2 Yıllık Adaletten 4 Yıllık Hukuka Nasıl Geçiş Yapılır

Açıköğretim fakültesi 2 yıllık adaletten hukuka geçiş nasıl yapılır ve geçilir. Aöf adalet bölümü mezun öğrencileri dikey geçiş ile eğitimlerini hukuk fakültesinde devam ettirmek istiyorlar.

Mesleki kariyerleri avukat, savcı, katip memurluğu ile devam ettirmek isteyen adalet mezunları aşağıki yazıyı inceleyebilir. Adaletten hukuka geçiş şartları, taban puanları ve birçok konu hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Beykent Üniversitesi 2013-2014 döneminde Adaletten geçenlerin yalnızca 7 dersinden muaf tutmuş, ders çakışması durumunda dersi aldırmamış ve yalnızca 30 kredi aldırmıştır. Şu anda 3. sınıftan başlatan sadece Konya KARATAY ÜNİVERSİTESİ'dir. Tercih zamanı bu durumu dikkate alarak tercih işlemlerinizi yapınız.

Aöf adaletten hukuka geçiş varmı
Hangi bölümlere geçiş var
Aöf adaletten 4 yıllığa geçiş
Adaletten hukuk bölümüne nasıl geçilir

Adalet Meslek Yüksekokulundan Hukuk Fakültesine Nasıl Geçiş Yapılır
Öncelikle Örgün Öğretim veya Açıköğretim Öğretimden Adalet/Adalet Meslek Yüksekokulu mezunu olmanız lazım. Hukuk Fakültesine cidden geçmeyi düşünüyorsanız ortalamanızın da çok yüksek olması sizin fakülteye girişinizi kolaylaştıracaktır. Adalet bölümünden Hukuk Fakültesine geçmiş biri olarak Adalet bölümünü 3,25 diploma notu ile bitirdim ve DGS(Dikey Geçiş Sınavı) dan bana 80 üzerinden 69 Başarı Puanı geldi. Yani 3,25 değilde 3,70-3,80 ortalama getirmeniz sizin yararınıza olacaktır. 

Durun dahası da var iş sadece okul puanını yüksek getirmekten ibaret değil inanın yine kendimden örnek vereyim 64 Matematik 61,5 Türkçe neti yaptım DGS sınavında 2012 yılında. Türkiye 548. si oldum ama tüm devlet üniversitelerini tecih ettim ardından da özel üniversiteleri sıraladım. Ve ne oldu biliyor musunuz?

Hiçbir devlet üniversitesine yarleşemedim %50 burslu olarak Özel İstanbul Kültür Üniversitesi’ne ancak girebildim. Bunu şundan dolayı anlatıyorum. Arkadaşlar rakipleriniz çok dişli inanın doktor,öğretmen, mühendis gibi meslek erbabları içlerinde hukuk okuma azmi ile özellikle açıköğretim Adalet bölümünü bitirip sınava giriyorlar. Bundan dolayı çok sıkı ders çalışmak lazım.

Gelelim hangi üniversite konusuna. Eğer bir işiniz yoksa ve derslerin tümünü takip etme imkanınız varsa bence Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazanacak kadar ders çalışın. İnanın bir meslek sahibi olupta devleti kazanalar derslerden hep kaldı, geçemiyorlar bir türlü.(Nedeni dersleri takip edememeleri ve hocalarında sınavda sağlam soru sorması)

Yok eğer bir meslek sahibi iseniz bana sorarsanız devletle uğraşmayın en güzeli verin özel üniversiteye paranızı veya burslu da okuyabilirsiniz tercih sizin (Kıbrıs Üniversiteleri %100 burs veriyor DGS öğrencilerine) güzel güzel derslerinizi geçin okulu bitirin. İnanın sınıfımda 37 yaşında meslek sahibi bir abimiz var İstanbul Hukuk Fakültesini kazanmış ama dersleri geçemediğinden(Bu arada İstanbuk Hukuk ders geçme notu 70 dir) okulu bırakıp özele gelmiş şu an ortalaması 2,80 civarında, derslerini de geçiyor.

Diğer bir konu özel seçeceksiniz ama hangisini seçeceksiniz? Evet burası çok önemli arkadaşlar ben başıma geleni anlatayım ve ister bana hak verin isterseniz vermeyin tercih sizin. Sınav notum açıklandıktan sonra bütün İstanbul içindeki özel üniversiteleri aradım kaçıncı sınıftan başlatıyorsunuz diye, İstanbul Kültür ve İstanbul Beykent üniversiteleri 3. sınıftan başlattıklarını söylediler. Ben de İstanbul Kültür Üniversitesi’nin adı daha popüler olduğu için devlet üniversitelerinden sonra ilk tercihimi buraya yaptım ikinci tercihim Beykent Üniversitesi,3. tercihim Aydın Üniversitesi ve 4. tercihim ise Fatih Üniversitesi idi. Sonuçlar açıklandı ve Kültüre kayıt oldum. Bir arkadaşım da benimle aynı tercihleri yaptı ve o da Beykent Üniversitesi’ne kaydoldu. Bu arada ben 278,22 puan almıştım arkadaşım ise 270 puan almıştı.

Okul Dönemi Başlıyor….
Okullar açıldı ve açıköğretimden Ders İçerik belgelerini alıp okullarımıza teslim ettik ve merakla hangi derslerden muaf olduğumuzu merak ediyorduk. Derken arkadaşım Roma Hukuku dahil tüm seçmeli derslerden muaf oldu Beykent Üniversitesinde, 3. sınıfatn başladı ve sadece kaç dersi kaldı vereceği biliyor musunuz? Sadece 32 adet yani dönem başına 8 er dersten 2 yılda hukuk fakültesinden mezun olacak. Bu arada Beykent te çan eğrisi sitemi var.

Gelelim bana, beni sadece 34 krediden muaf tuttular ve güya 3. sınıftan başlıyacak olan ben birden kendimi 1. sınıfta buldum. Tüm DGs ile gelen öğrenciler şoktaydı hatta bir arkadaşım dava açtı üniversiteye sonucunu bekliyoruz. Okuldan mezun olabilmek için 240 krediyi doldurmak lazım ve inanın bilemiyorum kaç yılda dolduracağımı. Derslerde çan sistemi yok ama çalışınca geçersiniz.

Burada anlatmak istediğim ne kadar çok çalıştığınız kadar doğru tercihte yapmanız çok önemli. Ben arkadaşımla aynı yerde okumak istedim tercihleri ona göre yapmıştım ama kısmet o halinden memnun ben ise değil. Neyse vardır her işte hayırlı diyor ve burada kesiyorum.

Ücretlere gelecek olursak Özel Aydın Üniversitesi %100 burslusu var, Ben Kültüre 11280 veriyorum, arkadaşım Beykent e 10900 veriyor. Ücretler puan düştükçe artmaktadır. Örnek Koç Üniversitesi 36000 civarında ama net olarak bayağı düşük. Kıbrıstan yana tercihinizi yaparsanız %100 burslu olarak yerleşebilirsiniz örneğin ben yerleşebilirdim ama bir de oraya git gel masrafını da hesap etmeniz yararınıza olacaktır."

Bu makaleyi hazırlayıp derleyen Orhan Akman'a teşekkür ederiz.

Dikey Geçiş 900 kodu artık kaldırıldı... GÜNCEL BİLGİ
Dikey geçiş kılavuzlarında yer alan 900 kodu yani Üniversitelerin "AÖF öğrencilerinin tercih edemeyeceği üniversite" anlamı taşıyan kod Danıştay kararı ile kaldırıldı. Artık örgün ve açık öğretim adalet öğrencileri tek kontenjandan tercih yapacaklar. Bu demek oluyor ki artık tüm üniversiteler kapılarını açıköğretim mezunlarına da açacak.

Bu karar örgünde okuyan hukuk öğrencileri kızdırdıysa da "eğitimde eşitlik ilkesi" gereği Danıştay açıköğretim adalet ön lisans mezunlarının, hukuk fakültelerine dikey geçiş sırasında tercih edebilecekleri kontenjan sayısına kısıtlama getiren bu düzenlemeyi durdurdu.

Gerekçeli karar şu şekilde;

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun gerekçesinde, Yükseköğretim Yönetmeliğinde, açıköğretim öğrencileri ile aynı öğretim programına göre örgün öğretim öğrencileri arasında öğrenci hakları bakımından fark bulunmadığı gibi her iki yoldan mezun olanların eşit hak ve yetkilere sahip olacakları kuralına yer verildiği belirtildi.

Gerekçede, ilgili kanun ve yönetmelik hükümlerinde, açıköğretim ön lisans mezunlarının lisans programlarına dikey geçiş başvuruları sırasında örgün meslek yüksekokulu mezunlarından farklı bir değerlendirmeye tabi tutulacağına ilişkin açıköğretim ön lisans mezunlarının aleyhine herhangi bir kısıtlayıcı düzenlemeye yer verilmediği vurgulandı.

Açık Yükseköğretim Yönetmeliğinin 13. maddesinde, bu mezunların eşit hak ve yetkilere sahip olduklarının belirtildiğine işaret edilen gerekçede, bu nedenle açıköğretim adalet ön lisans mezunlarının, hukuk fakültelerine dikey geçiş sırasında tercih edebilecekleri kontenjan sayısına kısıtlama getirilmesine ilişkin dava konusu kılavuz düzenlemelerinin üst hukuk normlarına aykırı olduğu kaydedildi.

97 yorum var "2 Yıllık Adaletten 4 Yıllık Hukuka Nasıl Geçiş Yapılır"

 1. bu içten ve samimi yazın için gerçekten çok teşekkur ediyorum birçok yerde arayıp ulaşılamayacak bilgileri paylaşmışsın inşallah başarılı olur bir an önce bitirirsin okulunu...

  YanıtlaSil
 2. TEŞEKKÜRLER...

  YanıtlaSil
 3. arkadaşım yukarda yazmışsın ama tekrar sormak istiyorum emin olmak için...ben örgün iktisat öğrencisiyim ve ikinci üniversite olarak adalet yazdım bu sene başladım...geçiş için hakkım var değil mi??bazısı yalnızca meslek yüksekokulu bitirdiğinde hukuk fakültesine girebiliyorsun diyor o yüzden soruyorum...şimdiden teşekkür ediyorum

  YanıtlaSil
 4. Geçiş var arkadaşlar ama muafiyetlerde sıkıntı olabilir

  YanıtlaSil
 5. lisans mezunu dgsye girip nasıl hukuk a geçecek

  YanıtlaSil
 6. Verdiğin bilgiden dolayı teşekkürler.Aklıma takılan bi soru var onuda sorayım.Adalet okuduk sonra bi üniversiteye yerleştik diyelim.Yerleştikten sonra adalet diploması yanıyor diyenler var doğru mu acaba ?

  YanıtlaSil
 7. Cok tesekkurler cok aydinlandim ben de gecis yapmak istiyorum bilgilerinden faydalanicam tesekkurler

  YanıtlaSil
 8. çok teşekkürler çok faydalı bir anlatım yapmışsın

  YanıtlaSil
 9. Çok teşekkür ederim sizin gibi bir tecrübe aktar ması çok güzel bu arada siz yüz de elli 11.000 veriyorsunuz değil mi

  YanıtlaSil
 10. Allah razı olsun

  YanıtlaSil
 11. Böylesine merak edilen ama netlik kazanamayan bi konuda isin icinden birisi olarak bizi aydinlattgnz icin cok tesekkur ediyorum. Benim farkli bi sorum olacak. Ben polis memuruyum ve ders devam imkanim yok ankarada calisiyorum. Beykent veya kültürde ders devam durumlari nasil acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu konuda fikir sahibi değilim malesef.

   Sil
 12. DGS'de lisede hangi alandan mezun olduğunuzun bir önemi yok, değil mi? Yani ben yabancı dil alanındaydım lisede ve lisans İngilizce öğretmeliği mezunuyum. Şimdi AÖF Adalet bölümüne kayıt yaptıracağım. Hayalim/planım, AÖF Adalet bölümünü bitirip DGS ile herhangi bir üniversitenin hukuk fakültesine gidebilmek. Bu benim için mümkün mü?

  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mümkün ama DGS'de çok iyi puan elde etmelisin. Sonuca göre özel üniversiteleri da araştırabilirsin.

   Sil
 13. Ya ben adalet okuyorum ortalamam da iyi dgs dki derslrmde bunlar dışında ne gbı problem ler olabilir

  YanıtlaSil
 14. çok yardımcı oldun admin eyvallah...kardeşim özelden ulaşabileceğimiz adresin var mı mail veya facebook gibi..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayfamızın facebook adresinden ulaşabilirsiniz.

   Sil
 15. Ben uçak mühendisliği okuyorum ama hukuk benm için hep ayrı bi yerdeydi. Çeşitli sebeplerden olmadı. Kendi bölümüme devam edip aynı anda hukuk okuyabilir miyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İkinci üniversite kapsamında adalet bölümünü okuyabilirsiniz.

   Sil
 16. ben 2002 yılında muğla üniversitesi bilg.muhasebe ön lisans mezun oldum. Daha sonra aöf ye 3.sınıftan başlamak üzere işletmeyi daha sonrada gene 3.sınıftan başlayarak iktisatı bitirdim şimdi de adalet ön lisans okumak istiyorum sizce mümkün olur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İkinci üniversite kapsamın adalet bölümünü okuyabilirsin.

   Sil
 17. Ben şuan devlet üniversitesinde almanca öğretmenliği okuyorum,bu sene son mezun olacağım. Aynı zamanda açık öğretime yazılıp adalet bölümünü bitirip hukuk'a geçiş yapmayı planlıyorum. 4 yıllık lisans bölümünden mezun olacağım için dgsyle hukuk'a geçiş yapabilir miyim acaba bi bilginiz var mı ?

  YanıtlaSil
 18. DGS ile geçiş yapabilirsin fakat 900 numaralı koşul diye birşey çıkardılar. Bazı Üniversiteler siz başarılı olsanız dahil açıköğretim mezunu olduğunuz için sizi kabul etmeyecek. Bununla ilgili yazıyı gün içinde ayrıca paylaşacağım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bununla ilgili bilgilendirirmisiniz beni dgs puani kötü olsa bile özeller bizi hangi sartlarda aliyor tesekkurler

   Sil
 19. Istanbul unıverstesı yzaktan egıtım adalet bolumu menzunları ıcın de 900 numaralı engel soz konusu mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. cikan genelgeye gore universiteler uygulamak zorunda.

   Sil
 20. arkaslar dgs puanlari tavan yapmis. 3. siniftan baslama tamamen hikaye. bazi universiteler seni 3 e kaydediyorum diyor ama verdigi kredi ile aslinda 2 ye kaydediyor . ana derslere muafiyet verilmiyor. kanunlar genel mudurlugunde yayinlandi avukatlik artik sinavla olacak staj 2 yila cikiyor adalet okuyacagina sifirdan hukuk oku daha iyi.

  YanıtlaSil
 21. Adaletten hukuğa geçmek için not ortalaması çok önemli mi ? Önemliyse en az kaç geekiyor ?

  YanıtlaSil
 22. EN AZ 3.70 OLMSI GEREKİR

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ABARTMASANIZ 3.0 VE ÜZERİ OLMASI YETERLİ ÖNEMLİ OLAN DGS

   Sil
 23. 2 yıllık üniversite okuduktan sonra dgs ile bi bölüm kazandım diyelim. 2 yıl daha mı okuyacagım yoksa 4 yıl mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kazandığınız örgün üniversiteye göre değişir. Hazırlık sınıfı varsa 1 sene burada okursunuz sonra 3.sınıfa başlarsınız. Toplamda 3 sene olur.

   Sil
 24. Ben AÖF Adalet 1.sinif öğrencisiyim .geçen dönem 2 dersten kaldım. Bu, hukuk fakültesine gecmeme engel olur mu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tabiki, mezun olmadan geçiş yapamazsın.

   Sil
 25. Merhaba .. Öncelikle yazınız için çok teşekkürler... Ben bu sene lys ye hazırlanıyorum . Ygs puanım açıkcası kötü geldi fakat adalet bölümüne yetiyor.. Ben de hukuk istiyorum.. Hocam bana hukuk için adalete gitme memur olursun demişti... Matematiğim iyi değil siz DGS sınavı ile ilgili ne düşünüyorsunuz.. Sizce adaleti seçmeli miyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lise mezunu tanıdığım biri KPSS'ye girerek memur oldu gayet iyi şuanda açıköğretimden adalet okuyor memuriyet derecesini arttırmak için bu durum KPSS ile mümkün.

   Siz adalet okuyup sonra DGS ile hukuk fakültesine geçiş yapmak istiyorsanız işte orası zor yani çok iyi puan elde elde etmeniz gerekiyor. YGS ve LYS den kat ve kat iyi olmanız gerekecek. Takdir sizin ya adalet ya da diğer aöf bölümleri.

   Sil
 26. Yazınız gerçekten çok iyi ve anlaşılır olmuş çok teşekkürler. Benim sorum da şu:
  Ben şuanda örgün olarak maliye okumaktayım ama aklımda da hep hukuk okumak var. Maliyede de pek mutlu sayılmam. İİBF bölümlerinden hukuğa geçiş mümkün müdür? Mümkünse kaç ortalama gerekiyor ve 3. sınıftan başlayabiliyor muyuz? Değilse maliyeyi dondurup açıktan adalet okuyup hukuğa geçmeyi düşünüyorum. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İİBF'den geçiş olacağını düşünmüyorum böyle birşey olsa çoğu kişi bunu deneyebilirdi. Açıköğretim kısmına gelirsek maliyeyi dondurmadan AÖF'e kayıt olabilirsiniz. 2 yılda bitirebilirsiniz fakat sonrası DGS ile zor çok iyi puanlar gerekiyor, diğer türlü vakıf üniversitelerini imkanınız varsa tercih edebilirsiniz.

   Sil
 27. Teşekkürler verdiniz bilgiler için. Bende bu yıl mezun olacağım aynı zamanda mühendisim. 900 lü kod filan getirdiler aöf için onu bi açabilir miyiz yani hangi üniversiteler bizi kabul ediyor kaçtan başlatıyor? Bilgilendirirseniz sevinirim.

  YanıtlaSil
 28. tesekurlerrrrrrr

  YanıtlaSil
 29. Çok faydali bir yazi olmuş tesekkurler

  YanıtlaSil
 30. Merhaba ben ozel guvenlik ve koruma mezunuyum lisansa acil yardim ve afet yonetiminden tamamlamak istiyorum ama tek bir universitede var ben vakiftan tamamlayamaz miyim ?

  YanıtlaSil
 31. merhaba ben meslek lisesinde muhasebe bölümünü okuyorum bu sene lise son ve 2 yıllık üniversite hakkımı kullanmak istiyorum çünkü okul puanım ygs puanımdan yüksek avukat olmak istiyorum ve 2 yıl adalet bölümüü için hangi üniversiteyi seçmeliyim ve sonrasında hukuk bölümüne geçiş yapmak için dgs ye girmem şart mı girdim ve iyi puan tutturamadım diyelim dışardan öğrenimimi tamamlayabilirmiyim ? yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adaleti bitirdikten sonra DGS şart elbet, dışardan okuyamazsın örgün bir fakülteden hukuka geçiş yapman lazım.

   Sil
 32. Merhaba yazınız gercekten cok bilgi verici ben de adalet okuyup dgs ile hukuk fakultesine gecmek istiyorum sizce bu mumkun mu zorluk derecesi nedir ve sizce secmeli miyim adalet bolumunu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zor ama imkansız değil. Zor olan DGS değil, DGS sonrası başvuracağınız kontenjan azlığıdır bu yüzden çok iyi puan almanız gerekecek.

   Sil
 33. Ygs ve lys maratonu hukuk için hüsranla sonuclandi ... Lakin siz bana umut oldunuz fakat 2014 dgs sorulari bi hayli zor oldugundan yakınıyorlar bu yıl adalet okuyup (acıktan degıl) 2 sene sonra dgs ile hukuk a gecis yapabilir miyim zira cok zor olur mu diye dusunmekten de alamıyorum kendimi siz dgs sınavı ile ilgili ne dusunuyorsunuz sıkı bi calismayla kazabilme ihtimalim olur mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu sene LYS'sinin zorluğundan çevremdekiler şikayetçi mühendislik isteyen birkaç tanıdığım 2 yıllık tercih edip şansını DGS ile tekrar yakalamak istiyor. DGS'nin kolay olduğunu düşünüyorlar kısmen öyle fakat çok iyi yapmak gerekiyor. Kısacası 2 yıllık okurken hem üniversite ortalamanızı iyi bir seviyede tutarken hemde DGS'ye hazırlanmanız gerekecek.

   Sil
 34. Suan hukuk fakultesi kacıncı sınıftasınız... Dgs ile hukuk a gecmissiniz bunun icin sizi tebrik ederim cok buyuk sans ve basarı . Bu yıl ben de adalet okuyacagım dgs den kac puan ile gectiniz ve adalet okuyup hukuk sevdalılarına ne onerirsiniz hem dgs hem dersler hakkında sımdıden tesekkurler bizlere umut ısıgı oldunuz

  YanıtlaSil
 35. Merhaba.... Seneye sınava tekrar hazırlanacağım... Hukuk sıralamalarında ilk kac bin e girmek gerekiyor... Tercih edebilmek için cunku puan yetse bile sıralama yetmediği için yazamıyorum bir sene daha hazırlanacağım... Gelecek sınavla ilgili hukuk icin ne dusunuyorsunuz

  YanıtlaSil
 36. Aöf adaletten mezun olduk, hukuk fakultesine gecmek istiyoruz diyelim özelden sıkıntılımı hocam %50 burs falan?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tam bilgi sahibi değilim üniversiteler hk.

   Sil
 37. Bn çok kararsızım peki 2 yıllık adalet olursam , okul bitince atanma olasılığı yüksek bir bölüm mü??

  YanıtlaSil
 38. Lütfeeeennn atanma olasılığı yüksek miii

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aöf adalet mezunları da kpss atamalarından faydalanabiliyor, eskiden yoktu şimdi var daha sonrası için süreç ne olur bilinmez tabi.

   Sil
 39. Bnm için iş olanağı çok önemliii :(

  YanıtlaSil
 40. bu sene hukuğa 150000 barajı getirdiler acaba adaletten dgs ile devlete veya özel burskuya geçmek zor ama ben burssuzda geçsem olur oda zormu acaba tercih yapıcam yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her yıl DGS ile geçiş puanları artıyor, DGS'yi çok ama çok iyi yapmalısınız.Kısacası aöf okurken bir yanda da DGS'ye hazırlanmalısınız.

   Sil
 41. İyi günler simdi ben üniversite okuyorum iki yillik büro yönetimi açıktan adalet bolumunu okumayi düsünuyorum sizce adelet bölümunu bitirdikten sonra atamasi cok zor mu veya zorluk derecesi ne kadar ve adalet bolumunde matematik sayisal agirlikli midir simdiden tesekkurler

  YanıtlaSil
 42. Yok artık! DGS'de 60 mat. 60 türkçe ile adam vakıf üniv.ndeki hukuka %50 burslu girmiş. Matematiği sıkıntılı olan ben DGS'de hiçbir şey yapamam gözüm korktu. Başka bölümlere bakmalıyım öyleyse :(

  YanıtlaSil
 43. Hocam şimdi şu 900 kodu meselesini bir açsanız. Bir de Aöften adalet okuyup marmara hukuğa geçme şansımız nedir acil olarak cevaplarsanız sevinirim....

  YanıtlaSil
 44. Merhaba. Benim merak ettigim konu da su.. maliye bölümünde bir çok hukuk dersi mevcut. Istanbulda maliye okuyup bir yandan da aöf den adalet okusam, 2 yil sonra dgs ile devlet unileri (aof nin derslerini saymiyorlar ve 1.siniftan baslatiyorlar) maliyede orgun olarak okudugum icin bu dersleri muaf tutarlar mı?

  6 yil ve dgs sinavli hukuk mu, 4 yil istanbulda maliye mi sizce hangisi daha mantıklı?

  YanıtlaSil
 45. Sınıf öğretmenliği okurken bölümümü dondurmadan aöf adalet okuyabilir miyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Açıköğretimden adalet okuyabilirsiniz tabi.

   Sil
  2. Tesekkur ederim

   Sil
 46. Admin,acaba şu 900 kodu kanunu hakkinda neler biliyorsunuz? Bizimle paylaşır mısınız?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. konuda güncelleme yaptım. yakın bir zamanda bu düzenleme kalkmış, aöf öğrencileri için müjdeli bir haber.

   Sil
 47. admin 2.üniversite olarak adalet okumak istiyorum burdanda hukuğa geçiş yapmak niyetindeyim ama bir arkadaşım aöf den geçiş olmuyor dedi okul farklı aöf farklıyömış okulda hoca ders veriyor diğerinde kendi çalışıp geçiyorsun filan filan dedi ne kadar doğru boşuna okuma dedi

  YanıtlaSil
 48. Merhaba, Adalet myo mezunu olarak Kıbrısta bulunan hukuk fakültelerine kayıt yaptırmak istiyorum.Sorum şu; yazınızda bahsettiğiniz üniversitelerde olduğu gibi 3 .sınıftan başlayarak 2 senede mezun olabileceğim Kıbrısta üniversite var mı? yardımınız için şimdiden teşekkürler,syg

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazmış olduğum konu hakkında bilginiz var mıdır?

   Sil
  2. Malesef bilgim yok, detaylıca araştırınız.

   Sil
 49. Merhaba nişantaşı üniversitesinde yuzde 75 burslu adalet kazandım iki yillik size sorum diyelim ki dgs sinaviyla 4 yillik hukuk fakültesine gecis yaptim okula baska okullardami yoksa nişantaşı üniversitesindemi devam edeceğim? ??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tercihininiza bağlı nişantaşı üniv. hukuk fakültesi varsa orayı tercih edip kazanmanız gerekecek.

   Sil
 50. Merhaba
  AOF isletme mezunuyum.İkinci üniversite olarak yine aof den adalet okuyup 4 yıllık hukuk bölümüne DGS ile geçme şansım var mi ? Cevaplarsaniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. okuyabilirsiniz, dgs ile geçiş yapabilirsiniz.

   Sil
 51. ben bu sene örgün Adalet kazandim.Dgs ile hukuga gecmek istiyorum.sorum şu Dgs ye tam olarak ne zamn calismaya baslamam uygun olur.son sene mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Son seneye bırakmadan çalışmanızı tavsiye ederim, eğitim yılı içinde boş zamanlarınızı dgs'ye ayırabilirsiniz.

   Sil
  2. peki tesekkur ederimm :)

   Sil
 52. Ben onlisans endüstriyel elektronik mezunuyum. Bu sene açiktan adalet myo na ygs ye girmeden kayit yaptirrabilirmiyim.tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İkinci üniversite kapsamınd adalet bölümü okuyabilirsiniz.

   Sil
 53. Mrb bende auzef 3 sinif cografya ogrencisiyim 2 yil okuma hakkimj adaletten yana yapip iyi bir ortalama ve 50 turkce netiyle ozel universtelerde burssuz okuyabilirmiyim sansim.ne kadr hukuk icin ? Tsk ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunu kestirmek çok güç, DGS kılavuzlarını inceleyin, son yıl taban puanlarını göz önüne alarak puan-net hesabı yapabilirsiniz.

   Sil
 54. Merhaba ben insaat tek nolojisini aof den okumak istiyorum ayrice kriminal okumaktayim insaat teknojisi okuyup ta dgs den insaat muhendisligini gecebilirmiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anadolu AÖF'te inşaat bölümü yok, ATA AÖF veya AUZEF'te bu bölüm varsa geçiş yapabilirsiniz elbette.

   Sil
 55. İyi günler 2 üniversiteyi aynı anda okuyabilir miyiz? Ücretler fark eder mi?

  YanıtlaSil
 56. Merhaba ben adaleti bitirdikten sonra lys ile hukuk fakültesini kazanırsam 3 .sınıftan başlayabilir miyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kazanacağınız üniversiteye bağlı, çoğunda hazırlık var diye biliyorum

   Sil
 57. merhaba ben bu sene beykent üniversitesi mimalık kazandm aynı zamanda ikinci üniversiteye adalet bölümüne kaydoldum şimdi ben adaleti bitirdikten sonra hukuk için geçerli olan 150000 sınırı geçerli olacak mı ve özel hukuk için kaç puan almam gerekir bilgilendirirseniz çok sevinirmm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bahsettiğiniz durum LYS ile ilgili, DGS'de böyle bir sınırlama yoktur. Özel üniversitelerin hukuk puanları için taban puanlarını araştırınız.

   Sil
 58. Merhabalar ben şuan Uluslararası ilişkiler 3. sınıf öğrencisiyim ve bu yıl ikinci üniversite olarak adalet okumak istiyorum. Adalet bölümünü tamamlayarak DGS ile hukuk fakültesine geçmek istemekteyim. Önceki yorumları okudum adaleti bitirip DGS ile hukuka geçmenin zorluğundan bahsetmişsiniz benim sorum şu: maddi durumumuz müsait olduğu için ben DGS'den sonra vakıf üniversitelerine kayıt yaptırmak istiyorum açıkcası sanırım vakıf üniversitelerine girmek daha kolaydır sizin görüşleriniz neler?
  Ve bir sorum daha var diyelim ki açıktan adaleti bitirdim ve DGS'de başarılı oldum ve bir vakıf üniversitesine hukuk fakültesi 3. sınıf olarak başladım; adalet bölümünde 2 yıl boyunca aldığım derslerden hukuk fakültesinde muaf olur muyum yani doğrudan 3. sınıf dersleri mi görmeye başlarım?
  teşekkürler şimdiden..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. DGS ile mühendislik ve hukuka devlet üniversitelerinden geçmek için çok iyi netler yapılması gerekiyor. Durumunuz varsa elbette vakıf üniversitelerini tercih edebilirsiniz.

   Hukuk fakültelerinden direk 3.sınıfa başlatan üniversite çok az yada yok gibi birşey. Çoğunda hazırlık sınıfı var. Son yıllarda üniversitelerin muafiyet konusunda nasıl bir yol izlediklerini açıkçası pek araştırmadım.

   Sil
  2. tekrar teşekkürler ilginiz için

   Sil
 59. Mehaba. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ben kamuda çalışıyorum. Aöf adalet okumayı düşünüyorum. Dgs hakkında detaylı bilgi sahibi değilim. Matematiğim zayıf. Adalet ortalamam 3.00 olsa 60 civarı türkçe ve 15 civarı matematik dgs netiyle burssuz özel hukuk fak. Gidebilme ihtimalim varmıdır? Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil

Yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.