Meteb Nedir Meteb İçi Dışı Ne Demek

Sınavsız geçiş meteb nedir hakkında bilgileri bulabilirsiniz. Meteb içi ne demek, meteb dışı nedir açılımı ile başlayalım. Üniversiteler için tercih yapılırken meteb puanı nasıl hesaplanır.

Mesleki ve Teknik eğitimden mezun olan öğrencilerin YGS sınavına girmeden faydalandığı sınavsız geçiş sisteminde, bir veya daha fazla meslek yüksekokulu ile öğretim programları bütünlüğü ve devamlılığı içinde ilişkilendirilmiş mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının oluşturduğu eğitim bölgesidir.

METEB İÇİ Nedir?
METEB İÇİ ifadesi mezunların kendi bulundukları Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi’nde tercih yapmaları anlamında kullanılmaktadır. Sınavsız geçiş sisteminde aday öğrenciler öncelikli olarak kendi METEB’inde yerleşme haklarının olduğunu unutmamalıdırlar.

Örnek vermek gerekirse; Kocaeli ilinde yer alan Meslek Yüksekokullarına (2 yıllık programlarına) önce Kocaeli bölgesindeki Mesleki ve Teknik liselerinden mezun olan adayların öncelik hakkı vardır.

METEB DIŞI Nedir?
METEB DIŞI ifadesi ise sınavsız geçişten faydalanmak isteyen adayların, kendi mezun oldukları Mesleki ve Teknik ortaöğretim kurumlarının bulunduğu ilin dışında bir yerin meslek yüksek okulu programını tercih etmesidir.

Örnek olarak; Kocaeli’nde yer alan bir meslek lisesi yada teknik liseden mezun olan adayın, İstanbul, Ankara yada Bursa illerindeki 2 yıllık Meslek Yüksekokulu programlarını tercih etmesidir. Meteb içi yazımızda belirttiğimiz gibi öğrenci kendi eğitim bölgesi dışında bir tercihte bulunduğunda, önceliğin kendisinde değil tercihte bulunduğu ilin mesleki ve teknik okullarından mezun olan öğrencilerde olduğunu unutmamalıdır.

Meteb içi ve meteb dışı nedir konusu hakkında bilgi ve paylaşımlar için konumuza yorum yapabilirsiniz.

Son konular :

1 yorum :

peki meteb dışı tercih yaparken 140 barajı geçilmesi gerekiyomu ?

Yanıtla

Yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.