AÖF Adalet Bölümü Bitirenler Mezunları Ne iş Yapar

AÖF Adalet bölümünü bitiren yani mezun olan öğrenciler Açıköğretim Fakültesi Adalet bölümünden Hukuka DGS ile geçmeyi ya da Bakanlığın açtığı katiplik sınavı, icra müdürlüğü girmeyi gibi sınavlara girerek iş olanakları yaratırlar.

2 yıllık bir bölüm olan Adaletten, öğrenciler iki yılın sonunda genel ortalamalarını 2.00 yaparak bu bölümden mezun olurlar. Erkek adaylar ayrıca askerlikte yedek subay olma ihtimalini soruyorlar AÖF mezunları genellikle kısa dönem olarak askere gitmektedir.

Açıköğretim adalet önlisans bölümündeki öğrenciler ders çalışmaya başlarken öncelikle AÖF adalet çıkmış sorular ve cevapları çözerek aynı zamanda Anadolu Üniversitesinin verdiği ders kitaplarından çalışarak güz dönemi ve bahar dönemi sınavlarına hazırlanırlar. Yardımcı kitaplar çıkmadığı için kredili sisteme uygun kısa özet şeklinde olan ders notları artık bulunamıyor.

İş imkanları
AÖF Adaletten DGS ile Hukuka geçiş yapılabilir fakat çok az üniversite 3. Sınıftan başlatmaktadır. Genellikle DGS ile Hukuka geçen öğrenciler 1. sınıftan başlamaktadır. Bu üniversitelerin ise maksimum kontenjanı 20 kişidir. Katiplik sınavında ise klavyede belli bir süre içinde belli bir sayıda kelime yazılması istenmektedir. Bunun için de pratik çalışma gereklidir. Sınavda başarılı olanlar mülakata katılırlar burada da başarılı olanlar mesleki kariyerlerine başlarlar.

Yeni kayıt yaptıracak öğrenciler hangi derslerden sorumlu olacağını bilmiyorsa öğrenebilirler. Güz dönemi ve bahar dönemi adalet bölümü 1 sınıf dersleri ile 3. 4. yarıyılda sorumlu olacağınız aöf adalet 2 sınıf dersleri konularından öğrenebilirsiniz.

Adaletin önü açık eğer çalışmalar devam ederse bakanlığın açmış olacağı diğer sınavlara da girmeye herkes hak kazanır. Bu süreç nasıl işleyecek hep birlikte göreceğiz potansiyeli olan program olduğu unutmayın. Adalet okuyup ta pişman olan öğrenciyi çok az görürsünüz.

AÖF adalet bölümü hakkında sormak istediğiniz diğer konuları bize yazabilirsiniz. En çok okunan bölümlerden biri olan adalet önlisans için ders notları ve çıkmış sınav sorularını sayfalarımızda bulabilirsiniz.

Son konular :

Yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.