AÖF İdari Yargı Ders Notları

Açıköğretim Adalet bölümü aöf idari yargı ders notları bahar dönemi tüm üniteler kısa özetleri şeklinde konumuzdan bulabilirsiniz. İdari yargı dersi 8 konudan oluşmaktadır ara sınavda bu ünitelerin yarısı, finalde ise tamamından sorumlu olacaksınız.

Adalet 1 sınıf ders notları 2014 idari yargı dersi dersinin ünite özetlerini sizlere sunacağız. Böylelikle çıkmış soruların yanında bu kaynaklardan da yararlanabilirsiniz. Ayrıca açıköğretim verdiği ders kitabını PDF olarak indirebilirsiniz.

Toplumsal yaşamda her an karşı karşıya geldiğimiz idarenin hukuka, kamu yararına ve hizmet gereklerine uygun hareket etmesinin sağlanması için denetlenmesi gerekmektedir. Başta anayasa koyucu olmak üzere kanun koyucu idarenin etkin şekilde denetlenebilmesi için çeşitli hukuki mekanizmalar öngörmüştür. Bazen bir temel hak ve özgürlük olarak karşımıza çıkan bu hukuki mekanizmalar bazen de idarenin yasama organınca veyahut da idarenin kendi birimlerince ya da başka idari birimlerce denetlenmesi şeklinde belirebilmektedir.

AÖF İdari Yargı Konuları
1. İdarenin Denetlenmesi
2. Yargı Yetkisi ve Yargı Düzenleri
3. İdari Yargı Teşkilatı
4. İdari Yargının Görev Alanı ve İdari Yargı Denetiminin Sınırı
5. İdari Davalar
6. Davaların İncelenmesi
7. Kararlara Karşı Başvurma Yolları
8. Kararların Uygulanması

Aöf idari yardı ders kitabı PDF olarak indirmek için tıklayınız.

Son konular :

Yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.