AÖF Adalet Bölümü Açıköğretim Fakültesi

AÖF adalet bölümü ders notları, ücretsiz çıkmış sorular, güz ve bahar dönemi 1 - 2 sınıf dersleri hakkında bilgileri ayrıca YGS ile yeni kayıt, sınav tarihleri ve kayıt yenileme gibi içerikleri de yazımızda yer vereceğiz.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi adalet bölümü en çok okunan 2 yıllık programlardan biri haline geldi. Öğrencilerin çok tercih ettiği bu bölümden mezun olduktan sonra KPSS ile devlet memurluğu gibi birçok alanda iş imkanları sunuyor. Dikey geçiş DGS sınavı ile lisans diploması alma hakkınızda var.

aöf adalet bölümü
Açıköğretim Fakültesi Adalet Bölümü Hakkında
Adalet Önlisans Programı; hukukun temel kavramlarına ve hukuk metodolojisine ilişkin temel kavramlardan hareketle yalın hukuk sorunlarını çözebilen, demokrasi, laiklik, sosyal devlet ve hukukun üstünlüğü gibi vazgeçilmez ilkeleri benimsemiş, hukuk mesleğinin gerektirdiği dürüstlük, adalet ve etik anlayışın bilincinde, yaşam boyu ve kendi kendine öğrenme becerisini kazanmış adalet yardımcı hizmet personeli yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Sınırlı kontenjanı olan bölümlerden birisidir.

Kimler Kayıt Yaptırabilir?
YGS sınavında herhangi bir türde 140 ve üzeri puan alan öğrenciler Adalet Önlisans Programı’na başvuru yapabilirler. Bunun yanında herhangi bir örgün yüksek öğretim programında kayıtlı öğrenciler ve mezunlar da Adalet bölümüne sınavsız olarak girme olanağına sahiptirler.

Adalet ve zabıt katipliği konusunda eğitim veren mesleki ve teknik orta öğretim kurumlardan mezun öğrenciler sınavsız yerleştirilebilmektedir. Batı Avrupa ve Azerbaycan Programları dahilinde bulunmamaktadır.

Çıkmış Sınav Soruları
Güz ve bahar dönemi sınavlarınki ara sınav ve final sorularını aöf adalet çıkmış sorular konusundan takip edebilirsiniz.

Mezuniyet Sonrası ve Diploma İşlemleri
Adalet bölümünden mezun olan öğrenciler, Adalet Önlisans Diploması alırlar. 2 yıllık eğitimleri bitirenler isterlerse Açık Öğretim Fakültesinin İşletme, İktisat ve Kamu Yönetimi bölümlerine ve Hukuk Fakültelerine dikey geçiş yapma olanağına sahiptirler.

Bu bölümlere sınavsız dikey geçiş yapmaları mümkün iken, Hukuk Fakültelerine dikey geçiş yapabilmeleri için Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girmeleri gerekmektedir.

Sorumlu Olunan Adalet Dersleri Nelerdir
Eğitim boyunca göreceğiniz güz ile bahar dönemi 1. ve 2.yarıyıl adalet 1 sınıf dersleri ve 3. ve 4.dönem adalet 2 sınıf dersleri konularından öğrenebilirsiniz.

İş İmkanları ve Olanakları
Program mezunlarının esas olarak Adalet Bakanlığı bünyesinde nitelikli adalet yardımcı hizmet personeli olarak istihdam edilmeleri amaçlanmaktadır. Bunun dışında mezunların her türlü kurumda yardımcı hizmet personeli olarak çalıştırılabilmeleri de olanaklıdır.

Adalet bölümü hakkında bilmek istediğiniz farklı bilgiler veya merak ettiğiniz konular varsa yorum yazarak bilgi alabilirsiniz.

Son konular :

Yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.