AÖF Kredili Sistemde Ders Geçmek

Anadolu Üniversitesin Açıköğretim Fakültesi tarafından geçen sene geçilen ve uygulanan kredili sistem birçok anlamda öğrencilerin ders çalışma ve sınav sistemi içerisine girmesine neden oldu.

Sistem değişikliği sonrasında ise Açık öğretim Fakültesinde ders geçme daha kolay bir hale geldi. Çünkü yenilenen kredili sistem ile birlikte çan eğrisi dediğimiz sistem de aktif oldu böylece zor derslerin geçilme limitleri aşağıya çekilmiş oldu. Tabi bu ders çalışmadan sınavların geçileceği anlamına gelmez biraz olsun işler kolaylaştı sadece. Eski sisteme göre öğrencileri daha az yoracak.

Eskiden 50 ve altında öğrencileri FF ile bırakan ve bir sonraki sene yeniden o dersi almak durumunda kalmalarına sebep olan sistem kalkınca şimdi koşullu geçme adı verilen bir sistem hayatımıza girdi.

Buna göre ders geçme notu yine 50 olarak görünse de bu not zor derslerde 30 civarına inebiliyor ve öğrenci Sorumlu olarak zor dersleri geçebiliyor.

AÖF Sorumlu Geçme Ne Demek?

Koşullu Geçme AÖF tarafından belirlenen 2.00 barajını aşan öğrenciler için Geçilen, 2.00 barajının altında kalan öğrenciler için ise yeniden alınacak olan ders demektir.

DD, DC ve CD notlarına karşılık gelen dersler koşullu geçilmiş olarak sayılmakta ve Genel Not Ortalamasına bakılarak derslerin durumu hakkında karar verilmektedir.

Örneğin bir dönemde genel not ortalama 1.99 ise ve 3 adet sorumlu geçilen ders varsa seneye onların alınması gerekmektedir. Aynı şekilde bir dönemde alınan 10 dersten 5 tanesi sorumlu geçilen derslerden ve genel ortalama 2.00 ise o zaman o 5 derste Başarılı sayılmaktadır.

Bu yeni sistem için Açıköğretimde okuyan öğrenciler için aöf ders geçme kolaylaştı diyebiliriz.

Son konular :

Yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.