AÖF İlahiyat Önlisans Bölümü Hakkında Bilgiler

Açıköğretim Fakültesi 2 yıllık önlisans programlardan olan aöf ilahiyat bölümü hakkında bilgileri, 1 sınıf dersleri, 2 sınıfta hangi derslerin olduğunu, dikey geçiş, yeni kayıt olmak için YGS'den en az kaç puan almak gerekir ve kontenjan durumu gibi öğrencilerin ihtiyaç duyduğu önemli bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Aöf ilahiyat çıkmış sorular cevapları kredili sistem olarak sitemizde vardır. Güz ve bahar dönemi ara final sınavlarında size katkı sağlayacak ders notları ise hazırlandıkça paylaşılacaktır.

Konularınıza düzenli çalışıp sınav soruları ve test çözümleri ile güzel notlar alabilirsiniz. Bunun yanında video anlatım konuları ile anlayamadığınız konuları tekrar çalışabilirsiniz.

Şimdi Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İlahiyat önlisans bölümü hakkında bilgileri aktaralım. Önce dersler nelermiş bunları öğrenelim.

Açıköğretim ilahiyat dersleri
Güz dönemi ve bahar dönemi sınavlarında sorumlu olacağınız 1. ve 2.yarıyıl aöf ilahiyat 1 sınıf dersleri, daha sonra 3. ve 4.yarıyıldaki aöf ilahiyat 2 sınıf dersleri konusundan kredileri ile birlikte öğrenebilirsiniz.

Genel Bilgi
Açıköğretim Fakültesi İlahiyat Önlisans Programı, lise mezuniyeti, yaşı ve mesleği ne olursa olsun herkese açık, büyük toplum kesimlerini doğru dinî bilgiyle buluşturmayı amaçlayan bir programdır. İlahiyat programı laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti anlayışı içinde ve çağdaş eğitim olanaklarıyla kişilerin ilahiyat alanındaki bilgilerini artırmayı amaçlamaktadır​

Kimler Kayıt Yaptıra​bilir?​​
Adayların bu programa yerleşebilmeleri için, YGS puan türlerinin en az birinden 140 ve daha yukarı puan almış olmaları gerekmektedir. Bu bölüm için kontenjan belirlenmemiştir. ​

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının İmam Hatip Lisesi, İmam Hatip Okulu, İmam Hatip Lisesi (Y. Dil Ağırlıklı) ve Anadolu imam Hatip Lisesi alan/kol/bölümlerinden mezun olan öğrenciler İlahiyat programına sınavsız yerleştirilebilmektedir. Ayrıca örgün bir yükseköğretim programında kayıtlı ya da mezun olanlar, ikinci Üniversite uygulamasına başvurarak ÖSYM sınavına girmeden bu programa başvurabilirler.

İlahiyat Önlisans programına Batı Avrupa Ülkelerinden birinde geçerli oturma izni bulunup Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonucuna göre başarılı bulunan adaylar kabul edilmektedir. Programa kayıtlı öğrencilere ders kitapları ve televizyon programlarını içeren video kasetlerinden oluşan öğretim malzemeleri gönderilmekte ve belli merkezlerde Akademik Danışmanlık Hizmetleri verilmektedir. Sınavlar, Batı Avrupa ülkelerinde 11 merkezde, Türkiye’de ise 2 merkezde yapılmaktadır.

Özel Koşullar
Bu programa ortaöğretim kurumlarının İmam Hatip Lisesi / Anadolu İmam Hatip Lisesi alanından mezun olanlar yerleştirilmekte, kontenjan açığı olması halinde diğer ortaöğretim alanlarından mezun olanların sınavla yerleştirilmesi yapılmaktadır.

Mezuniyet Sonrası
Açıköğretim Fakültesi İlahiyat bölümünden mezun olan öğrencilerin dikey geçiş için Tercih Yapabilecekleri Lisans Programları; İlahiyat, Arap Dili ve Edebiyatı, Arapça Öğretmenliği, Fars Dili ve Edebiyatı’dır. Bölümden mezun olan öğrenciler, "Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik" hükümleri uyarınca kendi alanlarında örgün öğretim veren programlara dikey geçiş yapma olanağına sahiptir.

Staj ve Uygulama
Programdan mezun olabilmek için staj veya benzeri çalışma yapılması gerekmemektedir.

Kişisel Gelişim ve Kariyer Olanakları
Açıköğretim Fakültesi İlahiyat Önlisans Programından mezun olan öğrenciler, İlahiyat Önlisans Diploması alırlar. Programı bitiren öğrencilere “İlahiyat Meslek Elemanı” unvanı verilir.

İlahiyatta okuyan öğrencilerin temel öğrenme materyali ders kitaplarıdır. Öğrencilerimiz ayrıca www.aofsorulari.org internet üzerinden destek hizmeti alarak e-öğrenme uygulamalarından (e-kitap, TRT Okul, e-danışmanlık) gibi hizmetlerden yararlanabilmektedirler.​​​​

Aöf ilahiyat sınav tarihleri açıklandığında sizlere duyurulacaktır. İlahiyat öğrencileri için derlediğiniz konuları görmek için bizi sosyal ağlardan takip edebilirsiniz.

Son konular :

Yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.