yapınca otomatik 1 sene uzayacak tecil. Kafanda kuşku kalmasın diyorsan şubenin telefon numarasını öğrenerek onlardan bilgi alabilirsin.

Yanıtla

Allah razı olsun gerçekten bi nebze olsa rahatladım. Bakalım sanırım ararım tereddüt kalmaması açısından.Tekrar teşekkürler..

Yanıtla

Selamlar 2014 guz doneminde tek dersim vardi ve verdim yani benim icin aöf bitti simdi askerligi 2 sene tecil etirmek istiyorum donem sonunu mu beklicem yoksa aöf ye gidip baska bi islemler mi var saygilar

Yanıtla

Askerlik şubesine gidip ne kadar süre daha tecil edebileceğini öğrenmelisin önce. Sonra senden evrak isterlerse onları götürsün. Aöf bürosundan önce şubeye gidip bilgi alman daha sağlıklı.

Yanıtla

Selamun Aleykum. Hayırlı geceler. Bana bu gün bir kağıt gelmiş. Gelen kağıtta 7 Şubat a kadar bildiri yapmanız gerekiyordu ama yapmadınız acele yapmanızı istiyoruz gibi bir yazı gelmiş ben şu anda açık öğretim 3. Sınıfta okuyorum. Okuldan öğrenci belgesi alıp APS ile askerlik Şubesi ne göndersem olur mu bi bilgi verirseniz çok sevinirim.

Yanıtla

Tabi en kısa sürede öğrenci belgeni iletmelisin kendi gidersen daha iyi olur ama başka yerdeysen şuan şubeye bildirebilirsin.

Yanıtla

Ben normalde AÖF okuyordum kaydımı 2013 başında sildirdim. Daha önce 3 yıl tecil ettirmiştim. Süre 2015 yılında doluyo. Bu sene sınava giricem. AÖFne yerleşirsem tekrar erteletebilir miyim? Ne kadar erteletebilirim. Eğer yerleşemezsem sınava girdiğimi gösteren bi belgeyle tecil ettirebilir miyim? Teşekkürler.

Yanıtla

Okuduğun sürece 29 yaşına kadar tecil ettirebilirsin ama aktif öğrenci olmalısın. Bu sene sınava girip kayıt yaptırdığın takdirde tekrar tecilin otomatik uzar. Yerleşemezsen birşey yapamazsın 2015 yılına kadar bekleyeceksin.

Yanıtla

Merhaba.Lise bittikten sonra tecil hakkımı kullandım,21 Şubat 2014'te bitiyor.2013 yılında AÖF 4 Yıllık kaydımı yaptırdım.Öğrenim belgesi alarak tecil işlemi yaptırmam gerekiyor mu? Yoksa zaten otomatik olarak sistem tecil ediyor mu?.Ediliyorsa kaç yıl?. Teşekkürler.

Yanıtla

Eğitim gördüğün sürece yani aktif öğrenci olduğun takdirde 29 yaşına kadar tecilli olursun. Sistem otomatik tecil ediyor ama ben yerinde olsam öğrenci belgesi ile askerlik şubesine uğrarım yada gitmeden önce bir telefon açarım. Herşeyi sistemden görüyorlar ama gitmekte fayda kafan rahat olur en azından.

Yanıtla

Merhaba, ben 89 doğumluyum. Açık öğretim lisesini bitirdikten sonra 2009 yılında askerliğimi 3 yıl tecil ettirdim. 2010 yılında Adalet MYO öğrencisi oldum. Bu sene 4. senem, hala okulu bitiremedim. İkinci dönemde 1 tane dersim var. Onu verdiğim zaman bu sene mezun oluyorum. Mezun olduktan sonra AÖF Uluslar Arası İlişkiler Bölümüne yatay geçiş yapmak istiyorum. Eğer yatay geçiş yaparsam askerliğimi tecil ettirebilir miyim?

Yukarıda şöyle yazıyor: -önlisans öğrencilerinden 4.yılını dolduranlar öğrencilik haklarından yararlanamadıklarından "öğrenci durum belgesi" verilmemektedir.-

Nasıl hareket etmem gerektiği hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

Yanıtla

Bu sene ilgili dersini ver ve yatay geçiş ile kayıt ol tecilin devam edecektir. Yukarıdaki yazı başka bir konu. Yayat geçiş için kayıt yaptıracağın zaman adalet diploman ile şubeye gidip tecilini devam ettirebilirsin durumunu sağlama almış olursun.

Yanıtla

Merhaba arkadasım dgs ıle acıkogretımden bu yıl ısletme 3. Sınıftan devam edıyo. Bu donem kayıt yenılemede yaptı. Aöften ogrencı belgesı alıp askerlık subesıne goturdu ve onlarda 2017 ye kadar tecıl yazan bı belge vermısler. Arkadasımın sorusu bundan sonra her donem yada her yıl subeye gıdıp tecıl ıcın bı ıslem yapması gerekıyor mu ? Cevap ıcın sımdıden tesekkurler.

Yanıtla

Her dönem için gitmene gerek yok onlar sistemden bilgileri görebiliyorlar. Askerlik şubeleri eskisi değil artık bilgileri takip edebiliyorlar ama 1 kerede olsa askerlik şubesine gitmekte fayda var. Bilgi alırsınız kafanz rahat olur.

Yanıtla

ben 2013-2014 güz döneminde kayıt yenilettim ama bahar döneminde maddi sıkıntılardan dolayı kayıt yeniletemicem askerlikle ilgli bi sıkıntı olurmu eylül 2014 de tekrar yeniletcem sadece bu dönemlik tecil hakkı bozulmuş mu oluyor ?

Yanıtla

Tecil süresini bilmiyorum ama şahsi görüşüm birşey olmaz. Yine aynı sene içinde tekrar kayıt yenileceksin sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum.

Yanıtla

Merhaba... Öncelikle destekleriniz için teşekkürler...

Aöf kamu yönetimi okumaktayım 27'den gün alıyorum...
Ama 2014 aralık tecilimin bitiş tarihi, 3,4 yıl önce üniversite sınavında bölüm değiştirmek afö için uluslararasını kazandım ama kayıt yaptırmadım, şimdi buradan kaydımı düşürüp, uluslar arası ilşkilere kayıt yaptırısam tecilim 29 yaşına kadar uzama imkanı varmı...

kayıt yaptıracağımı öğrendim ama tecil olarak bu hak tanınırmı, yoksa kamu yönetiminde 6 yılı doldurduğumdan dolayı (dondurma daihl), 2014'de tecilimi durdurumu şimdiden teşekkür ediyorum...

Yanıtla

1985 doğumluyum. Sene bası aöf kaydımı yaptırdım ve ek c 2 belgesini subeye verdim. 2014 aralığa kadar tecil ettiler . 7 mart son kayıt tarihi. Harci yatırmasam tecilim bozulur mu? Bir sorun yaşar mıyım?

Yanıtla

Bugün askerlik şubesini aradım. aralık ayına kadar tecilin var . boşuna kayıt yaptırma dedi sivil memur... ama yinede korkmuyor değil insan :)

Yanıtla

Öğrenci gözüktüğün sürece 29 yaşına kadar devam edersin. Yapman gereken Eylül-Kasım gibi kayıt yenileme yapman.

Yanıtla

iyi akşamlar.adalet bolumu onlısans ogrencısıyım.bu sene 5.senem gecenlerde bı kagıt geldı yoklama kacagı konumundasınız dıye gıttım subeye gunlerden pazartesıydı kayıt yenıleme de o gun baslıyordu subede memur ertelendı dedı.ama aöfden durum belgesı getırmemı ıstedı o gun ıcınde kayıt yenıledım cumasınada verılen durum belgesını goturdum bu sefer baska bı bayan vardı zarfı actı ogrencılık hakkı yoktur yazdıgı ıcın ertelemenın mumkun olmadıgını soledı.sonra pazartesı gunu gıttııgım memura gosterıp geldı sısteme gırdı ertelenmıs tecıl 1 senelık dedı .bnde ozamn sordum nasıl ertelendı ozamn dıye bayan yukardan ertelenmıstır dedı. bunun ustune bana her sene durum belgesı getırdıgın sure 29 yasına kadar ertelerım dedı. burada anlamadıgım noktayı sızle paylasmak ıstıyorum.2 yıl ustt uste kalınca tecıl olunmuyo dıye bı takım acıklamalar var ve asal ın sıtesındede kayıt yenılendıgı surece de ertelendıgı yazıyor.bunların hangısı guncel bılgı .? bu senede 6 dersım var not ortalamasını tutturamadıgım ıcın.Bu 6 dersi gecemezsem tecıl hakkım bıtıyormu benı bu konuda aydınlatırsanız cok sevınırım.

Yanıtla

Fark etmez verebildiklerini ver kalanları seneye ver. Kadın demiş zaten bana her sene öğrenci olduğunu ispatla tecilini uzatayım. Sen kayıt yenileme yaptığın sürece sıkıntı yok tabi dersleri de bir an önce vermeye bak.

Yanıtla

S.a veteriner sağlık bölümünde okuyorum. Bahar dönemi kayıt yenileme yapamadım. Bu sene 3.yarıyılım askerlik tecili devam edermi acaba.normalde tecilim 2013 aralıkta bitiyordu.tesekkurler

Yanıtla

Merhaba,
Açıköğretim İşletme Son Sınıf Öğrencisiyim. Mezun olabilmem için sadece 2014 Bahar Dönemi derslerimi geçmem gerekiyor. Sorum ise, oldu ki başarılı olamayıp kalırsam, kaldığım dersleri 2015 Bahar Dönemi vermem gerektiğinin farkındayım ama 2015 Güz Döneminde hiç alttan dersim olmadığı için Güz Döneminde değilde sadece 2015 Bahar Döneminde kayıt yeniletebileceğimden, 2015 Güz Döneminde Askerlik Tecili açısından benim durumum ne oluyor? Büro bu durumda biz şubeye belge göndermiyoruz ama size EK C2 belgesi düzenleyebiliyoruz, belgede de kaydınız donuk olarak gözüküyor dedi. Peki bu şekilde alabildiğim kaydımın donuk olarak gözüktüğü EK C2 belgesi ile Tecilim devam ediyormu?
Şimdiden Teşekkürler

Yanıtla

Tam emin olmamakla birlikte tecilin devam eder diye düşünüyorum. Yeni eğitim döneminde kayıt yenileme yaparsan tecilin devam eder. Burada sıkıntı şu senin tecilin Aralık'ta tecilin sona ermiş ama ama süresi bitmemiştir çünkü o zamanda sen öğrenciydin. Bu yaz kafan rahat olsun en iyisi şubeye müsait olduğunda uğra ekim-kasım gibi kayıt yenileme yaparsam tekrar tecilim uzar mı diye sor.

Yanıtla

EK C2 belgesini onlar göndermez sadece onaylayıp sana verirler sende şubeye bırakırsın.Bence şöyle birşey yap eğer oluyorsa tabi. EK C2 belgesini şimdi onaylatıp 1 sene aktif öğrenciymiş gibi göster. Bu şekilde evrağı şubeye bırakırsın hemde durumunu askerlik şubesindeki memura anlatırsın. Ben 5-6 aylık güz dönemi sürecinde tecilin bozulacağını sanmıyorum. Ama o evrağı bi şekilde alıp ask.şubesine bırakmalısın.

Yanıtla

2 senelikten myo dan gecis yapmistim ve ogrencilik hakki 4 sene ,,

Tecilim 2015 sonunda bitiyor ,
Ogrencilik hakkimda 2015 sonunda bitiyor ,
6 dersim var eger 2015 de veremessem ,
-ogencilik hakkim ve tecilim de o zaman bitiğine gore

Nasil tekrar tecil ettirebilirim ,,

Yanıtla

Lisans eğitimi için 7 yıl eğitim süresi var nasıl 2015 te bitiyor. Aktif öğrenci isen tecilin otomatik uzuyor bunun dışında öğrencilik hakkı hk. net bilgi sahibi değilim.

Yanıtla

merhaba ben bu sene eylülde açıköğretime kayıt yaptırdım ve askerliğimi 29 yaş sınırından dolayı 31 aralık 2014 e kadar ertelettim ama bahar dönemi kayıt yenilemeyi kaçırdım ve pasif durma düştüm ,tecilim bozulur mu hemen ?

Yanıtla

Güz dönemi için kayıt yenileme yaparsan sorun olmaz ekim-kasım gibi başlıyor onlarda.

Yanıtla

merhaba
bi şey daha sorucam ben bu tecili 31 aralık 2014 te bitecek olan kişiyim,
şimdi ben geçen sene aöf de sınıfta kalmıştım . bu senede dediğim ğibi güz dönemi kayıt yaptırdım ama bahar dönemi yaptırmadım dolayısıyla 2 sene üst üste sınıfta kalmış olucam
bu durumda tecilim 31 aralık 2014 ten önce bozulurmu ? veya okuldan kayıdımı sildirsem tekrar tecil hakkım bulunuyomu 2 yıl? ,yanlız ben 1985 doğumluyum yani 29 yaş sınırındayım

Yanıtla

Aralık ayı gelmeden yeni eğitim yılı için güz dönemi kayıt yenileme başlayacak bu yüzden aralığa varmadan tecilin uzayacak ama sen gerçekten sınırdasın şuan hani yaş haddini de bu yıl dolduraksın. 29 sınırı olmasa ekim-kasım gibi kayıt yenile dicem. Normal şartlarda seni Aralıktan sonraki ilk celp dönemi için askere çağırmaları gerekir. İstersen durumu birde askerlik şubesine bildir belki istisna bir durum olabilir.

Yanıtla

Beni on lisans goruyolar telde 5 sene diolar
Aslinda lisans bencede ama neden oyle bise diolarki
Bilmeyen bu aof calisanina denk gelmis olabilirmiyiz

Simdi 2 sene den gecis yapipi 2 sene aof de okucam icin on lisans olarak 5 de denebilir

Bize mantikli gelen sonucta lisans diplomasi icin okudumuz icin 7 de

Sence ?

Yanıtla

Acaba önlisansi da eğitim süresi içinde mi sayıyorlar yönetmelik neder bilmiyorum. Bu zamana kadar eğitim süresinden sıkıntı yaşayanı görmedim kaç senedir hala okuyan ve böyle tecil edenler var. Yetkili birine danışsan daha sağlıklı olacak kardeşim.

Yanıtla

Hocam 1994 aralik dogumluyum. Haziran ayinda mesleki acik lise diplomasini alicam insallah ve ygs ye girdim aöf 4 yillik isletme bölümü tercih edicem. 4 yillik isletme bolumu bitene kadar tecil ettirebilir miyim ? Yada en fazla kac yil tecil ettirebilirim 4 yilda bitiremem belki. Birde 4 yillik aöf isletme bitirdikten sonra kisa dönem askerlik mi yapicam ? Tesekkurler..

Yanıtla

4 yılda bitiricen diye birşey yok henüz. 29 yaşına kadar kayıt yenileme yaptığın sürece yani harçları yatırdığın sürece tecilin otomatik uzar. Mezun olduktan sonrada lisans diploması alır bu şekilde kısa dönem yaparsın. Tabi 4 sene sonra ne olur askerlik durumu bilinmez şimdilik durum bundan ibaret.

Yanıtla

Çok teşekkür ederim üstümden büyük bi yük kalktı :)

Yanıtla

Merhaba,

sorum şu; ön lisans bitirdim ve lisans tamamlama okuyorum, öğrenci durumum pasif şuan harcı yatırmadığım için. Geçen sene askerlik şubesinden tecil işlemi yaptırdım, şimdi tekrar bi işlem yapmam gerekir mi? Kaydımı yenilemek için bekleyeceğim ancak bu durum da kaçak olurmuyum?

Yanıtla

selam merhaba ;

açık öğretim iktisat bölümü kaydı yaparak tecil hakkı kazandım . ardından ilk iki dönem harç parasını yatırdım hiçbir sınava girmedim . sonrasından gelen dönem harç ücretlerini ödemedim . ve kaydım dondurulmuş hali ile kacak durumuna düştüm .. yeni kayık döneminde kaydımı aktif hale getirdiğimde tekrar tecilli olur muyum
teşekkürler

Yanıtla

Valla bunu en iyi askerlik şubesi bilir müsait bi zaman uğra tecilimi daha ne kadar devam ettirebilirim gibisinden

Yanıtla

Olursun ama kaçak durumunu düzeltmen lazım bunuda bizzat askerlik şubesine giderek anlatabilirsin. Elinde öğrenci belgesini olduğuna dair bir belge olsun.

Yanıtla
Bu yorum yazar tarafından silindi.

2010dan beri her sene harcımı yatırıyordum bu sene bahar döneminde kayıt yenilemeyi unuttum acaba askerlik için bir sıkıntı olurmu? 92 doğumluyum bu arada çok önemli 3-4 saattir araştırıyorum hiç bir sonuca varamadım kayıt yenileme yapmazsak askeriyeye bildiriyorlarmış sanırım :/ 2 ay önce kayıt yenilemeyi kaçırdığımda askeriyeyi aradım 2018e kadar tecillisin dediler ama şu an korkuyorum bi sıkıntı olurmu sizce

Yanıtla

Merhaba kamu yönetimi 3 ve 4.sınıf derslerini alıyorum ve 2.senem bir yerde okumuştum 2 sene üst üste kalınca tecil hakkı bitiyomuş diye lütfen bana bilgi verirseniz sevinirim çok telaşlıyım evleneceğim umarım askerlik 29 yaşına kadardır zaten az kaldı bilgi verirseniz teşekkürler.

Yanıtla

tekrar yazın sistem tarafından yorum engellenmiş.

Yanıtla

Yok ya olmaz öyle şey unutmuşun yani herkesin başına gelir. Hem bildirseler ne olacak. Sen önümüzdeki dönem kayıt yenileme ile devam et. Bu olaylar bu kadar anlık işlemiyor rahat ol sen.

Yanıtla

O eskidendi artık öyle birşey yok. Bu konuyu zaten daha önce yazmıştım okuyabilirsin.

http://cikmisaofsorular.blogspot.com.tr/2014/01/aof-2-yil-ust-uste-kalma-askerlik-tecil-atilma-durumu.html

Yanıtla

Mrb.Bir konuda görüşünüzü almak isterim 2 senelik uluslararası lojistik bitirip açık öğretime yazılmıştım 3.sınıf direk geçtim 4.sınıfta ikinci senemi okuyorum ve 4.sınıfın ikinci döneminde hiç dersim kalmadı diye açık öğretime harcımı yatırmadım yatırmadığımdan ötürüde durumumu pasif ' e geçirmişler eylül ayına kadar pasif göründüğüm için askerlikle ilgili sorun yaşarmıyım açık öğretim bürosundan kağıt aldım 1 sene öğrencilik hakkı vardır yazıyo fakat açıklama kısmında 2014 subat ıtıbari ile öğrencilik hakkından faydalanamamaktadır yazıyo yaş 28 bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekiyor.?

Yanıtla

Ben aöfde okuyorum aynı zamanda 2 yıllık bi okul okuyorum ama okulumu beğenmedim ve bu sene ygsye girdim iyi bi puan yaptım işletme okumayı düşünüyorum 21 yaşındayım askeriyeyi aradım aynı anda 2 fakülte olmaz tecilin biter gibi birşeyler söylediler.ben şimdi 2 yıllık okulumu bıraksam 4 yıllık kazansam onu okuyamazmıyım tam anlamadım bi yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler :)

Yanıtla

İlk aöf işletme sonraki sene herhangi bir üniversitede işletme okuyabiliyomuyum 2sinide aynı anda

Yanıtla

Aöfye 2010da kayıt oldum ve azami öğrenim sürem 2017de bitiyorum.bu yıl 2014te herhangi bir 4yıllık örgün fakülteye yerleşsem azami sürem yine 2017mi oluyor ? sonuçta 3 yılda bitiremem okulu

Yanıtla

Eylül ayına kadar birşey çıkacağını sanmıyorum. Yeni dönemde yani Eylülde tekrar harcını yatırırsan sorun çıkmaz. Dilersen askerlik şubesini de arayabilirsin. Bu kısa süreli durum için askerlik açısından sorun yaşamazsın.

Yanıtla

Çok konuşma ulan deseydin :) Tecilin bir şekilde devam eder kazandığın Üniversitenin öğrenci işleri zaten seni şubeye bildirir. İki üniversite okumakla tecil nasıl bitiyor ki adam okuyup aynı anda master yapıyo. Askerlik şubesindeki memur 2.üniversite olarak algılamıştır o farklı bir konu.

Yanıtla

Okuyabilirsin de aynı bölüm ise ne gerek var. Yüksek lisans yapman senin adına daha mantıklı olur.

Yanıtla

Öğrencilik haklarından yararlanamazsın sadece bunun askerlik ile alakası yok. 29 yaşına kadar öğrenci olduğu ispaladıktan sonra sıkıntı yok. Yani 29 yaşına gelene kadar bir şekilde mezun olmaya bak.

Yanıtla

4 yıllık işletme okuyorum azami 7 yıl ve bu yıl doluyor. son bir dersimi bahar döneminde veremezsem tecilim bozuluyormu ? yoksa yasım 24 olduğu için devam ediyormu?

Yanıtla

İki yıllık İnşaat bölümünden mezun olduktan sonra geçen sene güz döneminde Aöf İşletme'ye kaydoldum. Ancak ikinci dönem bahar döneminde yai 2014 başında kayıt yeniletmedim. Geçenlerde Askeriyeye gittim 2017'ye kadar tecillisin dediler.Okulu aradım şu an pasif durumdasınız ama Ek-C2 alabilme hakkınız var denildi. Acaba ikinci dönem kayıt yeniletmediğim için bu tecilim hemen kalkar mı? Benim kayıt yenileme hakkım ne kadar sürer?

Yanıtla

4. Sınıftayım güz döneminden tek dersim var bahar döneminden dersim olmadığı için kayıt yenileyemedim. Okul tarafından yapılan tecilim bozulur mu yoksa önümüzdeki senenin başına kadar devam mı eder normal tecil süremi hatırlamıyorum bilgi icin teşekkürler şimdiden

Yanıtla

Hemen kalkacağını sanmıyorum hem ne ara testip edecekler de tecilini kaldıracaklar. Kafam rahat olsun diyorsan al ek c2 ver şubeye bahar döneminde tekrar kaydını yenilersin. Bu geçen zaman zarfında askerlik açısından bir sorun yaşayacağını düşünmüyorum.

Yanıtla

Birşey olmaz bu sık karşılaşılan bir durum. Zaten güz dönemi 5-6 ay sonra yeni eğitim dönemi ile başlıyor. Birşey olmaz senin açından.

Yanıtla

Peki yukarıda sorduğum soruya istinaden, Ek c2 belgesi pasif öğrenci olarak verilecek. Pasif öğrencinin tecil hakkı var mıdır? Pasiflik demek sanırım pasif de olsa eğitim hakkı sürüyor demektir değil mi? Korkum şu ki, pasif konuma düştüğüm için ben o belgeyi götürdüğümde arkadaşım sen pasifsin ahan da yakaladık, düşürüyoruz tecilini demesinler sonra, kendi kendimizi ele vermeyelim? :) Çok teşekkürler ilginiz için.

Yanıtla

Gitmeden telefonla arayabilirsin pasif durumda iken ek c2 versek ne olur gibisinden ama birşey olmaz sonuçta eğitim sistemi bu şekilde illaki bir dönemde pasif gözükeceksin. Zaten bu durumlar için askerlik şubesi ek süreleri veriyor. Bu kısa zaman aralığında birşey olmaz rahat ol.

Yanıtla

2.dönem harç parasını yatırmadığım için şuan pasif görünüyorum ama 2013 2014 yılı kimlik belgesine sahibim ben şimdi öğrenci sayılıyor muyum sayılmıyor muyum?

Yanıtla

AÖF'e göre pasif öğrenci durumundasın yani öğrencilik haklarından faydalanamazsın. Bunu askerlik açısından sorun teşkil edeceğini düşünme.

Yanıtla

Şubat 2015'te tecilim bitiyor 1990 doğumluyum AÖF kayıt yaptırmam durumunda 29 yaşına kadar tecilli olabilir miyim ?

Yanıtla

merhabalar . benım aöf ne 1 dönem borcum var ve kaydım donuk durumda evımede eskerlık subesınden yoklama kaçağı kağıdı geldı. şimdi ben donuk olan kaydımı tekrar yenılesem askerlıgımı tecil ettirebilirmiyim veya ne gibi işlem yapmalıyım yardımcı olursanız cok sevınırım iyi günler

Yanıtla

Kağıt geldiyse askerlik şubesine git bir an önce açıköğretimden okumaya devam etsem ne olur gibisinden konuş onlar yardımcı olur.

Yanıtla

merhaba ben 4 yıllık açık öğretim işletme okuyırum ama 2 yıllık bir bölüme geçsem acaba tecilim devam edermi bu arada 2 yıldır üst üstte sınıfta kalıyorum

Yanıtla

Okuduğun sürece tecilin devam eder.

Yanıtla

aöf 2 yıllık okuyorum 2. sınıftayım 5. senem bitiyor aöf te tecil hakkım ne zamana kadar olur cevaplarsanız sevinirim

Yanıtla

Yukarıdaki açıklamaları okumadın anlaşılan :) Kaydın hala aktif ise 29 yaşına kadar devam edebilirsin. Biran önce bitirmende fayda var elbet.

Yanıtla

aöf 2 yıllık okuyorum 2. sınıftayım 5. yılım tecil hakkım var mı aceba olur mu olursa ne zamana kadar

Yanıtla

aöf de 3 ve 4 sınıf olarak okuyordum ama yıne 2 dersden kalmısım bu senede 4 yıl tamamlanmış oldu seneye 5 yılımda kayıt yenilesem askerligim tecil olur mu ?

Yanıtla

aöf'de 7 senem doldu..8.yıl için ekc2 belgesi alabilirmiyim (bazı yorumlarda alamazsın diyorlar) e alamazsak nasıl 29'a kadar tecil yapacağız..böyle birşey varmı ?
birde belgeyi ne zamana kadar askerlik şubesine götüreceğiz ?

Yanıtla

Merhaba ben 2010 yılında myo bitirerek yatay geçişle açıköğretime geçtim şu an 4.sınıftayım 89 doğumluyum üst üste 2 yıl kaldım öğrenci durumum pasif olur mu teci hakkım ne olur

Yanıtla

mrb ben 2 yıllık üniversite terkım bu yüzden 2 yıl tecıl ettıler bu arada ygsye hazırlanıp sınava gırdım ve acıogretım kazandım tecılım devam edıyo kayıt yaptırırsam tecılım uzarmı yoksa tecıl surem bıtınce askeremı alırlar

Yanıtla

Aktif öğrenci ise 29 yaşına kadar tecilin sürer.

Yanıtla

Tecil için kayıt yenileme yapmak zorundasın.

Yanıtla

Belgeyi doldurup aöf bürosundan onaylatmalısın ve biran önce askerlik şubesine vermelesin.

Yanıtla

Kaydını yenilediğin sürece sıkıntı yok, kayıt yenilemezsen sıkıntı olur.

Yanıtla

Kayıt yaptırmazsan tecilin ne kadar sürer bilemiyorum, tecilin ne zaman sona ereceğini de askerlik şubenden öğrenebilirsin.

Yanıtla

merhaba ben aöf okuyorum ilk yılımda kaldım tecilim 29 yasına kadar var 2 yıl üst üste kalırsam tecille ilgili bir sıkıntı olur mu ?

Yanıtla

Slm arkadaslar ben manavgat myo 2 yıllık muhasebeye girdim 2 yıl okuyup sonra açıktan sınavsız dikey geçiş yapıp işletme veya iktisat bölümlerini seçip 4 yıllık mezunu olmayı düşünüyorum liseden mezun olunca askerliği tecil ettim yani tecil hakkım yok 2 yıl örgün + 3 yıl açıktan okuyup 4 yıllık mezunu oldukttan sonra askere gitmek itemiyorum 29 yaşına kadar..bunun için 4 yıllık bir açık öğretim yazıp tecil hakkım bulunuyormu umarım cevaplarsınız..tesekkurler..(yaş 21)

Yanıtla

Açıköğretimden 4 yıllık lisans mezunları mezun olduktan sonra ek tecil hakkına sahipler midir ? Aynı zamanda okulun uzaması bu hakkın iptaline sebep olur mu. Çok acil cevaplarsanız sevinirim.

Yanıtla

Dikey geçiş ile 3.sınıftan devam ettiğin takdirde tecilin otomatik uzar.

Yanıtla

Mezun olunduktan sonra 1 sene kadar daha tecil devam ediyor ama tam emin değilim. Ek süre için konuyu askerlik şubesiyle görüşürseniz onlar daha net bilgiyi verirler.

Yanıtla

Açıköğretim lisans mezunu olduktan sonra kendi isteğimize bağlı 2 yıl tecil hakkımız var mı ? Yeni mezun oldum ve en az 1 sene daha çalışmam gerekiyor lütfen bilgi verir misiniz. Ona göre evraklar ile vakit kaybetmeden işlemlerimi yapıp içimi rahatlatmak istiyorum.

Yanıtla

Bu durumu askerlik şubesine sorarsanız net bilgiyi alabilirsiniz. Arkadaşım okulu bitirdikten sonra iş güç durumlarından dolayı 2 sene kadar askerliğini tecil ettirmişti. Askerlik şubesine gidip ilgili memura sebeplerinizi söyledikten sonra erteleme yapılabilir.

Yanıtla

Merhaba açık öğretim 3.sınıftayım ve 89 doğumluyum. Açıköğretim de ki 7.yılın içindeyim. 7 yılı doldurduğum için lisan hakkım yanır mı? Tecilim bozulur mu? Teşekkürler.

Yanıtla

7 yılı dolduranlar öğrencilik haklarından yararlanamazlar ama öğrencilikleri devam eder. Okuduğun sürece tecilin bozulmaz eğitimin devam eder.

Yanıtla

İşletme bölümü 4.sınıftayım, 2013 yılının güz döneminden 1 tane alttan dersim kaldı. Bahar döneminin bütün derslerini geçtim. 2014 yılında güz dönemi için harç parası yatırdım ama sınava girmedim. Aöf sitesinde öğrenci durumu pasif yazıyor. Askerlikle ilgili tecil sorunum çıkar mı. Yardımcı olursan çok sevinirim.

Yanıtla

Birşey olmaz, bu dönem tekrar kayıt yenileme işlemini yapın tabiki.

Yanıtla

Yardımların için teşekkürler

Yanıtla

bankacılık okuyorum 2 sene tekrar oldu 2017ye kadar tecilim vardı , bu sene kayıt yenileme yaptırmazsam tecilim bozulur mu , gelecek sene kayıt yenileme yapıtrcam ?

Yanıtla

Kaydın donar tabi bu askerlik açısından sorun yaratır mı tam emin değilim ama yaratmaz bence. Hem 2017'ye kadar tecilin varmış. Güz döneminde sıkıntı çıkmaz ama bahar dönemi gelince gerek aöf bürosunu gerek askerlik şubesini telefonla bir yoklamanda fayda var. Son durumum nedir gibisinden bilgi alman yarına olur.

Yanıtla

Merhaba ben 10 haziran 1985 dogumluyum ve acik ogretim isletme ogrencisiyim.bu senede kaydimi yenilersem bir sene daha tecil kazanirmiyim yada ne zamana kadar tecilim devam eder.tesekkur ederim

Yanıtla

Merhaba, aöf'e kayıt olduktan sonra 1. sınıfta hemen askerlikle ilgili bir yazı gelmişti. Daha sonra aöf bürosundan belge alıp askerlik şubesine postalamıştım. Sanırım büro öğrencilik durumumu bildirmediğinden askerlik şubesinden öyle bir yazı geldi.. Şu an 4. sınıftayım. Sadece 1. sınıfta göndermiştim. Tekrar öyle bir yazı gelmedi askerlik şubesinden ama tecil olmuşmudur bu kadar süre içinde tekrar? Büro tecil etmiş midir? Benim tekrar bürodan belge alıp askerlik şubesine göndermeme gerek var mıdır? ve bu tecil işlemleri yılın hangi ayında yapılıyor? Şimdiden teşekkür ederim..

Yanıtla

işletme 4. sınıfta 3 dersten kaldım ve tekrar ediyorum kaydımı yenilettim ama 7 yılımı doldurdum yaşım 25 askerlik tecil işlemlerim nasıl oluyor tecil ettirebiliyor muyum? yapmam gereken işlemler nelerdir? büroya mı gideceğim askerlik şubesine mi?

Yanıtla

Geç oldu ama cevaplıyayım, 29 yaşındasın galiba sen durumu aöf ile görüşmelisin bir sene daha tecil yaparlar mı bilemiyorum çünkü sınırdasın.

Yanıtla

İşini büroya bırakma en kısa zamanda askerlik şubesine uğrayıp durumu bir sorgulama. Benzer durumlar daha önce yaşanmış ve bazı sıkıntılar çıkmıştı bizzat bu işin üstünde kendin durmalısın.

Yanıtla

Devam dostum, kayıt yeniledin mi tecilde sıkıntı çıkmaz. Büro askerlik şubesi paralel olarak bu işlemleri senin adına yapıyorlar.

Yanıtla

1991 doğumluyum 2011 de liseden mezun oldum lise hakkını kullanarak 2014 aralığa kadar tecil yaptırdım bu arada 2012 de 2 yıllık açıköğretime kaydoldum hala 1.sınıftayım bu yıl sınavlara falan girip artık bitimek istiyorum okul kaydımı da yeniledim fakat tecil bitince aöf tecili uzatırmı yoksa askere mi alınırım bunu öğrenmek istiyorum

Yanıtla

İyi günler ben önlisans makina bölümü mezunuyum. Nisan ayinda tecilimi bozdurdum askerr gitmek icin fakat simdi vazgectim açıköğretime sınavsız geçiş yapıp işletme okumak istiuorum kayit yaptırdigim taktirde askerliğim trkrar tecil olur mu?

Yanıtla

merhaba kolay gelsin ben aöf önlisans işletme yönetimi okuyorun fakat 4 .yılımı doldurdum 5 .yılı okuyacağım kayıt yeniletim tecil açısından bir sorun olurmu 1991 doğumluyum vw sgk dan yararlanabilir miyim

Yanıtla

Aktif öğrenci isen tecilin zaten otomatik uzayacak, yani her dönem harcını yatır aksatma sistem otomatik uzatacak, kimse seni askere alamaz :)

Yanıtla

Bunu askerlik şubesine sor bence son durumun ne öğren, tecili bozdurmuşun sen şimdi ne desem yalan olur bunu en iyi askerlik şuben bilir.

Yanıtla

Sigorta için 25 yaş sınırı var bildiğim kadarıyla yani yararlanabilirsin ama net bilgi sahibi değilim. Gelelim tecil durumuna, kayıt yenileme yaptığın zaman tecilin yine uzar herhangi bir işlem yapmana gerek yok.

Yanıtla

Merhaba ben 4 yıllık bir lisans mezunuyum. 2013 yılında okul bittikten sonra askerliğimi 2015 yılına kadar tecil ettirdim. Bu 2 yıl içerisinde açık öğretim fakültesine kayıt yaptırsam askerliğim tekrar tecil olur mu ? Yada 29 yaşına kadar AÖF de okuyabilir miyim ? İnternette bazı sayfalar "AÖF tecil ettirmez ama öğrenci olarak gözüktüğün için 29 yaşına kadar askere gitmezsiniz" diyor ? Kafam karıştı.

Yanıtla

Merhaba ben 4 yıllık bir lisans mezunuyum. 2013 yılında okul bittikten sonra askerliğimi 2015 yılına kadar tecil ettirdim. Bu 2 yıl içerisinde açık öğretim fakültesine kayıt yaptırsam askerliğim tekrar tecil olur mu ? Yada 29 yaşına kadar AÖF de okuyabilir miyim ? İnternette bazı sayfalar "AÖF tecil ettirmez ama öğrenci olarak gözüktüğün için 29 yaşına kadar askere gitmezsiniz" diyor. 2 yıllık ön lisans programından sonra gidemezsiniz diyenler var. Peki 4 yıllık bir programa kayıt yaptırsam uzama oluyor mu ?

Yanıtla

merhaba geçen sene açıkögretime kayıt oldum 1.sınıfa başladım aynı zamanda askerligimide geçen sene tecil ettirdim 1.sınıfta derslerimi veremediğim için bu sene 1.sınıfı tekrar okuyorum harçlarımıda düzenli bir şekilde yatırdım fakat eve kâğıt geldi ve muhtara gittim asker kaçağı olarak görünüyormuşum ne yapmam gerekiyor şuan öğrenci olarak görünüyorum askere mi gideceğim ?? yardımcı olurmusunuz?

Yanıtla

4 yıllıktan sonra 2 yıllık okumak sorun çıkartıyor dedikleri gibi yani askerlik şubesi bu şekilde tecili kabul etmiyor. Aynı şekilde 4 yıllık lisanstan tekrar lisans okuyunca tecil yapılmıyor.

Kısaca denk seviye bir öğretimde tekrar okuduğunuzda tecil edilmiyor. Ancak yüksek lisans veya doktora yapmanız lazım. Yine de konuyu askerlik şubesine sorun benim kaçırdığın kanun veya bilmediğim bir madde olabilir. Cevap geç oldu kusura bakmayın.

Yanıtla

bürodan öğrenci durum belgesi al ve askerlik şubesine koş :) kayıt olduğunda tecili zaten aöf yapıyor ama bir yerde sıkıntı olmuş anlaşışan, bir önce bu durumu halletmelisin.

Yanıtla

S.a 22.09.2008 de aof 4 yillik kamu yonetimine kayit yaptirmistim 2009da yurtdisana ciktim 2011 de dondum kayit yeniledim simdi 2.siniftayim askerligide yapmadim 2008 kaydina gore toplam 6.yilim oldu 7.yil olunca tecil yapamiyormyuz acaba

Yanıtla

A.s, yukarıda yazıldığı gibi 7.yılını dolduranlara öğrenci belgesi vermiyorlar ama tecilde 29 yaş sınıfı ve aktif eğitim döneminin devam edip edilmediği soruluyor. Tecil için bence yararlanabilirsin düşüncesindeyim, bende bu konuda muallakta kaldım askerlik şubesini ararsan net bilgiye ulaşabilirsin, cevabını alırsan bizide aydınlatırsın ;)

Yanıtla

Kolay gelsin ben bu dönem harç yatırımadim tecil bozulur mu?

Yanıtla

Bu dönem yatırmadın ama bahar dönemi için kaydını aktif etmen gerekir. Dönemler arası kısa olduğu için tecili etkileyeceğini pek düşünmüyorum ama bahar döneminde birşey yapmazsan bu sefer 1 yılın pasif oluyor bu durumda ne olur bilemem.

Yanıtla

94 doğumluyum 2012 de ekonometri ing. hazırlık gördük. Bu sene 2. sınıftayim. Sadece ders kayıtlarını yapıp sınavlara girmesem seneye 2yıllık aöf kayıt olsam ve normal okuduğum okulu bıraksam ya da dondursam ve 2yıl aöf den sonra aöf de okuduğum bölümü 4 e devam ettirsem askerlik tecil olur mu? Bu süre içinde askerlik şubesine gitmem gerekir mi? Yani herhangi bir sıkıntı olur mu?

Yanıtla

Olur ama şuan okuduğun bölümü bitirerek aöf'e kayıt olman daha mantıklı. Yok ben seneye aöf okucam bu şekilde devam edicem diyorsan senin takdirin. Açıköğretime kayıt olduğun zaman tecilin de otomatik olarak devam edecektir. Kayıt olunca öğrenci belgesini bir şekilde askerlik şubesine bırakırsan daha sağlıklı olur ama buna gerek yok aöf bunu kendisi yapıyor zaten.

Yanıtla

İyi günler.AÖF Edebiyat mezunuyum.2013'te mezun oldum, askerliği 2015 eylüle kadar tecil ettirdim.Bu sürede formasyon aldım ve kpssye hazırlanıyorum.Bu sene atanamazsam askere alıcaklar.Ama ben bilgiler tazeyken bir yıl daha aralıksız hazırlanmak istiyorum.Yüksek lisans yapmayı düşüyorum.Olmadığı takdirde 2 yıllık örgün eğitim bir üniversiteye kayıt olsam tecil yaparlar mı? Teşekkürler.

Yanıtla

Lisans yaparsan tecil devam eder, mezun olduğun seviyeden bir üst eğitime geçmen lazım tabiri caizse. Bu yüzden 2 yıllık veya 4 yıllık, örgün ya da açıköğretim hiç fark etmez bu şekilde kayıt olunca tecilin uzamıyor.

Yanıtla

merhaba arkadaşlar ben önlisans mezunuyum ve sosyal hizmetler aöf önlisans kaydı yaptım ikinci üniversite kapsamına giriyor bu durumda askerliğimi tecil ettirme şansım var mı ne yapmam gerek yardımcı olabilir misiniz.öğrenci belgemi alıp askerlik şubesine gidersem tecil ettirebilir miyim teşekkürler.

Yanıtla

Tecil için bir üst öğrenime kayıt olman gerekli yani 4 yıllık okuman lazım. Sen zaten 2 yıllık mezunsun tekrar 2 yıllık okuyunca tecil etmiyorlar ama lisans bölümlerinden birini tercih etseydin olurdu 29 yaşına kadar okurdun. İlgili yönetmelik en son böyleydi dilersen durumu askerlik şubesine de sorabilirsin.

Yanıtla

işletme 4. sınıf öğrencisiyim aöf sitesinin kayıt bilgilerinde dönem olarak 7, toplam yıl olarak 6 yazıyor. Bu durumda askerlik için bu sene son mu yoksa bir sene daha ertelenebilir miyim?

Yanıtla

şimdi 6 yıl yazıyor ise önümüzde eğitim yılı 7 yazacaktır, lisans eğitimi için 7 yıl hak veriyor bu durumda önümüzde ki yılda yararlanman gerekir.

Yanıtla

Merhabalar.Bir sorum olacaktı.Haziranda 4 yıllık bölümden mezun olacağım.Yaşım 27 acaba tecil hakkım var mıdır?Bir de daha önce liseden sonra 2 yıllık tecil hakkımı kullandım o bir sorun olur mu?

Yanıtla

Eski kullandığın sorun olmaz, 2 yıl tecil hakkın var. Askerlik şubesi fotoğraf ve diplomayı görmek istiyor bu istenilen evrakları araştır mezun olunca şubeye gidersin.

Yanıtla

teşekkür ederim yardımınız için.

Yanıtla

Merhaba. Ben örgün eğitimde arkeoloji okumamın yanında 2. üniversite olarak AÖF Sosyoloji okuyorum. Askerlik tecilimi örgün eğitimin öğrenci belgesiyle yaptırdım. Sormak istediğim şey , örgün eğitimi bitiremezsem ancak AÖF' den mezun olursam , AÖF diplomasıyla kısa dönem askerlik yapabilir miyim ?

Yanıtla

Askerlik tecil sürem yarın doluyo aöf bürosu askerlik şubesine öğrenci Belgesi'ni göndermesi tecil için yeterli olur mu yoksa askerlik şubesine mi gitmem gerek?

Yanıtla

Şuan aktif öğrenciysen bunu açıköğretim hallediyor fakat sen yinede öğrenciliği belgeleyen bir evrak ile askerlik şubesine gidebilirsin.

Yanıtla

aktif öğrenciyim açıköğretim kesin halleder mi yani

Yanıtla

Ben üniversitedeyken öğrenci işleri unuttu tecilimi ya da arada kaynadı bilmiyorum, şimdi açıköğretim kesin yapar mı sorusuna inan cevap vermek güç, ben olsam müsait bir zamanda askerlik şubesine giderim, uzak ise telefonla bilgi alırım. Memur zaten her şeyi açıklayacak sana.

Yanıtla

Merhaba
Tecrubeli arkadaslardan ricam ikinci universite kapsaminda tecil ile bilgisi olan var ise yardimci olabilir mi? Ikinci universite kapsaminda aof isletme lisans kaydi yaptirdim daha sonra ise orgun ogretimdeki onlisans kaydimi sildirdim.bu durumda askerlik haklari ve tum ogrencilik haklarindan yararlanilabilir diye belirtiliyir aof un yayinladigi bildiride bu durumda oluo askerlik tecil yapilabilirmi bazi arkadaslar yapmis forumlarda oluyor diye belirtiyorlar bazilari ise olmaz diyor bilgisi olan varsa yardimci olabilir ise sevinirim.Simdiden tesekkurler.
aydar_gurkan@hotmail.com

Yanıtla

ben 1988 doğumluyum yurt dışından bu yıl temmuz ayında üç yıllık üniversiteden mezun oldum askerliğim 2015e kadar erlenedi ve denkliğim yok şimdi ben türkiyede aöf e kayıt yaptırıp askerlik tecili yaptırabilirmiyim. bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim

Yanıtla

Bende arkadaşlar aynı durumdayım fakat ben kaydımı yenilemedim şuan pasif durumdayım tecilim bitti şuan bahar dönemi kaydımı yenilersem yani aktif olursam sorun ortadan kalkarmı

Yanıtla

Tecilin var, sıkıntı yok.

Yanıtla

Herhangi bir lisans bölümü tercih ettiğinde sorun çıkacağını sanmıyorum, pek karşılaşılan bir durum değil senin ki bu yüzden büroya sorarsan net bilgiyi verirler.

Yanıtla

Tecilim 31.12.2014 tarihinde bitti ve 2 ay onceden subeyi aradim askerlik islemlerini yapabilmem icin ocak ayini bekle dediler ve simdi ise ekc2 ve orgun ogretimden aldigim tasrikname yi istediler gonderecegim bunlari insallah sorun cikmaz

Yanıtla

Kolay gelsin ben 2011 de mezun oldum liseden sonra şubeye gittim şişe belgem ve aof kaydolduğumda dair belgeye tecilimi yaptırdım 3 yıl tecil verdiler belgede 36. Madde yazıyo ne anlama geldiğini bilmiyorum neyse şuan 01.01.2015 te tecilimin bittiği yazıyo ben aof deyim fakat kaydımı 2 yıldır yenilemiyorum 4 ay önce askerlik şubesine gittiğimde ordaki kadın kaydını yenilemesende 7 dönem hakkın var şuan öğrencisin dedi kafam karıştı şuan internette insanların yazdıklarını okuyorum şaşkınım yardım edersen sevinirim şuan tecilim bitmiş durumda görünüyo bahar dönemi kaydımı yenilersem bu sorundan kurtulurmuyum

Yanıtla

Bakaya düşmediysen kayıt yenileme yaptığın takdirde tekrar tecilin eğitime bağlı olarak devam eder. Bence sen yakın zamanda askerlik şubesine git veya telefonla ara durumunu öğren, bahar döneminde kayıt yenileme yaparsam tecilim uzar mı diye. Senden büyük ihtimal EK-C2 belgesi isteyecek.

Yanıtla

EK-C2 yi istiyor üniversitede öğrencimisin diye, örgündekini ne yapacak bende anlamadım ama sen tabi ikisinide gönder, sıkıntı olacağını düşünmüyorum, inşallah işin çözülür.

Yanıtla

E devlet sitesindeki öğrenci belgemde öğrencilik hakkı 2013.03 de bitmiştir diyo ama aşağısında yukarıdaki bilgisi verilen şahıs aöf öğrencisidir diyo birde bu belge 2014 Kasım 18 inde derlenmiştir diyo . Şuan pasif durumdayım ne zaman bakaya kalınır anlamıyorumda 4 gun oldu tecilim biteli yani o bana ilk verilen belgedeki tarihe göre nasıl bi yol izlemeliyim kafam çok dolu burdaki insanlar gibi bırakmamayacağım ailem var :(

Yanıtla

Birde benden ek c2 belgesi isteyecek belgede 2 yıldır kayıt yenilemiyo yazıcak bu durumda neyle karşılaşırım birde bahar dönemine kadar beklersem bakaya kalma olasılığı %kaç bakaya kalırsam asla tecil olmaz diyorsunuz. Bişey daha o kadın bana kaydını yenilemesende 7 yıl tecillisin demişti sence bu kesinlikle yalanmı

Yanıtla

S.a aof ön lisans ilahiyat 2. Sinif okuyorum 2014 aralıkta tecil sürem bitti ögrencilik durumum aktif şubeye uğramam gerekiyomu tecil uzattirmak icin..?.

Yanıtla

7 yıl değil, 7 eğitim dönemidir yani 2 seneliklerde 7-8 dönem (4 yıl), 4 senelikte ise 14 dönem (7 yıl) içinde eğitim bitmelidir. Ama adam bitiremiyor her yıl şubeye ek-c2 yi vererek kanunun ona verdiği 29 yaş hakkını kullanıyor.

ek c2'yi sana verdikleri şekilde verirsin, bahar dönemi bitince şubeye yenisini tekrar verirsin. Sen askerlik şubesine git bahar dönemine kadar bir şekilde ertelet, bakaya kaldığını da düşünmüyorum. Onlar sana yol haritasını çizerler ama yakın zamanda şubeye bi uğra.

Yanıtla

A.S, gerek yok öğrenciliğiniz devam ediyor. Mezun olduktan sonra eğitime lisans düzeyinde devam etmeyeceksen askerlik şubesine uğraman gerekir.

Yanıtla

Merhabalar hocam ben bu sene sinava girip aof uluslararası ilişkiler bolumune kayit yaptirip sinava girdim 1987 doğumluyum 2014 te tecilim bitti ek c2 belgesini burodan alip şubeye bildirmedim tecilim devam edermi bi diger Konu hem calismak istiyorum okurken is yeri benden terhis yada tecil belgesi istedi benim elimde öyle bir belge yok tecilliysem subeden akabilirmiyim bilgileriniz icin Teşekkürler saygilar hocam

Yanıtla

Tecilinle ilgili sorun çıkmaz, açıköğretim bildirmiştir. Tecil belgesini askerlik şubesinden alabilirsin nasıl bir belgedir fikrim yok ama işini görür. Hem gitmişken askerlik durumunu da kontrol edersin.

Yanıtla

merhaba hocam ben aof işletmeye eylul 2007 de kayıt yaptırdım 1988 liyim suan 4 sınıftayım ve 31 12 2014 tecil hakkım bitti okulu (7 yıl) yılını geçti suanda ben tecil ettiril mişmiyimdir 29 yaşını geçmediğim için yoksa 7 yıl okuyup bitiremediğim için tecil hakkım dolmuşmudur.

Yanıtla

s.a ben işletme 4.sınıf öğrencisiyim 2007 de kayıt oldum 1988 liyim bu yıl okul bitmedi tecil hakkım doldumu kaçak mı sayılıyorum ?

Yanıtla

S.a Aöf Tarih (4 yıl) okuyorum.Askerlik şubesine gittim ve 2021 yılına kadar tecillisin dediler.Düzenli olarak harçlarımı yatırsam ve sınavlara girmesem tecilim devam eder mi ?Teşekkürler.

Yanıtla

Merhaba, 22 yaşımı doldurdum aof 4 sınıftayım fakat geçtiğimiz güz dönemi kayıt yenilemesini kaçırdım, askerlik için tecilim düşmüş olur mu yoksa, önümüzdeki mart ayındaki bahar döneminde kaydımı yenilersem bir problem olmadan öğrenciliğim ve tecilim devam eder mi ? , teşekkürler

Yanıtla

Normalde doluyor ama kanun derki öğrenim süresinin sonuna kadar (yani 7 yıl) her yıl askerlik şubesine ek-c2 belgesi vererek 29 yaşına kadar tecil ettirebilirler. Sende aöf bürosundan öğrenci durum belgesi (ek-c2 diye geçer) alıp askerlik şubene verirsen sıkıntı çıkmaz.

Yanıtla

Tecil hakkınız dolmuş gibi gözüküyor, yukarıdaki yorum sizin içinde geçerlidir. Askerlik şubesine gidip son durumunuzu öğrenin, yanınızda ek-c2 belgesi de olursa hemen orada bir işlem yapabilirsiniz. Gerekirse tabi.

Yanıtla

A.S, tecilin devam eder hocam, sıkıntı çıkmaz ama bir iki sınava girmekte fayda, AÖF işkillenmesin sonra.

Yanıtla

Sıkıntı çıkmaz, tecilin bozulmamıştır zaten, kaldı ki güz dönemi kaçırmakla da birşey değişmez. Bahar da kayıt yenilediğin zaman devam edersin yine.

Yanıtla

Ben sene olarak 23 yasina girdim.askerlik tecil icin gittigimde 2019a kadar yeni tecil yapildigini solediler okula 2012de kayit oldum halen 1.sinifim 7.yil sonunda yani 4 sene sora 27 olucam ama ogrenci belgesi alamicakmisim.askerlik tecilim.olacakmi yoksa burdan kaydimi sildirip baska aof kurumunami bastan baslmaliyim ben ayni anda 2 aof okumak istiyordum hem anadolum hem ataturk uni askerlik tecilim 7 yil bitti diye tecil etmeme durumu varsa ben kaydimi anadolu unide silip ygsle ataturk uni aof yazicam

Yanıtla

merhaba 2 yıllık önlisansı bitirdikten sonra 4 yıllık işletmeye tamamlamak için kayıt olmaya gittiğimde kayıtımı yapmak için beni askerlik şubesine yolladılar orda yoklama çağrı tebligatı diye bir kağıt verdiler.kağıtta son tarih 31 aralık 2014 e kadar süre yazıyor .bu yaz okulum bitti şimdi askerlik şubesine gitsem tecilimi uzatırlar mı yoksa askere mi alırlar ?

Yanıtla

7 yıl sonunda okulu bitiremesende ek-c2 belgesini 7.yılın sonundan sonra askerlik şubesine vermelisin, bu şekilde tecilin eğitim süren bitse de devam eder. 7 yılın sonunda sadece öğrencilik haklarından yararlanamıyorsun.

Yanıtla

Mezun olduktan sonra 1 yılı otomatik tecil hakkın var zaten, o kağıt okuduğun süre içinde gelmiş sanırsam. Bu durumu askerlik şubesine sorrarsan daha sağlıklı bilgili alırsın.

Yanıtla
«En Eski   ‹Eski   1 – 200 / 568   Yeni›   En yeni»

Yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.