Açıköğretim AÖF Öğrencilerinin Burs İmkanları Var mı?

AÖF burs alma imkanı var mı, başvuru yaparsak burs veya kredi çıkar mı konusunda her öğrencinin aklına takılıyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu Açık Öğretim ile uzaktan eğitim öğrencilerine, burs/kredi verilmemektedir. Ancak öncelikli öğrenciler Kurumumuz hizmetlerinden yararlanmaktadır.

Öncelikli öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb. kurumumuz tarafından burs veya kredi ödemesi yapılmamaktadır. Bunun dışında kalan maddi imkanı zor olanlar da başvuru yapabilirler.

AÖF okurken kredi yurtlar kurumu bursu alınabilir mi?
KYK kredileri ve bursları örgün öğretimler içindir aöf öğrencileri bu haktan faydalanamaz. Aynı şekilde başbakanlık bursu açıköğretim okuyanlara verilmiyor. Sadece yukarıda belirtilen istisna olan özel durum söz konusudur.

Açıköğretim okuyanlar burs alabilir mi?
Tüm öğrenciler özel kurumlardan ve vakıflardan burs alma imkanına sahiptir. Bunun için burs veren kurumları araştırmalısınız.


Açık Öğretim Öğrencisine Burs 2010 yılında yapılan açıklama...
Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın şu açıklamayı yapmıştı. Biz onlara sınırlı sayıda da olsa örgün eğitimde olduğu gibi bizi tercih ettikleri takdirde burs uygulamalarından yararlanma imkanı vereceğiz. Yani yeni bir açık öğretim süreci başlıyor. Bu uluslararası normlara oturtulacak. Bu bağlamda çalışacağız. YÖK'de de bu anlamda bir komisyon var, onun içinde olacağız. 6 üniversite uzaktan eğitime giriyor. Bazı alanları onlara bırakacağız. Güçlü olan alanlarda biz olacağız şeklinde açıklaması vardı.

Son konular :

Yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.