AÖF Bilgi Yönetimi Bölümü Açıköğretim Fakültesi

Açıköğretim bilgi yönetimi bölümü programı dersleri, iş olanakları, mezunları, çıkmış sınav soruları ve program hakkında bilgi vermek istiyoruz.

AÖF Bilgi Yönetimi Önlisans bölümü, 2001 yılında Açıköğretim Fakültesi bünyesinde açılan uzaktan eğitim programdır. Günümüzde bürolarda günlük faaliyetlerinin büyük bir bölümünü bilgisayarla gerçekleştiren insanların sayısı giderek artmaktadır. İşletmelerde sekreter, memur ya da orta düzey yönetici olarak çalışan çoğu kişinin, şu anda bilgisayar kullanmasalar da, gelecekte birer bilgisayar kullanıcısı olmaları beklenmektedir.

Bilgi Yönetimi Önlisans Programı bilgi çalışanı olarak nitelendirilen, bilgisayarla ileri düzeyde tanışık orta kademe işgücü yetiştirmeye yönelik bir programdır. Bilgi işçilerinin ortak özelliği, yaptıkları iş ne olursa olsun, günlük faaliyetlerinin önemli bölümü bilgiyi oluşturmak, bilgiye erişmek, bilgi üzerinde işlemler gerçekleştirerek bilgiyi dönüştürmek, bilgiyi iletmek ve bilgiyi saklamak gibi temel işlemlerden oluşmaktadır.

bilgi yönetimi bölümü
Bilgi Yönetimi bölümü bilgi çalışanı olarak nitelendirilen, bilgisayarla ileri düzeyde tanışık orta kademe işgücü yetiştirmeye yönelik bir programdır. Bu bölümde okutulan derslerin öğrenim süresi 2 yıldır. Uzaktan Eğitim Sistemine göre öğretim yapan fakültelerin öğrencileri, yılda 4 kez olmak üzere güz ve bahar dönemi ara sınav ile final sınavlarına katılmaktadırlar. Vize ve dönem sonu sınavı olarak gerçekleştirilen bu sınavlara öğrenciler bağlı oldukları büronun bulunduğu ilde katılırlar.

Çıkmış Sınav Soruları ve Cevapları
Tüm geçmiş yıl aöf bilgi yönetimi sınav soruları 2013 2014 yılı itibariyle çözebilirsiniz.

Örgün staj olanağı olmayan öğrencilere işletme deneyimi kazandırmak amacıyla şirket benzetimi yapılmıştır. Derslerin anlatımı ve gerçek hayat problemlerine yönelik uygulamaların yapımı sanal şirket üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Bölümden mezun olan öğrenciler, "Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik" hükümleri uyarınca örgün veya Uzaktan Eğitim Sistemi ile öğrenim yapan programlara dikey geçiş yapma olanağına sahiptir.

AÖF Bilgi Yönetimi Programı Dersleri ve Kredileri
Güz dönemi ile bahar dönemi sınavlarında sorumlu olacağınız bilgi yönetimi 1 sınıf dersleri ve ikinci sınıf 3. 4.yarıyıl bilgi yönetimi 2 sınıf dersleri konularından ulaşabilirsiniz.

Amaçlar
Bilgi Yönetimi Önlisans Programının amacı öğrencilerine;

  • İşletmelerde güncel yazılımları etkin ve verimli kullanma becerisi kazandırmak,
  • İşletmelerde Bilgi Yönetimi kavramları ve deneyimini kazandırmak,
  • İnternet ortamında kurumsal iletişim ve birlikte çalışma deneyimi kazandırmak,
  • İnternet ortamında girişim ve yönetim için gerekli deneyimleri kazandırmak olarak özetlenebilir.

Öğrencilerin büro yazılımlarında uzmanlaşmalarını uzaktan öğretim yöntemleriyle sağlayabilmek için internete dayalı derslerden yararlanılacaktır. Böylece öğrenciler kendilerine gönderilen yazılı ve çoklu ortama dayalı kaynakların yanı sıra danışmanları tarafından internet üzerinden yönlendirilebilecekler, konuyu öğrenmelerini ve pekiştirmelerini sağlayacak anlatımlara, örneklere, alıştırmalara ve deneme sınavlarına internet üzerinden erişebileceklerdir.

Günümüzde büro yazılımları alanında yaygın olarak MS Office yazılımı kullanılmaktadır. MS Office kullanıcılarının, alandaki bilgi ve becerilerini belgelemek için sertifika sahibi olması önem taşımaktadır.

İş İmkanları
Avrupa Bilgisayar Yetkinlik Sertifikası (ECDL), dünya çapında aynı talimatları ve yöntemleri izleyerek bilgi teknolojileri alanındaki bilgiyi ve kişisel bilgisayar kullanma yetisini doğrulayan, bütün dünyada tanınmış bir sertifika programıdır. Bilgi Yönetimi önlisans programı öğrencileri ECDL sertifikası alabilecek bilgi ve beceriye sahip olacak şekilde öğrenim görmektedirler.

Programdan mezun olan öğrenciler Bilgi Yönetimi Meslek Elemanı unvanı alacaklardır. Öğrenciler mezun olduktan sonra, kamu ve özel sektöre ait işletmelerin birçok departmanında ara eleman olarak çalışabileceklerdir.

Son konular :

Yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.