AÖF Uluslararası İlişkilere Giriş Çıkmış Sorular ve Cevapları

Açıköğretim 1 sınıf dersi AÖF uluslararası ilişkilere giriş çıkmış sorular ve cevapları ara sınav, final 2013 2014 olarak indirebilirsiniz. Bahar dönemi uluslararası ilişkilere gGiriş dersine ait soruların cevaplarını ULİ102U ders kodu ile kontrol edebilirsiniz.

Uluslararası ilişkilere giriş ders notları final ile ara sınav öncesi size çok lazım olacaktır. PDF ders kitabından yararlanarak bizde kısa özet şeklinde oluşturduğumuz notları hazır oldukça sizlere aktaracağız. Geniş kapsamlı bir derstir bu yüzden her üniteden soru gelebilir. Bu yüzden konulara çok dikkatli çalışmanız gerekir. Yine de de sizi aşırı zorlayacak bir ders olmadığını bilmelisiniz.

aöf sınav soruları
Derse ait geçmiş yıl sınav sorularına aşağıdaki ulaşabilirsiniz.
Uluslararası ilişkilere giriş ara sınav soruları
Uluslararası ilişkilere giriş final soruları
Toplam 8 üniteden oluşmaktadır. Bahar dönemi ara sınav da ilk 4 üniteden sorumlu olacaksınız. Final sınavında ise 8 ünitenin tamamından soru gelecektir.

Uluslararası ilişkiler, küreselleşen dünyamız içinde hızla gelişen, Siyaset Bilimi alanıyla ilişkili ve Sosyal Bilimler içinde de birçok bilim dalı ile bağlantılı çalışan bir bilim dalıdır. Dinamik, dünyamızın değişimine göre içeriği sürekli genişleyen, içerdiği konular, kavramlar ve yöntemlerle disiplinler arası niteliğe sahip bir bilimsel ve akademik çalışma alanına anlam verir.

Ulus devlet arası ilişkilerden başka ulus-üstü bölgesel ve küresel ilişkileri de çalışma alanı içinde kapsadığı için çok boyutlu içeriği olan bir bilim dalıdır. Siyaset Bilimi gibi, Uluslararası ilişkiler bilim dalı da, yerel-ulusal-bölgesel-küresel sorunlarla ilgili üretilen politikalar ve politika önerileriyle ilgilenir.

Uluslararası ilişkilerin, hem olgusal hem de normatif (değersel) boyutları ve bu boyutlarla ilgili felsefi kuramsal çalışma alanları vardır.

Örnek soru; Arap Baharı sürecinde yaşanan değişim mücadelesinin dinamik bir iletişim zinciri ile kısa sürede şekillenmesini küreselleşmenin hangi olgusu ile açıklayabiliriz?
a. Derinleşme
b. Yaygınlaşma
c. Hızlanma
d. Yoğunlaşma
e. Genişleme

Son konular :

Yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.