2 Yıllık Adaletten 4 Yıllık Hukuka Nasıl Geçiş Yapılır

Açıköğretim fakültesi 2 yıllık adaletten hukuka geçiş nasıl yapılır ve geçilir. Aöf adalet bölümü mezun öğrencileri dikey geçiş ile eğitimlerini hukuk fakültesinde devam ettirmek istiyorlar.

Mesleki kariyerleri avukat, savcı, katip memurluğu ile devam ettirmek isteyen adalet mezunları aşağıki yazıyı inceleyebilir. Adaletten hukuka geçiş şartları, taban puanları ve birçok konu hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Beykent Üniversitesi 2013-2014 döneminde Adaletten geçenlerin yalnızca 7 dersinden muaf tutmuş, ders çakışması durumunda dersi aldırmamış ve yalnızca 30 kredi aldırmıştır. Şu anda 3. sınıftan başlatan sadece Konya KARATAY ÜNİVERSİTESİ'dir. Tercih zamanı bu durumu dikkate alarak tercih işlemlerinizi yapınız.

Aöf adaletten hukuka geçiş varmı
Hangi bölümlere geçiş var
Aöf adaletten 4 yıllığa geçiş
Adaletten hukuk bölümüne nasıl geçilir

Adalet Meslek Yüksekokulundan Hukuk Fakültesine Nasıl Geçiş Yapılır
Öncelikle Örgün Öğretim veya Açıköğretim Öğretimden Adalet/Adalet Meslek Yüksekokulu mezunu olmanız lazım. Hukuk Fakültesine cidden geçmeyi düşünüyorsanız ortalamanızın da çok yüksek olması sizin fakülteye girişinizi kolaylaştıracaktır. Adalet bölümünden Hukuk Fakültesine geçmiş biri olarak Adalet bölümünü 3,25 diploma notu ile bitirdim ve DGS(Dikey Geçiş Sınavı) dan bana 80 üzerinden 69 Başarı Puanı geldi. Yani 3,25 değilde 3,70-3,80 ortalama getirmeniz sizin yararınıza olacaktır. 

Durun dahası da var iş sadece okul puanını yüksek getirmekten ibaret değil inanın yine kendimden örnek vereyim 64 Matematik 61,5 Türkçe neti yaptım DGS sınavında 2012 yılında. Türkiye 548. si oldum ama tüm devlet üniversitelerini tecih ettim ardından da özel üniversiteleri sıraladım. Ve ne oldu biliyor musunuz?

Hiçbir devlet üniversitesine yarleşemedim %50 burslu olarak Özel İstanbul Kültür Üniversitesi’ne ancak girebildim. Bunu şundan dolayı anlatıyorum. Arkadaşlar rakipleriniz çok dişli inanın doktor,öğretmen, mühendis gibi meslek erbabları içlerinde hukuk okuma azmi ile özellikle açıköğretim Adalet bölümünü bitirip sınava giriyorlar. Bundan dolayı çok sıkı ders çalışmak lazım.

Gelelim hangi üniversite konusuna. Eğer bir işiniz yoksa ve derslerin tümünü takip etme imkanınız varsa bence Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazanacak kadar ders çalışın. İnanın bir meslek sahibi olupta devleti kazanalar derslerden hep kaldı, geçemiyorlar bir türlü.(Nedeni dersleri takip edememeleri ve hocalarında sınavda sağlam soru sorması)

Yok eğer bir meslek sahibi iseniz bana sorarsanız devletle uğraşmayın en güzeli verin özel üniversiteye paranızı veya burslu da okuyabilirsiniz tercih sizin (Kıbrıs Üniversiteleri %100 burs veriyor DGS öğrencilerine) güzel güzel derslerinizi geçin okulu bitirin. İnanın sınıfımda 37 yaşında meslek sahibi bir abimiz var İstanbul Hukuk Fakültesini kazanmış ama dersleri geçemediğinden(Bu arada İstanbuk Hukuk ders geçme notu 70 dir) okulu bırakıp özele gelmiş şu an ortalaması 2,80 civarında, derslerini de geçiyor.

Diğer bir konu özel seçeceksiniz ama hangisini seçeceksiniz? Evet burası çok önemli arkadaşlar ben başıma geleni anlatayım ve ister bana hak verin isterseniz vermeyin tercih sizin. Sınav notum açıklandıktan sonra bütün İstanbul içindeki özel üniversiteleri aradım kaçıncı sınıftan başlatıyorsunuz diye, İstanbul Kültür ve İstanbul Beykent üniversiteleri 3. sınıftan başlattıklarını söylediler. Ben de İstanbul Kültür Üniversitesi’nin adı daha popüler olduğu için devlet üniversitelerinden sonra ilk tercihimi buraya yaptım ikinci tercihim Beykent Üniversitesi,3. tercihim Aydın Üniversitesi ve 4. tercihim ise Fatih Üniversitesi idi. Sonuçlar açıklandı ve Kültüre kayıt oldum. Bir arkadaşım da benimle aynı tercihleri yaptı ve o da Beykent Üniversitesi’ne kaydoldu. Bu arada ben 278,22 puan almıştım arkadaşım ise 270 puan almıştı.

Okul Dönemi Başlıyor….
Okullar açıldı ve açıköğretimden Ders İçerik belgelerini alıp okullarımıza teslim ettik ve merakla hangi derslerden muaf olduğumuzu merak ediyorduk. Derken arkadaşım Roma Hukuku dahil tüm seçmeli derslerden muaf oldu Beykent Üniversitesinde, 3. sınıfatn başladı ve sadece kaç dersi kaldı vereceği biliyor musunuz? Sadece 32 adet yani dönem başına 8 er dersten 2 yılda hukuk fakültesinden mezun olacak. Bu arada Beykent te çan eğrisi sitemi var.

Gelelim bana, beni sadece 34 krediden muaf tuttular ve güya 3. sınıftan başlıyacak olan ben birden kendimi 1. sınıfta buldum. Tüm DGs ile gelen öğrenciler şoktaydı hatta bir arkadaşım dava açtı üniversiteye sonucunu bekliyoruz. Okuldan mezun olabilmek için 240 krediyi doldurmak lazım ve inanın bilemiyorum kaç yılda dolduracağımı. Derslerde çan sistemi yok ama çalışınca geçersiniz.

Burada anlatmak istediğim ne kadar çok çalıştığınız kadar doğru tercihte yapmanız çok önemli. Ben arkadaşımla aynı yerde okumak istedim tercihleri ona göre yapmıştım ama kısmet o halinden memnun ben ise değil. Neyse vardır her işte hayırlı diyor ve burada kesiyorum.

Ücretlere gelecek olursak Özel Aydın Üniversitesi %100 burslusu var, Ben Kültüre 11280 veriyorum, arkadaşım Beykent e 10900 veriyor. Ücretler puan düştükçe artmaktadır. Örnek Koç Üniversitesi 36000 civarında ama net olarak bayağı düşük. Kıbrıstan yana tercihinizi yaparsanız %100 burslu olarak yerleşebilirsiniz örneğin ben yerleşebilirdim ama bir de oraya git gel masrafını da hesap etmeniz yararınıza olacaktır."

Bu makaleyi hazırlayıp derleyen Orhan Akman'a teşekkür ederiz.

Dikey Geçiş 900 kodu artık kaldırıldı... GÜNCEL BİLGİ
Dikey geçiş kılavuzlarında yer alan 900 kodu yani Üniversitelerin "AÖF öğrencilerinin tercih edemeyeceği üniversite" anlamı taşıyan kod Danıştay kararı ile kaldırıldı. Artık örgün ve açık öğretim adalet öğrencileri tek kontenjandan tercih yapacaklar. Bu demek oluyor ki artık tüm üniversiteler kapılarını açıköğretim mezunlarına da açacak.

Bu karar örgünde okuyan hukuk öğrencileri kızdırdıysa da "eğitimde eşitlik ilkesi" gereği Danıştay açıköğretim adalet ön lisans mezunlarının, hukuk fakültelerine dikey geçiş sırasında tercih edebilecekleri kontenjan sayısına kısıtlama getiren bu düzenlemeyi durdurdu.

Gerekçeli karar şu şekilde;

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun gerekçesinde, Yükseköğretim Yönetmeliğinde, açıköğretim öğrencileri ile aynı öğretim programına göre örgün öğretim öğrencileri arasında öğrenci hakları bakımından fark bulunmadığı gibi her iki yoldan mezun olanların eşit hak ve yetkilere sahip olacakları kuralına yer verildiği belirtildi.

Gerekçede, ilgili kanun ve yönetmelik hükümlerinde, açıköğretim ön lisans mezunlarının lisans programlarına dikey geçiş başvuruları sırasında örgün meslek yüksekokulu mezunlarından farklı bir değerlendirmeye tabi tutulacağına ilişkin açıköğretim ön lisans mezunlarının aleyhine herhangi bir kısıtlayıcı düzenlemeye yer verilmediği vurgulandı.

Açık Yükseköğretim Yönetmeliğinin 13. maddesinde, bu mezunların eşit hak ve yetkilere sahip olduklarının belirtildiğine işaret edilen gerekçede, bu nedenle açıköğretim adalet ön lisans mezunlarının, hukuk fakültelerine dikey geçiş sırasında tercih edebilecekleri kontenjan sayısına kısıtlama getirilmesine ilişkin dava konusu kılavuz düzenlemelerinin üst hukuk normlarına aykırı olduğu kaydedildi.

Son konular :

112 yorum

bu içten ve samimi yazın için gerçekten çok teşekkur ediyorum birçok yerde arayıp ulaşılamayacak bilgileri paylaşmışsın inşallah başarılı olur bir an önce bitirirsin okulunu...

Yanıtla

TEŞEKKÜRLER...

Yanıtla

arkadaşım yukarda yazmışsın ama tekrar sormak istiyorum emin olmak için...ben örgün iktisat öğrencisiyim ve ikinci üniversite olarak adalet yazdım bu sene başladım...geçiş için hakkım var değil mi??bazısı yalnızca meslek yüksekokulu bitirdiğinde hukuk fakültesine girebiliyorsun diyor o yüzden soruyorum...şimdiden teşekkür ediyorum

Yanıtla

Geçiş var arkadaşlar ama muafiyetlerde sıkıntı olabilir

Yanıtla

lisans mezunu dgsye girip nasıl hukuk a geçecek

Yanıtla

Verdiğin bilgiden dolayı teşekkürler.Aklıma takılan bi soru var onuda sorayım.Adalet okuduk sonra bi üniversiteye yerleştik diyelim.Yerleştikten sonra adalet diploması yanıyor diyenler var doğru mu acaba ?

Yanıtla

Cok tesekkurler cok aydinlandim ben de gecis yapmak istiyorum bilgilerinden faydalanicam tesekkurler

Yanıtla

çok teşekkürler çok faydalı bir anlatım yapmışsın

Yanıtla

Çok teşekkür ederim sizin gibi bir tecrübe aktar ması çok güzel bu arada siz yüz de elli 11.000 veriyorsunuz değil mi

Yanıtla

Allah razı olsun

Yanıtla

Böylesine merak edilen ama netlik kazanamayan bi konuda isin icinden birisi olarak bizi aydinlattgnz icin cok tesekkur ediyorum. Benim farkli bi sorum olacak. Ben polis memuruyum ve ders devam imkanim yok ankarada calisiyorum. Beykent veya kültürde ders devam durumlari nasil acaba?

Yanıtla

Bu konuda fikir sahibi değilim malesef.

Yanıtla

DGS'de lisede hangi alandan mezun olduğunuzun bir önemi yok, değil mi? Yani ben yabancı dil alanındaydım lisede ve lisans İngilizce öğretmeliği mezunuyum. Şimdi AÖF Adalet bölümüne kayıt yaptıracağım. Hayalim/planım, AÖF Adalet bölümünü bitirip DGS ile herhangi bir üniversitenin hukuk fakültesine gidebilmek. Bu benim için mümkün mü?

Teşekkürler.

Yanıtla

Mümkün ama DGS'de çok iyi puan elde etmelisin. Sonuca göre özel üniversiteleri da araştırabilirsin.

Yanıtla

Ya ben adalet okuyorum ortalamam da iyi dgs dki derslrmde bunlar dışında ne gbı problem ler olabilir

Yanıtla

çok yardımcı oldun admin eyvallah...kardeşim özelden ulaşabileceğimiz adresin var mı mail veya facebook gibi..

Yanıtla

Sayfamızın facebook adresinden ulaşabilirsiniz.

Yanıtla

Ben uçak mühendisliği okuyorum ama hukuk benm için hep ayrı bi yerdeydi. Çeşitli sebeplerden olmadı. Kendi bölümüme devam edip aynı anda hukuk okuyabilir miyim?

Yanıtla

İkinci üniversite kapsamında adalet bölümünü okuyabilirsiniz.

Yanıtla

ben 2002 yılında muğla üniversitesi bilg.muhasebe ön lisans mezun oldum. Daha sonra aöf ye 3.sınıftan başlamak üzere işletmeyi daha sonrada gene 3.sınıftan başlayarak iktisatı bitirdim şimdi de adalet ön lisans okumak istiyorum sizce mümkün olur mu?

Yanıtla

Ben şuan devlet üniversitesinde almanca öğretmenliği okuyorum,bu sene son mezun olacağım. Aynı zamanda açık öğretime yazılıp adalet bölümünü bitirip hukuk'a geçiş yapmayı planlıyorum. 4 yıllık lisans bölümünden mezun olacağım için dgsyle hukuk'a geçiş yapabilir miyim acaba bi bilginiz var mı ?

Yanıtla

İkinci üniversite kapsamın adalet bölümünü okuyabilirsin.

Yanıtla

DGS ile geçiş yapabilirsin fakat 900 numaralı koşul diye birşey çıkardılar. Bazı Üniversiteler siz başarılı olsanız dahil açıköğretim mezunu olduğunuz için sizi kabul etmeyecek. Bununla ilgili yazıyı gün içinde ayrıca paylaşacağım.

Yanıtla

Istanbul unıverstesı yzaktan egıtım adalet bolumu menzunları ıcın de 900 numaralı engel soz konusu mu

Yanıtla

arkaslar dgs puanlari tavan yapmis. 3. siniftan baslama tamamen hikaye. bazi universiteler seni 3 e kaydediyorum diyor ama verdigi kredi ile aslinda 2 ye kaydediyor . ana derslere muafiyet verilmiyor. kanunlar genel mudurlugunde yayinlandi avukatlik artik sinavla olacak staj 2 yila cikiyor adalet okuyacagina sifirdan hukuk oku daha iyi.

Yanıtla

cikan genelgeye gore universiteler uygulamak zorunda.

Yanıtla

Adaletten hukuğa geçmek için not ortalaması çok önemli mi ? Önemliyse en az kaç geekiyor ?

Yanıtla

Bununla ilgili bilgilendirirmisiniz beni dgs puani kötü olsa bile özeller bizi hangi sartlarda aliyor tesekkurler

Yanıtla

EN AZ 3.70 OLMSI GEREKİR

Yanıtla

2 yıllık üniversite okuduktan sonra dgs ile bi bölüm kazandım diyelim. 2 yıl daha mı okuyacagım yoksa 4 yıl mı?

Yanıtla

Kazandığınız örgün üniversiteye göre değişir. Hazırlık sınıfı varsa 1 sene burada okursunuz sonra 3.sınıfa başlarsınız. Toplamda 3 sene olur.

Yanıtla

Ben AÖF Adalet 1.sinif öğrencisiyim .geçen dönem 2 dersten kaldım. Bu, hukuk fakültesine gecmeme engel olur mu ?

Yanıtla

tabiki, mezun olmadan geçiş yapamazsın.

Yanıtla

Merhaba .. Öncelikle yazınız için çok teşekkürler... Ben bu sene lys ye hazırlanıyorum . Ygs puanım açıkcası kötü geldi fakat adalet bölümüne yetiyor.. Ben de hukuk istiyorum.. Hocam bana hukuk için adalete gitme memur olursun demişti... Matematiğim iyi değil siz DGS sınavı ile ilgili ne düşünüyorsunuz.. Sizce adaleti seçmeli miyim

Yanıtla

Lise mezunu tanıdığım biri KPSS'ye girerek memur oldu gayet iyi şuanda açıköğretimden adalet okuyor memuriyet derecesini arttırmak için bu durum KPSS ile mümkün.

Siz adalet okuyup sonra DGS ile hukuk fakültesine geçiş yapmak istiyorsanız işte orası zor yani çok iyi puan elde elde etmeniz gerekiyor. YGS ve LYS den kat ve kat iyi olmanız gerekecek. Takdir sizin ya adalet ya da diğer aöf bölümleri.

Yanıtla

Yazınız gerçekten çok iyi ve anlaşılır olmuş çok teşekkürler. Benim sorum da şu:
Ben şuanda örgün olarak maliye okumaktayım ama aklımda da hep hukuk okumak var. Maliyede de pek mutlu sayılmam. İİBF bölümlerinden hukuğa geçiş mümkün müdür? Mümkünse kaç ortalama gerekiyor ve 3. sınıftan başlayabiliyor muyuz? Değilse maliyeyi dondurup açıktan adalet okuyup hukuğa geçmeyi düşünüyorum. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Şimdiden teşekkürler.

Yanıtla

İİBF'den geçiş olacağını düşünmüyorum böyle birşey olsa çoğu kişi bunu deneyebilirdi. Açıköğretim kısmına gelirsek maliyeyi dondurmadan AÖF'e kayıt olabilirsiniz. 2 yılda bitirebilirsiniz fakat sonrası DGS ile zor çok iyi puanlar gerekiyor, diğer türlü vakıf üniversitelerini imkanınız varsa tercih edebilirsiniz.

Yanıtla

Teşekkürler verdiniz bilgiler için. Bende bu yıl mezun olacağım aynı zamanda mühendisim. 900 lü kod filan getirdiler aöf için onu bi açabilir miyiz yani hangi üniversiteler bizi kabul ediyor kaçtan başlatıyor? Bilgilendirirseniz sevinirim.

Yanıtla

tesekurlerrrrrrr

Yanıtla

Çok faydali bir yazi olmuş tesekkurler

Yanıtla

Merhaba ben ozel guvenlik ve koruma mezunuyum lisansa acil yardim ve afet yonetiminden tamamlamak istiyorum ama tek bir universitede var ben vakiftan tamamlayamaz miyim ?

Yanıtla

merhaba ben meslek lisesinde muhasebe bölümünü okuyorum bu sene lise son ve 2 yıllık üniversite hakkımı kullanmak istiyorum çünkü okul puanım ygs puanımdan yüksek avukat olmak istiyorum ve 2 yıl adalet bölümüü için hangi üniversiteyi seçmeliyim ve sonrasında hukuk bölümüne geçiş yapmak için dgs ye girmem şart mı girdim ve iyi puan tutturamadım diyelim dışardan öğrenimimi tamamlayabilirmiyim ? yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Yanıtla

ABARTMASANIZ 3.0 VE ÜZERİ OLMASI YETERLİ ÖNEMLİ OLAN DGS

Yanıtla

Merhaba yazınız gercekten cok bilgi verici ben de adalet okuyup dgs ile hukuk fakultesine gecmek istiyorum sizce bu mumkun mu zorluk derecesi nedir ve sizce secmeli miyim adalet bolumunu

Yanıtla

Ygs ve lys maratonu hukuk için hüsranla sonuclandi ... Lakin siz bana umut oldunuz fakat 2014 dgs sorulari bi hayli zor oldugundan yakınıyorlar bu yıl adalet okuyup (acıktan degıl) 2 sene sonra dgs ile hukuk a gecis yapabilir miyim zira cok zor olur mu diye dusunmekten de alamıyorum kendimi siz dgs sınavı ile ilgili ne dusunuyorsunuz sıkı bi calismayla kazabilme ihtimalim olur mu

Yanıtla

Adaleti bitirdikten sonra DGS şart elbet, dışardan okuyamazsın örgün bir fakülteden hukuka geçiş yapman lazım.

Yanıtla

Zor ama imkansız değil. Zor olan DGS değil, DGS sonrası başvuracağınız kontenjan azlığıdır bu yüzden çok iyi puan almanız gerekecek.

Yanıtla

Bu sene LYS'sinin zorluğundan çevremdekiler şikayetçi mühendislik isteyen birkaç tanıdığım 2 yıllık tercih edip şansını DGS ile tekrar yakalamak istiyor. DGS'nin kolay olduğunu düşünüyorlar kısmen öyle fakat çok iyi yapmak gerekiyor. Kısacası 2 yıllık okurken hem üniversite ortalamanızı iyi bir seviyede tutarken hemde DGS'ye hazırlanmanız gerekecek.

Yanıtla

Suan hukuk fakultesi kacıncı sınıftasınız... Dgs ile hukuk a gecmissiniz bunun icin sizi tebrik ederim cok buyuk sans ve basarı . Bu yıl ben de adalet okuyacagım dgs den kac puan ile gectiniz ve adalet okuyup hukuk sevdalılarına ne onerirsiniz hem dgs hem dersler hakkında sımdıden tesekkurler bizlere umut ısıgı oldunuz

Yanıtla

Merhaba.... Seneye sınava tekrar hazırlanacağım... Hukuk sıralamalarında ilk kac bin e girmek gerekiyor... Tercih edebilmek için cunku puan yetse bile sıralama yetmediği için yazamıyorum bir sene daha hazırlanacağım... Gelecek sınavla ilgili hukuk icin ne dusunuyorsunuz

Yanıtla

Aöf adaletten mezun olduk, hukuk fakultesine gecmek istiyoruz diyelim özelden sıkıntılımı hocam %50 burs falan?

Yanıtla

Bn çok kararsızım peki 2 yıllık adalet olursam , okul bitince atanma olasılığı yüksek bir bölüm mü??

Yanıtla

Lütfeeeennn atanma olasılığı yüksek miii

Yanıtla

Bnm için iş olanağı çok önemliii :(

Yanıtla

bu sene hukuğa 150000 barajı getirdiler acaba adaletten dgs ile devlete veya özel burskuya geçmek zor ama ben burssuzda geçsem olur oda zormu acaba tercih yapıcam yardımcı olursanız sevinirim

Yanıtla

İyi günler simdi ben üniversite okuyorum iki yillik büro yönetimi açıktan adalet bolumunu okumayi düsünuyorum sizce adelet bölümunu bitirdikten sonra atamasi cok zor mu veya zorluk derecesi ne kadar ve adalet bolumunde matematik sayisal agirlikli midir simdiden tesekkurler

Yanıtla

Yok artık! DGS'de 60 mat. 60 türkçe ile adam vakıf üniv.ndeki hukuka %50 burslu girmiş. Matematiği sıkıntılı olan ben DGS'de hiçbir şey yapamam gözüm korktu. Başka bölümlere bakmalıyım öyleyse :(

Yanıtla

Hocam şimdi şu 900 kodu meselesini bir açsanız. Bir de Aöften adalet okuyup marmara hukuğa geçme şansımız nedir acil olarak cevaplarsanız sevinirim....

Yanıtla

Merhaba. Benim merak ettigim konu da su.. maliye bölümünde bir çok hukuk dersi mevcut. Istanbulda maliye okuyup bir yandan da aöf den adalet okusam, 2 yil sonra dgs ile devlet unileri (aof nin derslerini saymiyorlar ve 1.siniftan baslatiyorlar) maliyede orgun olarak okudugum icin bu dersleri muaf tutarlar mı?

6 yil ve dgs sinavli hukuk mu, 4 yil istanbulda maliye mi sizce hangisi daha mantıklı?

Yanıtla

Sınıf öğretmenliği okurken bölümümü dondurmadan aöf adalet okuyabilir miyim?

Yanıtla

Aöf adalet mezunları da kpss atamalarından faydalanabiliyor, eskiden yoktu şimdi var daha sonrası için süreç ne olur bilinmez tabi.

Yanıtla

Her yıl DGS ile geçiş puanları artıyor, DGS'yi çok ama çok iyi yapmalısınız.Kısacası aöf okurken bir yanda da DGS'ye hazırlanmalısınız.

Yanıtla

Tam bilgi sahibi değilim üniversiteler hk.

Yanıtla

Açıköğretimden adalet okuyabilirsiniz tabi.

Yanıtla

Tesekkur ederim

Yanıtla

Admin,acaba şu 900 kodu kanunu hakkinda neler biliyorsunuz? Bizimle paylaşır mısınız?

Yanıtla

konuda güncelleme yaptım. yakın bir zamanda bu düzenleme kalkmış, aöf öğrencileri için müjdeli bir haber.

Yanıtla

admin 2.üniversite olarak adalet okumak istiyorum burdanda hukuğa geçiş yapmak niyetindeyim ama bir arkadaşım aöf den geçiş olmuyor dedi okul farklı aöf farklıyömış okulda hoca ders veriyor diğerinde kendi çalışıp geçiyorsun filan filan dedi ne kadar doğru boşuna okuma dedi

Yanıtla

Merhaba, Adalet myo mezunu olarak Kıbrısta bulunan hukuk fakültelerine kayıt yaptırmak istiyorum.Sorum şu; yazınızda bahsettiğiniz üniversitelerde olduğu gibi 3 .sınıftan başlayarak 2 senede mezun olabileceğim Kıbrısta üniversite var mı? yardımınız için şimdiden teşekkürler,syg

Yanıtla

Merhaba nişantaşı üniversitesinde yuzde 75 burslu adalet kazandım iki yillik size sorum diyelim ki dgs sinaviyla 4 yillik hukuk fakültesine gecis yaptim okula baska okullardami yoksa nişantaşı üniversitesindemi devam edeceğim? ??

Yanıtla

Merhaba
AOF isletme mezunuyum.İkinci üniversite olarak yine aof den adalet okuyup 4 yıllık hukuk bölümüne DGS ile geçme şansım var mi ? Cevaplarsaniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

Yanıtla

okuyabilirsiniz, dgs ile geçiş yapabilirsiniz.

Yanıtla

Tercihininiza bağlı nişantaşı üniv. hukuk fakültesi varsa orayı tercih edip kazanmanız gerekecek.

Yanıtla

Yazmış olduğum konu hakkında bilginiz var mıdır?

Yanıtla

Malesef bilgim yok, detaylıca araştırınız.

Yanıtla

ben bu sene örgün Adalet kazandim.Dgs ile hukuga gecmek istiyorum.sorum şu Dgs ye tam olarak ne zamn calismaya baslamam uygun olur.son sene mi?

Yanıtla

Son seneye bırakmadan çalışmanızı tavsiye ederim, eğitim yılı içinde boş zamanlarınızı dgs'ye ayırabilirsiniz.

Yanıtla

peki tesekkur ederimm :)

Yanıtla

Ben onlisans endüstriyel elektronik mezunuyum. Bu sene açiktan adalet myo na ygs ye girmeden kayit yaptirrabilirmiyim.tesekkurler

Yanıtla

Mrb bende auzef 3 sinif cografya ogrencisiyim 2 yil okuma hakkimj adaletten yana yapip iyi bir ortalama ve 50 turkce netiyle ozel universtelerde burssuz okuyabilirmiyim sansim.ne kadr hukuk icin ? Tsk ederim

Yanıtla

Merhaba ben insaat tek nolojisini aof den okumak istiyorum ayrice kriminal okumaktayim insaat teknojisi okuyup ta dgs den insaat muhendisligini gecebilirmiyim

Yanıtla

İkinci üniversite kapsamınd adalet bölümü okuyabilirsiniz.

Yanıtla

Bunu kestirmek çok güç, DGS kılavuzlarını inceleyin, son yıl taban puanlarını göz önüne alarak puan-net hesabı yapabilirsiniz.

Yanıtla

Anadolu AÖF'te inşaat bölümü yok, ATA AÖF veya AUZEF'te bu bölüm varsa geçiş yapabilirsiniz elbette.

Yanıtla

İyi günler 2 üniversiteyi aynı anda okuyabilir miyiz? Ücretler fark eder mi?

Yanıtla

Merhaba ben adaleti bitirdikten sonra lys ile hukuk fakültesini kazanırsam 3 .sınıftan başlayabilir miyim?

Yanıtla

merhaba ben bu sene beykent üniversitesi mimalık kazandm aynı zamanda ikinci üniversiteye adalet bölümüne kaydoldum şimdi ben adaleti bitirdikten sonra hukuk için geçerli olan 150000 sınırı geçerli olacak mı ve özel hukuk için kaç puan almam gerekir bilgilendirirseniz çok sevinirmm

Yanıtla

Merhabalar ben şuan Uluslararası ilişkiler 3. sınıf öğrencisiyim ve bu yıl ikinci üniversite olarak adalet okumak istiyorum. Adalet bölümünü tamamlayarak DGS ile hukuk fakültesine geçmek istemekteyim. Önceki yorumları okudum adaleti bitirip DGS ile hukuka geçmenin zorluğundan bahsetmişsiniz benim sorum şu: maddi durumumuz müsait olduğu için ben DGS'den sonra vakıf üniversitelerine kayıt yaptırmak istiyorum açıkcası sanırım vakıf üniversitelerine girmek daha kolaydır sizin görüşleriniz neler?
Ve bir sorum daha var diyelim ki açıktan adaleti bitirdim ve DGS'de başarılı oldum ve bir vakıf üniversitesine hukuk fakültesi 3. sınıf olarak başladım; adalet bölümünde 2 yıl boyunca aldığım derslerden hukuk fakültesinde muaf olur muyum yani doğrudan 3. sınıf dersleri mi görmeye başlarım?
teşekkürler şimdiden..

Yanıtla

kazanacağınız üniversiteye bağlı, çoğunda hazırlık var diye biliyorum

Yanıtla

Bahsettiğiniz durum LYS ile ilgili, DGS'de böyle bir sınırlama yoktur. Özel üniversitelerin hukuk puanları için taban puanlarını araştırınız.

Yanıtla

sorunuzu tam anlayamadım.

Yanıtla

DGS ile mühendislik ve hukuka devlet üniversitelerinden geçmek için çok iyi netler yapılması gerekiyor. Durumunuz varsa elbette vakıf üniversitelerini tercih edebilirsiniz.

Hukuk fakültelerinden direk 3.sınıfa başlatan üniversite çok az yada yok gibi birşey. Çoğunda hazırlık sınıfı var. Son yıllarda üniversitelerin muafiyet konusunda nasıl bir yol izlediklerini açıkçası pek araştırmadım.

Yanıtla

tekrar teşekkürler ilginiz için

Yanıtla

Mehaba. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ben kamuda çalışıyorum. Aöf adalet okumayı düşünüyorum. Dgs hakkında detaylı bilgi sahibi değilim. Matematiğim zayıf. Adalet ortalamam 3.00 olsa 60 civarı türkçe ve 15 civarı matematik dgs netiyle burssuz özel hukuk fak. Gidebilme ihtimalim varmıdır? Şimdiden teşekkürler.

Yanıtla

37 yasindayim.2.univ.kapsaminda bu sene adalet a.o.f.ye kaydoldum.dgs ile hukuk dusunuyorum.2yillik makina mezunuyum.mezun olali 15 sene oldu.makina icin dgs ye girme hakkim devam ediyor mu acaba?yani yas yada mezuniyet sene siniri var mi? Bu yil dgs girme istegim dgs tecrubesi kazanabilmek icin.hukuk mu makina muh mu tercih etmeliyim.su anda hamileyim.dgs ile 4 yilliga gecildiginde derslerden gecememe durumunda bolum sonla diriliyor mu? 15 yil once dgs ile gecildiginde ders gecemezssen atiliyordun da.

Yanıtla

Aof'tan Adalet bittikten sonra örgün olarak sadece hukuk mu var başka bölümler de var mı ?

Yanıtla

Matematik Bölümü 2.sınıf öğrencisiyim önümüzdeki yıl ikinci üniversite olarak AÖF den adalet okusam hukuğa geçiş yapmamda bir sıkıntı olur mu? Ve herhangi bir engele takılır mıyım

Yanıtla

Hukuka gecmek icin adalet okumak şart mı

Yanıtla

Gerçektn adalet istediğim bölümdü ama bu yorumlardan dolayı korkuyorum

Yanıtla

'Öncelikle Örgün Öğretim veya Açıköğretim Öğretimden Adalet/Adalet Meslek Yüksekokulu mezunu olmanız lazım.' Bunu kast ederek ne demek istedi? Anlamadım gerçektenç

Yanıtla

Merrhaba bn gelişim üniversitesinde 2 yıllık adalet okumayı düşünüyorum sonrasında dgs sınavı ile hukuk fakültesinden devam etmek bunun iç oin önemli olan üzerinde durmam gereken konular neler ve sınavın çok zor olduğu söyleniyor bunun önüne nasıl geçeriz.

Yanıtla

39 yadindayim. Universite sinavina girip hukuk okumayi dusunuyorum. Eskiden ozel universiteler hukuk fakultesine baraj puanini gecmis herkesin aliyordu. Simdi durum degismis olmali sanirim. Dusuncem acikogretim adalet okumak boylelikle 2 yilimda surekli okula gidip gelmek zorunda kalmayacak ve DGS ile sayet mumkun olursa ozel hukuk fakultesinde 3. Yildan egitime devam etmek. 2 yil surekli okula gidip gelmek isimi daha az aksatacagi icin boyle dusunuyorum. Tabi bu en iyi ihtimal. Ya da direkt 4 yillik ozel univ. Hukuk bolumune girmek.
Fikrinizi almak istiyorum. Dgs cok mu zor.
Bu konufa beni Nasil yonlendirebilirsiniz. Simdiden yorum yapacak tum arkadaslara tskler.

Yanıtla

İyi aksamlar ben 4 yıllık edebiyat mezun uyum iki yıllık adalet okuduktan sonra dgs ile geçiş yapabilir miyim hukuk için .

Yanıtla

Hocam sizden acil bir cevap rica ediyorum. Tek bir soru. Dgs tercih yaptim okullar neye gore 4 sene veya 3'ten baslatip okutuyorlar. Kendi isteklerine gore mi ?

Yanıtla

görmediğin dersler olabildiğinden tekrar 1 yada 2 den baskatıyolar 3 den baslatan ben daha görmedim

Yanıtla

Mrb 2 yillik isletme bitirip mezun olan biri icin 2.universite olarak hukuk istiyorsa..bu mezun olduğu bölümün nasil bi faydasi var..ygs ye girip açıköğretim adalet okudu sonra dgs ile hukuk fakuktesine geçiş yapti ozman 2.üniversitesi olmasi nasil bi yardimi olucak bunu merak ettim cevaplarsaniz sevinirim cok teşekkürler..

Yanıtla

Tam ücretli unv. İcin ne kadar puan gerektiriyor

Yanıtla

Tam ücretli üniversitelere yerleşmek için kaç puan gerekiyor

Yanıtla

okurken yoruldum. en iyisi ygs lys.

Yanıtla

Yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.