Bahar Dönemi Sınava Hazırlık Nasıl Olmalıdır

Açıköğretim bahar dönemi sınav öncesi öğrencilere tanınan 1-2 aylık zamanda ders notları hazırlayabilir, öğrenciler tarafından paylaşılan özetleri bulabilirsiniz veya ders çalışırken kitaptaki notlardan kendiniz hazırlayabilirsiniz. Ara sınav ile final arasında çok geniş bir zaman olmadığı için hemen bir sonraki sınava çalışmanız gerekecektir.

Çoğu öğrenci çalıştığı için günlük yaşamında kendine ders çalışmak için gerekli zamanı ayıramıyor ve son haftalarda büyük bir tempo gerekiyor. Tabi herkes kendi durumunu en iyi bileceği için hazırlık aşamasını kendisi değerlendirmelidir. Sizler için bazı tespitlerde bulunduk, umarız bu bilgiler size fayda sağlar.

Sınav öncesi neler yapmalıyız?
1. Ders notları ve konu özetlerini bulmalıyız yoksa kendiniz kısa notlar hazırlamalıyız.
2. Ara sınav için konular az olduğu için her ders için program yapmalıyız şu gün şu dersin 1 ünitesi çalışılacak şeklinde.
3. Final sınavında zaman çok olmadığı için konu başlıkları ve içerikleri hızlıca geçebilirsiniz.
4. En önemli kaynak olan geçmiş yıl açıköğretim sınav soruları ve cevaplarına çalışmalısınız.
5. Çıkan sorular ile ders kitabında içerikleri eşleştirin nereden nasıl soru sorulmuş daha iyi anlarsınız.

Ders çalışamadım sınav haftası neler yapmam gerekir
Açıköğretim sınavlarında her zaman olan bir durumdur bu yüzden sınav günü size yardım edecek tek kaynak aöf çıkmış sorular. Aslında yardımcı kitaplar da size çok fayda sağlayacaktır ama artık yasaklandığı için bu kitaplara ulaşmak çok zor.

Yapılan bir hata...
Ara sınavlardan sonra genelde kimse ders çalışmıyor ve sonuçların açıklanmasını bekliyor zaten sınav aralarındaki zaman kısıtlı. Sonuçların yaklaşık 20 günde açıklandığı düşünürsek öğrenciler bu zamanı genelde sonuçların açıklanması bekleyerek geçiriyorlar. Konsantreleri o yöne kaydığı için final sınavı hazırlığı için o 20 günlük süre boşa gidiyor.

Son konular :

Yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.