AÖF Koşullu Geçer Notu Ne Demek

Açıköğretim aöf koşullu geçer notu ne demek hakkında öğrencilerin bilmesi gereken önemli bir konuya değineceğiz. Öncelikle koşullu geçme nasıl oluyor bunu açıklayalım.

Koşullu ders geçme, adı üzerinde bir şarta bağlı ders geçme demektir. Bu şart da yıl sonu not ortalamanızın en az 2 olması demektir. AÖF sınav sonuçları açıklanınca, CC ile DD arasında dersleriniz varsa bu ders ortalamalarınız 50′den az ancak 32′den yukarı demektir. Yani anlaşıldığı üzere bu derslerden başarısız olduğunuz anlamına gelir.

Ancak; diğer derslerinizin ortalaması 50′den yukarı ise, bu derslerden geçme şansı tanınır. Yani yüksek aldığınız derslerden, düşük aldığınız derslere not taşıması yapılır diyebiliriz lafın gelişi. Bağlamak gerekirse; eğer yıl sonu ders notlarınız 2′nin üzerinde ise, koşullu olduğunuz derslerden de otomatik olarak geçersiniz.

Bu dersleri önümüzdeki yıllarda görmezsiniz. Ancak not ortalamanız 2′den düşükse, bu dersleri önümüzdeki sene (buraya dikkat: önümüzdeki dönem değil, önümüzdeki sene) göreceğiniz anlamına gelir.

AA ile CC arasında aldığınız dersleri ise, kayıtsız şartsız geçtiniz demektir. Bu dersler, diğer derslerden ne kadar başarısız olursanız olun, bir daha karşınıza çıkmayacak demektir.

FF aldığınız ders ise, 32′den daha aşağı bir not ortalamasına sahip olduğunuzu gösterir. FF aldığınız ders, koşullu olarak geçilemez. O dersi, kesinlikle seneye tekrar alacak, o dersten tekrar sınava gireceksiniz demektir.

Son konular :

Yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.