Sınavsız Geçiş Başvurusu Nasıl Yapılır 2014

ÖSYM 2014 sınavsız geçiş hakkı tercihleri doğrultusunda sınavız geçiş başvurusu nasıl yapılır hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Sınavsız geçiş başvuruları ile YGS başvurularının aynı zamanda yapıldığını biliyorsunuz. İlk kez başvuruda bulunacak adaylar için yapacakları işlemleri burada özetlemek istiyorum.

Öncelikle buradan ÖSYM başvuru kılavuzunu indiriniz işlemler için lazım olacaktır. Şimdi dilerseniz işlemlerin nasıl yapıldığı hakkında bilgileri anlatalım.

Sınavsız Geçiş Başvurusu Nasıl Yapılır
1. Başvuru formunu buradan indirin ve yazıcıdan çıktısını alın.

2. Temel kimlik bilgilerini doldurun.

3. Okul adı ve kodunu (kodu mezun olduğunuz okuldan öğrenebilirsiniz.) doldurun.

4. Okul türü ve kodunu doldurun (Kılavuzda 64.sayfada yer alıyor) (Ticaret Meslek Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi, Kız Meslek Lisesi, Anadolu Teknik Lisesi vb.)

5. Alan adı ve kodunu kılavuzun 66.sayfasından bulabilirsiniz.

6. Öğrenim durumunuz ile ilgili seçeneğe kılavuzun 6.sayfasından uygun olanı yazın.

7. YGS’YE GİRME İSTEĞİ: En çok tereddütte kalınan seçenek olmasından dolayı biraz daha ayrıntılı açıklayayım. Meslek lisesi mezunu iseniz, alanınızla ilgili sınavsız geçiş bölümlerinden birini tercih etmeyi düşünüyorsanız (kesinlikle alan dışı ya da 4 yıllık düşünceniz yoksa)

Sınavsız geçiş hakkım var, YGS’ye girmek istemiyorum, sadece sınavsız geçişe başvurmak istiyorum seçeneğini işaretleyerek 10,00 TL kılavuzun son sayfasındaki bankalardan birine yatırılacak.

Eğer meslek lisesi mezunu iseniz alan dışı tercih yapmayı ya da 4 yıllık bölümleri düşünüyorsanız, YGS’ye girmek istiyorum seçeneğini işaretleyerek 40,00 TL’yi ilgili bankalara yatıracaksınız. Bu seçeneği işaretlediğinizde sınavsız geçiş hakkınız devam eder. Ayrıca 10 TL yatırmanıza veya her 2 seçeneği işaretlemenize gerek yoktur.

Formdaki diğer bilgileri doldurup, öğrenim bilgilerinizi mezun olduğunuz okul müdürlüğüne onaylatın.

Başvuru formu ve dekontunuzla birlikte size en yakın ÖSYM başvuru merkezine (liselere) giderek başvurunuzu yapın.

NOT: Verdiğim bilgiler ilk defa YGS ya da sınavsız geçiş başvurusunda bulunacak meslek lisesi öğrencilerine göre 2014 kılavuzundan faydalanarak yazılmıştır. İşlemlerinizi kılavuzu okuyarak kendinizin yapmasında fayda vardır. Sorumluluk kabul edilmez.Sınavsız geçiş başvuru nasıl yapılır hakkında bilgileri bu yazımızda sizlere aktardık, merak ettiğiniz başka konular varsa yazabilirsiniz.

Son konular :

Yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.