AÖF Mezunu Kaymakam var mı olur mu?

Açıköğretim mezunu kaymakam olabiliyor. Kaymakamlık için şartlar bunlar KPSS sınavından yüksek puan almak, mülakatı geçmek ve değişmediyse 35 yaş sınırını geçmemektir. AÖF mezunu olmak kaymakam olmamanız için engel değil fakat atamalarda torpil çok oluyor.

AÖF mezunu kaymakam var diyorlar ama bu ne kadar doğru tam bilmiyoruz. Örgün Üniversite ve açıköğretim fakültesi mezunu olup bu tarz atamalarda okuduğunuz fakülte etkili oluyor.

Kaymakam Nasıl Olunur?

İlk şart Kaymakamlık Sınavına girmeniz gerekmektedir. Bu sınava herkes girememektedir. Bu kaymakamlık sınavına girebilmek için 4 yıllık iktisadi ve idari bilimler fakültesini bitirmek, hukuk, siyasal bilgiler fakültesi mezunları ve bunlara denk gelen bir fakülteden mezun olmak gereklidir.

Kaymakamlık sınavı her yıl yapılan bir sınavdır. Sınava girecek kişilerin KPSS ‘de istenen alanda en az 75 puan alabilmek gereklidir. Her 75 puan ve üstü alan kişiler de girememekte, sınav sonucu alınacak kişi sayısının 20 katına kadar olan kitle içerisinden alım yapılacaktır.

Açıköğretim Mezunu Kaymakam Olabilir mi?

Bazı forumlar bu konu sürekli tartışılmıştı. AÖF mezunu KPSS den çok iyi bir puan alsa bile mülakatlar bu arkadaşların elendiği söyleniyor. Kaymakamlık sınavını başarıyla verse

Açıköğretim Fakültesi (AÖF) herhangi bir bölümden mezun olan bir kişi hakkı vardır. Birçok devlet kademesine gelebilir ve sınavlarına girebilirler yalnız bir gerçek vardır ki oda kaymakamlık sınavı boyunca bu süreci başarı ile tamamlamış ve kaymakam adayı olabilen hiç açık öğretim mezunu birisi olmamıştır.

Güncel gelişmeleri ve bu konu ile ilgili haberler olursa konumuza ilave edeceğiz. Mezun arkadaşlarımıza iş hayatında ve memurlu kariyerlerinde başarılar dileriz.

Son konular :

Yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.