AÖF 2 Yıl Üst Üste Kalma Askerlik Tecil ve Atılma Durumu

Açıköğretimde okuyup aöf 2 yıl üst üste kalma durumunda askerlik tecil durumu ne oluyor? 2 kere kalınca kayıt silinir mi 2013-2014 okuldan atılma oluyor mu? Şimdi son değişen kanuna göre iki kere üst üste sınıfta kalan öğrencilerin askerlik tescil işlemleri ne olacak hakkında bilgi verelim.

AÖF Askerlik Tecil İşlemleri 2013-2014 Son Durum
Değişen kanuna göre Açıköğretim'de okuyanlar da örgün öğretimde okuyanlarla aynı haktan yararlanıyorlar. Ne peki bu hak, eskiden iki sene üst üste sınıfta kalanlar yani başarısız olanların askerlik tecili bozulmaktaydı şimdi yeni kanuna göre askerlik tecili bozulmuyor.

açıköğretim askerlik tecil
Açıköğretim Fakültesinde 2 yıl üst üste kalmanız halinde AÖF'den kaydınız da silinmemektedir. Yeter ki her dönem harç ücretinizi düzenli ödeyin. 29 yaşınıza kadar harcınızı ödediğiniz sürece tecil hakkınız devam etmektedir.

Bu yüzden 29 yaşından sonra ister okulu bitirin ister bitirmeyin ASAL sizi askere çağıracaktır. Sadece doktora ve yüksek lisans yapan öğrencilere daha fazla süre tanınıyor hepsi bu kadar.

3. sınıfım alttan tek dersim var, son sınıfım ne olacak diye düşünmeyin 29 yaşına kadar eğitimizi tamamlayın. Mezuniyet belgesi diplomanız ile kısa dönem veya yedek subay başvurusu yaparak askerlik işlemlerine başlayabilirsiniz.

Son konular :

92 yorum

Kayıt yenilersek tecilim devam ediyor mu ?

Yanıtla

Evet, öğrenciliğin devam eder kayıt yenilersen böylece tecilin de uzayacak.

Yanıtla

7yilda bitirilmezse atılma olayı var mi?

Yanıtla

ben 2.dönem harcımı kaçırdım şuan 2.senem ve 1.sınıf sınavlarına giriyordum tecilim kalkar mı?

Yanıtla

4 yılım bu sene doldu 2 dersım kaldı Kaydımı yenilesem askerlik tecil olur mu yine ?

Yanıtla

29 yaşına kadar devam okumaya tecilin de devam eder.

Yanıtla

Öğrenci profilimde 8. Dönem yazıyor. Bu sıkıntı olur mu? Yani 29 yaşıma kadar sınavlara girip derslerimi verme şansım var mıdır?

Yanıtla

Peki 1 sene kayıt dondursak sistem nasıl işliyor açıköğretim tarih okuyorum?

Yanıtla

ben 92 doğumluyum 2 yıllık açık öğretim ilahiyat okuyorum 2010yılında kayıt yaptırdım 1.1.2015tarihinde tecilim bitti öğrenci belgesi götürsem uzatırlar mı 5yıl oldu kayıt yaptıralı

Yanıtla

EK-C2 belgesini askerlik şubesine götürsen tecilini devam ettirler. Bu belgeyi mezun olana kadar her yıl düzenli şekilde şubeye vermen gerekir.

Yanıtla

Aof medya iletisim ogrencisiyim 2. Siniftayim fakat 2. Sinifta 2 senedir ust uste kaldim acaba kac sene kalma hakkim var ya da aoften atilma var mi

Yanıtla

2 yıllık bölüm için 4 sene eğitim süresi veriliyor bu askerlik için tabi bunun dışında atılma durumu söz konusu değil.

Yanıtla

Şimdi ben 2 yıllık okuyorum askerliğim aralık 2016 yılına kadar tecilli bu yıl 3 cü yılım 4 cü yılda kalırsam yani alttan ders bırakırsam okuluma sonmu veriliyor ve askerliğimi tecil edemiyormuyum daha fazla

Yanıtla

Hayır, yukarı da öyle birşey yazmıyor ki!

Yanıtla

Merhaba ilk.donem kayıt yenilemedim . 31 aralıkta tecil im bitti Şubat ayında kaydını yenilesem tecil im devam eder mi

Yanıtla

Sıkıntı çıkmaz, kayıt yenileme yapınca devam edecektir.

Yanıtla

İyi akşamlar 2 yıllık adalette 4. Yılım uzarsa okuldan atılma gibi bir problen yaşarmıyım acaba ?

Yanıtla

Benim bu yil 7.yilim bu yilda kalirsim seneye 8.yilim olacak 8.yilda askerlik tecil hakkindan faydalanabiliyor muyum

Yanıtla

4 yıllık okuyorsanız azimi süre 7 yıl olarak belirtiliyor, fakat ondan sonra geçen her yıl için öğrenciler askerlik şubesine EK-C2 belgesini vererek tecillerini uzatıyorlar.

Yanıtla

Şimdi ben azami öğrenclik hakkımı doduruyorum ve doğal olarak 2 sene üst üste kalmış olmamdan dolayı eskerliğim tecil edilmiyormu yoksa ekc2 belgesini biizzat benim mii? eskerlik şubesine götürmem lazım .. .

Yanıtla

e tabi, süresinde bitirmeyenler her yıl bilgi amaçlı bu belgeyi şubeye veriyorlar.

Yanıtla

2 sene acık ogretım kazananlar askerlık suresını kac sene uzatırlar ve 2 sene acık ogretımde harcı duzenlı yatırsak ama sureklı sınıvda kalırsak 2 sene sureklı okuma sansımız devam edermi ?

Yanıtla

2 yıllık diploma ile 2 sene uzatabilrsin, 4 sene sonunda mezun olamazsan her sene EK-C2 ile 29 yaşına kadar tecilini uzatabilirsin.

Yanıtla

Merhaba,
Ben 2 yıllık örgün 2012 mezunuyum. 2011 de uluslararası ilişkiler bölümüne 2. üniversite olarak girdim.2013 yılında aöfden ek-c2 belgesini alıp askerlik şubesine verdim.Şu an hala 1. sınıftan 1 dersim olduğu için 3. sınıfa geçemedim.Eğer bu sene de bu dersten geçemezsem öğrenciliğim biter mi? Askerlik durumu ne olur?
Ağustos 1992 doğumluyum.Yardımcı olursanız sevinirim.

Yanıtla

öğrenciliğin bitmez, şuan 2.üniversitede lisans eğitimi alıyorsun galiba alttan dersin olsa da tecilini etkilemez.

Yanıtla

Evet ikici üniversite olarak girdim.Bahar dönemi içinde kaydımı yaptıracağım sadece öğrenciliğimi devam ettirmek için.Ama Gelecek eylülde dgs ile aöfe kayıt olup 3. sınıftan devam edeceğim. Dgs ile okuduğumda askerliği tecil ettirebilir miyim?

Yanıtla

Merhaba ben 2012 yılında MYO 'danmezun oldum daha sonra dikey geçiş ile aöf'ye devam ettim 3.sınıf derslerinde her iki dönem kaldığım ya da geçtiğim derslerim de oldu bu sene güz döneminde kayıt tarihlerini kaçırdım ve sınavlara giremedim askerlik tecil sürem 31 Aralık 2014 e kadar şimdi 2015'deyiz bahar dönemi kayıtlarıda bu ay içerisinde kayıt yaptırıp askerliği tecil ettire bilir miyim ?

Yanıtla

1 dönem kaçırdınız diye teciliniz bozulmaz, bahar döneminde kayıt yenileticeksiniz zaten bu şekilde sorun olmaz, tecil devam eder.

Yanıtla

Ama bakın tecil sürem bitti 31 aralık 2014 e kadardı... Bahar da döneminde kaydımı yaptırıp tekrar uzatabiliyorum değil mi.

Yanıtla

Mrb ben 4 yıllık edebiyat ogrencısıyım capraz sistemden dolayı 4.sınıfın ılk döneminden tek ders yuzunden ders alamıyorum 4. Sınıfın 2.donem butun derslerini bu donem alabiliyorum benı okuldan atarlardı? Veremiyorum o alttan ders :(

Yanıtla

merhabalar, 2 yıllık spor yönetimi öğrencisiyim, kısa dönem askerliken faydalanmak için 2 sene bittikten sonra işletmeye devam etmek istiyorum. okul bittiğinde 4 senelik mezun saylılıp kısa dönem askerlikten faydalanabilir miyim ? Teşekkürler.

Yanıtla

Tabiki, açıköğretimi okuyan erkek öğrencilerin %90'u kısa dönem için okuyor zaten.

Yanıtla

Merhaba Ben Aof 4 yıllık isletme okuyorum 1 .siniftan 2 yil ust uste kalirsak atiliyor muyuz ? Birde atilirsak tecil bozulur mu? 2020 ye kadar tecilliyim ..

Yanıtla

yukarıda yazıyor zaten.

Yanıtla

2. Donem harcini yatirmasak atılır miyiz ? Bu sene kalacagim icin yatirmak istemiyorum.Simdiden tesekkurler.....

Yanıtla

atılma yok rahat ol.

Yanıtla

Admin bu bilgileri verdiğin kaynağı verebilirmisin link falan?

Yanıtla

Linki hatırlayamadım, ASAL'ın sitesinde bulabilirsiniz, yada Google'a asal askerlik tecil diye aratın ilgili kanunlara ulaşabilirsiniz.

Yanıtla

4 senelik açık ögretim işletme okuyorum 1ci sınıfım geçen sene kaldım bu senede kalırsam 2 sene üst üste kalmış olacagım askerlik tecilim ne olur kaydım silinirmi açık ögretimten yoksa devam edermi 1ci sınıfı tekrar okuyarak

Yanıtla

tecil öğrenim süren ile alakalı yani 4 yıllık bir bölümü 7 yılda bitirmen gerekiyor tabi bu şart değil 8.yılında her sene şubeye öğrenim belgesi vererek süreyi uzatabiliyorsun. Üst üste kalmada teciili etkileyen bir durum yok, kaydın da silinmez o durum eskidendi.

Yanıtla

ygs girip 2 yıllık acık ogretım kazanma sansı yakaladım şimdi 2 yıllık acık ögretim yazdıkdan sonra harcı yatırsam ama sınavlara gırmesem askerlık tecıl surem ne kadar olur şimdiden teşekkürler

Yanıtla

harçları yatırdığın takdirde 4 yıl tecil devam eder.

Yanıtla

2012 yılı aöf girişliyim 1.sınıfım ve bu 3. yılım 4 .yıl dolunca okuldan atılma gibi bir durum varmı ve askerlik ertelem nasıl oluyor

Yanıtla

hayır yok, eğer 4.yıl sonunda bitiremezsen her yıl düzenli olarak öğrenci durum belgeni askerlik şubesine vermen gerekiyor.

Yanıtla

Ben 2011 Yılında AÖF Bankacılık Ve Sigortacılık bölümüne başladım. Şu an 2.sınıfta okuyorum ve 1.Sınıftan yani alttan bir hayli dersim var. Ve 2015 Aralık ayında tecil sürem doluyor. Kimisi diyor ki azami öğrenim sonunda mezun olamazsan öğrencilik hakkında yararlanamazsın tecilin biter diyor. Kimisi ise 29 yaş sonu itibariyle askerliğin önce azami öğrenim süren kadar yani 4 yıl sonrasında ise yıllık olarak ertelenir diyor.
Konu hakkında beni aydınlatabilir misiniz ?

Tşkler.

Yanıtla

ikinci açıklama doğru, yıllık olarak uzatabilirsin yani 2015'den sonra her yıl düzenli olarak öğrenci durum belgesini askerlik şubesine vermelisin, mezun olana kadar bunu her yıl yapman şartıyla tecilin 29 yaşına kadar devam eder.

Yanıtla

Ama şöyle bir şey her yıl uzatabilmemiz için 4 veya 5 dersimizin olması gerektiği söyleniyor benim 5 dersten fazla dersim var bunun içinde beni aydınlatabilir misiniz
Çok teşekkür ederim ...

Yanıtla

Yönetmeliği bu kadar ayrıntılı bilmiyorum

Yanıtla

Anladım , ilginiz için teşekkürler.

Yanıtla

peki ben simdi 2 senelık işletme normal ogretımden mezun olacagım ama 4 senelık tarıh fakultesi okuyorum 1. sınıf bıttı ustten ders aldım veremedım ama 2. donem derslerımı verırsem 16 dersten gecmıs oluyorum alttan ustten kalanlar yanı bır donemde 7 ders var 2 donemde 7 toplam 1 sınıfta 14 ders var mantıken 2. sınıf bıtmıs oluyor sımdı sorum su bir arkadsımın birisi 2 normal okula gıttı acıktanda bıtırıyordu 2 . sınıftı 4 senelık unıversitede askerlıgın tecılını bozdurdu kısa donem yaptı farklı ıkı bolumden toplam 4 sene kabul edıyorlar mıs boyle birşey var mı bılgı verebılır mısınz ?

Yanıtla

Arkadaşlar merhaba ben iki yıllık örgün mezunuyum iki sene önce açıköğretimden 4 yıllık diplomayı tamamlamak için kaydımı yaptırdım her sene düzenli harcımı ödüyorum açıköğretimde ikinci senem ama hala aynı sınıftayım kaç yaşıma kadar tecil edebilirim ???

Yanıtla

29 yaş diye yazılı yukarda.

Yanıtla

kamu son sınıf öğrenciisyim.alttan derslerim var.okulu kaç yılda bitiremezsem okuldan atılırım.bilgilendirriseniz sevinirim ..kolay gelsin..

Yanıtla

Adin 2yillik univertse bittirdim. 3sinftamdan acikogretimeer devam etmekteyim vee 2senem kalmaktayim 29yasinaa kadar parayi yatirasak tecilimiyim

Yanıtla

bir sınırlama yok sadece 14 dönem sonunda bitmezse öğrencilik haklarından faydalanamıyorsun.

Yanıtla

İyi günler. Ben 2 yıllık okuyorum ve 2 yıl kaldım toplam 4 yıl oldu mezun olamadım ama bu yıl YGS ye girdim barajı geçtim sosyoloji bölümünü tercih etmeyi düşünüyorum çünkü çok fazla kaldığım için atılıcam heralde. Bu şekilde sosyolojiye geçersem tecilime bi zararı olur mu ?

Yanıtla

İyi günler. Ben 4 yıllık bölüm okuyorum.2013 te kaydımı yaptırmıştım. 2 yıl üst üste 1.sınıfta kaldım. Tekrardan Üniversite sınavına girmeyi düşünüyorum. Askerlik durumum ne olur bilgilendirirseniz sevinirim.

Yanıtla

evet tecil devam eder.

Yanıtla

Yatay geçiş ile açıköğretime geçtin galiba, sıkıntı olmaz dostum kayıt yenilemeleri kaçırma yeterki.

Yanıtla

2013'ten bu zamana ara vermeden okuduğunu düşünerek yapıyorum bu yorumu. Eğer sınavı girip okumaya devam edeceksen tecil ile ilgili bir sıkıntı yaşamazsın.

Yanıtla

2010 yılında 3. sınıftan direk başladım açık öğretime ve şimdi kayıt bilgisinde
Dönem 8 , toplam yıl 7 yazıyor yaşım 27 ne yapmam gerekiyor askerlik şubesine bu seneden itibaren mi öğrenci belgesi vermem gerekiyor yoksa atılırım bu sene

Yanıtla

yeni eğitim yılında kayıt yenilediğin zaman vermen gerekecek

Yanıtla

2 yıllık makina teknikerliği okuyorum 2 yıl üst üste sınıf tekrarı yaparsam öğrenci kaydim silinirmi kaç sene üst üste kalirsam okuma hakkim biter ?

Yanıtla

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ kayıt ıcın ıstanbula gıtmekmı gereklı kendım konyadayım

Yanıtla

Merhaba 2014 2 yillik universite mezunuyum ve suan aof isletmedeyim 1.sinifta kaldim sinavlarin yarisina giremedim. Suan yurtdisindayim kaydimi yenileyecegim ama sinavlara giremeyecegim. Bu sekilde sinavlara hic girmeden kaydimi yenileyerek 29 yasina kadar tecil devam ettirebilir miyim. Teşekkürler.

Yanıtla

2 yıllık fizyoterapi ögrencisiyim 4 yıllık yapmak istiyom bildiginiz gibi fizyo terapi agır bi bölüm dgs yi ilk yıl geçemessem bidahki seneye tekrar sınava girmem için izin verilirmi ?

Yanıtla

Ben örgün olarak 2015 2 yıllık dış ticaret mezunuyum ve DGS sınavsız geçiş kapsamında 4 yıllığa tamamlamak amaçlı 29.09.2015 tarihinde Açık Öğretim uluslar arası ilişkiler bölümüne girdim. Benim tecil işlemim nasıl işliyor? Çok önemli, cevap verirseniz çok sevinirim. Kolay gelsin..

Yanıtla

Adalet okuyorum. 1. Sınıf hiç bir dersi geçemedim. Güz dönemi kayıt yeniledim. Tecil için. Sınavların hiç birine girmesem atılırmıyım???

Yanıtla

31.12.2015 te tecilim bitiyor Aof kayıtlıyım... 1 ocak 31 ocak arası bakaya veya kacak durumuna dusmemem ıcın muayene olup 22 subatta baslıyan aof kayıt yenileme işlemımı yapıp askerligi tecil ettirebilirmiyim

Yanıtla

Sosyal hizmtler aof 2 yillk okuyrm ama bu sene 4 yilim okuluyorum gecemdm atilma sansm var mi?

Yanıtla

Yok altılma hususu artık geçerli değildir, okuyama devam edebilirsiniz.

Yanıtla

merhaba,
7 yıllık azami ögrenci süresi doldugunda ek c2 belgesi ile 1 yıl daha tecil uzatılabiliyor diyorsunuz bunun bir sartı var mı en fazla 4 5 dersin olmalı gibi..yardımcı olursanız sevinirim..

Yanıtla

Ders sayısı ile ilgili sınırlama yoktur, aynı şekilde başka bir hususta da.

Yanıtla

Merhaba 2 yildir aofye gitmedim kaydimdondurulmus kaydi donan ogrenci askerlik tecil islemi donar mi suan kayit yenileme olmadigindan dolayi askerlik tecilim islemim kaldirilmis midir ??

Yanıtla

ikinci üniversite kapsamında adalet bölümüne kayıt yaptırdım 4.yılım dolacak hala mezun olamadım okuldan atılır mıyım güz döneminde ff olan derslerim var 1 dönem daha uzayacak

Yanıtla

Durumuzu AÖF büronuza sorun, normalde kaydınız donunca pasif gözükeceksiniz. Askerlik şubesi bu şekilde görürse işlemi yapabilir bunuda en net askerlik şubesinden öğrenebilirsiniz.

Yanıtla

Atılma diye bir durum olmaz.

Yanıtla

merhaba 2012 yılında aöf 2 senelik bölümlerden birine kayıt oldum..2016 aralık ayında tecilim bitiyor yaşım 25.bu sene ygs sınavına gırıp acıkögretim 4 senelik bölümlerinden birini bitirmek istiyorum.kaydımı sildirip yeni kayıt yaptırdığım zaman tecil 29 yaş sonuna kadar tecil edebilirmiyim? yardımcı olursanız cok sevınıcem teşekkür ederim şimdiden..

Yanıtla

Yeni eğitiminiz 4 yıllık olursa olursa tesiciliniz 29 yaşına kadar devam devam eder.

Yanıtla

merhabalar.
2 yıllık aöf okuyorum.4 yıllık azami sürem bu sene sonu doluyor.bununla bırlıkte 31 aralık 2016’da tecilim bitiyor..ek-c2 durum belgesi ile tecil edilebileceğimi ögrendim sizin vasıtanız ile ama bazı sitelerde azami ögrenim süresi dolduktan sonra tecil işlemi yapılamaz deniyor..ben su ana kadar hiçbir sınava girmedim fakat bu yarıyılın tüm derslerini verecegim...eylül ayında kayıt yenıleme yaptıgım takdirde askerlıgımı 1 senelığine tecil edebilir miyim? sormak istediğim ek-c2 belgesi ile azami ögrenim süresinden sonra 1 senelik tecil ettirebilmek için bir şart var mı?örneğin; okulu bitirmek için 2 veya 3 dersin kalmış olması gibi…kafam bu yüzden çok karışmış durumda yardımcı olursanız cok sevinirim beni büyük bir dertten de kurtarmış olursunuz..cevabınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim.

Yanıtla

yukarıda yazmayı unutmusum sormak istediğim ek-c2 belgesi ile tecil edebilmek için,1 sene içerisinde mezun olacak kadar dersim mi kalmış olması gerekli mi? benım 1.yarıyıl,3.yarıyıl ve 4.yarıyıl derslerimin tamamı duruyor.. yasım ise 25..kaydımı yenilediğim takdirde tecil alabılme sansım var mı? yardımcı olursanız cok sevınırım cevabınızı beklıyorum..

Yanıtla

merhaba,
yukarıdaki yorumları okuyup sayenizde fikir sahibi oldum öncellikle teşekkür ediyorum..azami ögrenim süresi dolduktan sonra ek-c2 belgesi ile 1 yıl-1 yıl şeklinde 29 yaş sınırına kadar askerlıgın tecil edilebildiğini söylemişsiniz..benım sorum burada ''1 sene içerisinde mezun olabılecek kadar ders sayısı'' bırakma gıbı bır sart var mı? bunu ögrenmek istiyorum veya hiçbir şart aranmıyor sadece kayıt yenılemek yeterli mi?çünkü benımde azamı ogrencı surem bu sene sonunda doluyor ve vermem gereken 3 yarıyıl dersi daha var..bu da bitirmek için 1.5 seneye ihtiyacım var demek bilgilendirirseniz cok sevınırım teşekkürler..

Yanıtla

2012 YILINDA AÖF E KAYIT YAPTIRDIM KAYIT YENILEMELERIMI YAPIYORUM AMA SINAVLARA GİREMİYORUM CALIŞTIGIM IÇIN ASKERLİK TECIL DURUMUM 29 YASINA KADAR TECİLLİ OLUYORMU SUNADA 27 YASINDAYIM ATILMA SÖZ KONUSUMU TESEKÜRLER

Yanıtla

Merhaba.. Üst üste kaç sene kalarak tecil bozulur? Mesela 1. Sınıfta 5 sene üst üste kaldım.. Tecillim bozulur ne zamana kadar devam eder?

Yanıtla

Merhaba benim durumum e-devlette 2018 aralık ayına kadar tecilli görünüyor 2 yıllık spor yönetimi okuyorum bunu 4e uzatsam yada 2 yıl bitince tekrar yıl içerisinde kayıt yapıp yeni bi bölüm yazıp 29una kadar devam etme şansım var mı. Teşekkürler

Yanıtla

Merhaba aöf 2 yıllık bölüme yazılmıştım ilk dönem gittikten sonra hiç gitmedim harç parasıda yatırmadım 2016 aralıkta tecilim bitiyor bu sene başında tekrar harç parası yatırıp devam etsem tecilim uzar mı ?

Yanıtla

Merhaba,

2009 yılında İktisat fakültesine kayıt oldum. O seneden beri her zaman kaydımı yeniledim. Bu sene 7. senem. Anlaşılacağı üzere sınıfta kalmalarım oldu. Bugün askerlikle ilgili bir kağıt geldi ve yoklama kaçağı olduğumu öğrendim. Hem gelen kağıtta hem de e-devlette 31.12.2016'ya kadar tecilli olduğum yazıyor.

Okuldan Ek C2 belgesini alıp askerlik şubesine götürdüğümde yoklama kaçağı olmaktan kurtulur muyum?

Ayrıca 29 yaşına kadar İktisat fakültesinin kaydını yenileyerek askerliğimi tecil ettirebilir miyim?

Cevap verirseniz sevinirim. Kolay gelsin.

Yanıtla

EK-C2 ile öğrenci olduğunu belirtmelisin askerlik şubesine, 29 yaşında olmadığını düşünerekten tecil hakkın kaydını bu yılda yenilediğin takdirde devam eder.

Yanıtla

merhaba. Bir sorum olacaktı. Askerlikte 2021 yılına kadar tecilliyim. Bu dönemde 4. sınıftayım. bazı durumlardan dolayı bu dönem kayıt yenileme yaptırmayacağım. acaba bu durum askerliğime herhangi bir etkisi olur mu ?

Yanıtla

Aöf de 2 yıl üst üste kalan tecil hakkından yararlanamıyor yazıyor nasıl oluyorda 29 a kadar uzatabiliyoruz

Yanıtla

merhaba Ben Nisan 1991 doğumluyum 2011 de kayıt yaptırdım (önlisans mezunuyum)hala öğrenciliğim aktif 31/12/2018 de tecilim bitiyor.bitince tekrar tecil hakkım var mıdır?

Yanıtla

Yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.