AÖF de 7. Yılını Dolduranların Askerlik Durumu

2014-2015 aöf 7 yıl sınırı askerlik tecil durumu herkesin aklına takılan bir konudur. Bizde açıköğretim 7 yıl öğretim süresi hakkında bilgi verelim dedik.

Öncelikle İktisat ve İşletme Fakültelerine kayıtlı öğrenciler kayıt yaptırdıkları yıldan başlayarak lisans 7 yıl önlisans öğrencileri 4 yıl süre ile öğrencilik haklarından yararlanabilirler.

Bu süreler içinde kaydını yeniletmediği için öğrencilik haklarından yararlanamayan öğrenciler, bu hakkı kullanmış sayılırlar. Bu sürelerin bitiminden sonra, kayıt yeniletenler sınavlara katılabilirler, ancak öğrencilik haklarından yararlanamazlar.

Özetle; Kayıt tarihinden itibaren 7.yılınızdaysanız bu 3.sınıf olabilir veya 4.sınıf bu durumda eğitiminiz devam eder fakat öğrencilik haklarından yararlanamazsınız. Bu askerlik tecilini veya başka bir durumu etkilemez.

Ayrıca kısa dönem askerlik ve aöf askerlik tecili için ilgili başlıktaki konumuzu okuyabilirsiniz. Yorumlara da bakarak benzer durumda iseniz bunlardan bilgilenebilirsiniz.

Son konular :

19 yorum

yani 7 yıl dolunca erteleme tecil veya tecil uzatma yapılamıyor mu ?

Yanıtla

evet yine yapılabiliyor 29 yaşına kadar, fakat 7.yarıyıldan sonra öğrenci durum belgesini askerlik şubesine bildirmeniz gerekiyor. Aslında bu sistemden gözüküyor fakat her ihtimale karşı yapılması gerekiyor.

Yanıtla

Admin şimdi ben 22 yasındayım 2 yıl sonra 7.yılım dolucak peki tecil uzattırabiliyormuyum ek-c2 belgesiyle 29 yasına kadar??

Yanıtla

merhaba..
2012 eylül ayında acık ögretım adalet önlisans bölümüne kayıt oldum..4 senelik azami ögrenci süresi bu dönemle beraber doluyor..askerlık tecilim ise 31 aralık 2016'da dolacak..
benım internetten arastırdıgım kadarı ile 4 senelik azami ögrenci hakkım dolsa dahi 29 yas sınırına kadar kayıtları düzenli yaptırdıgım takdirde bir belge alıp 1 senelik tecil ettirebiliyormuşum ki 4 sene boyunca kayıtlarımı düzenli sekılde yaptırdım..
fakat bunun herhangi bir koşulu var mı? çünkü ben 4 sene boyunca acıkögretımde hiçbir sınava girmedim..yanı o alınacak belgede sınava gırmedı seklınde seyler yazıyor ise tecil durumu söz konusu olmayabilir mi? .ünkü alınan belgenın görselınde basarı durumu gibi seyler yazıyor..bu askerlık subenın ınsıyatıfıne kalmıs sekılde mı oluyor?eger bilginiz var ise benı bılgılendırırsenız cok sevınırım..şimdiden teşekkür ediyorum..

Yanıtla

Kayıtlarınızı düzenli yapmanız yeterli, sınava girip girmemek sizin insiyatifinize kalmış. Öğrenci durum belgesinde sınava girdi veya girmiyor gibi bir ibare yer almaz. Aktif öğrenci olduğunuz sürece 29 yaşına kadar teciliniz devam eder, sadece her yıl eğitim süreniz bittiğinde bunu bizzat askerlik şubesine bilgi amaçlı vermeniz gerekiyor. O kısmı da zaten öğrenmişsiniz.

Yanıtla

yanıtınız için teşekkür ederim..pekı bu belgeyi ne zaman almalıyım? 31 aralık 2016 da tecilim bitiyor..güz dönemi kayıtını yaptırdıktan sonra mı..teşekkür ederim zahmet verdim..

Yanıtla

2016-2017 güz kayıt yenileme yapınca bilgi amaçlı vermelisiniz. Bürodan belgeyi alır Ekim-Kasım gibi askerlik şubesine bırakırsınız.

Yanıtla

merhaba,size tekrar sorum olacak ve yardım ederseniz aklımdaki hersey oturmuş olacak şimdiden teşekkür ederim..
1.)kayıtlarınızı düzenli yapmanız yeterli demiştiniz yukarıdakı cevabınızda,fakat ben 4 yıllık azami ögrenim sürem içerisinde 8 kayıtın 6 tanesini yaptırdım 2012 ve 2013 yıllarının bahar kayıt dönemlerini yapmayı unutmuştum ve ek-c2 belgesinde gözükecektir tahminen bu sorun yaratır mı yenı tecili yaptırmamda?
2.)son olarak ygs sınavına girecegim ve sorun yaşamamak adına 4 yıllık aöf işletme mi yazsam diyorum fakat 2 yıllık kaydımı sıldırırken askerlık tecili otomatik olarak bozuluyormuş ,4 yıllık aöf'e kayıt yaptırabilirim fakat tecil olur mu orası bende muamma?
cevabınız yolumu aydınlatacaktır..şimdiden yardımlarınız için müteşekkirim..

Yanıtla

1) arada kayıt yenilemeyince pek sıkıntı çıkmıyor zaten olsa bu zamana kadar olurdu. EK-C2 ile tecil ettirebilirsin.

2) Bunu kayıt yaparken büroya sormanı tavsiye ederim, görüşüm sıkıntı çıkmaz çünkü lisanas olarak kayıt yaptırakcaksın, tekrar önlisans değil.

Yanıtla

Aöf önlisans okuyorum. 4.seneme giricem alttan derslerim var. 4yıl tecil hakkı vermişlerdi ne yapmam lazım???

Yanıtla

Merhaba,

2009 yılında İktisat fakültesine kayıt oldum. O seneden beri her zaman kaydımı yeniledim. Bu sene 7. senem. Anlaşılacağı üzere sınıfta kalmalarım oldu. Bugün askerlikle ilgili bir kağıt geldi ve yoklama kaçağı olduğumu öğrendim. Hem gelen kağıtta hem de e-devlette 31.12.2016'ya kadar tecilli olduğum yazıyor.

Okuldan Ek C2 belgesini alıp askerlik şubesine götürdüğümde yoklama kaçağı olmaktan kurtulur muyum?

Ayrıca 29 yaşına kadar İktisat fakültesinin kaydını yenileyerek askerliğimi tecil ettirebilir miyim?

Cevap verirseniz sevinirim. Kolay gelsin.

Yanıtla

merhaba admın auzef ıstanbul unuversıtesı sosyolojı okumaktayım 4 yıllık 4 cu yılım bıttı sımdı ne zaman bı belge goturmem lazım vermem gerekıyormu

Yanıtla

Aynı durumdayız..Umarım admin cevap verir cevabı ben de bekliyorum ..

Yanıtla

Kusura bakmayın yoğunluktan cevap veremediğim anlar oluyor. Yoklama kaçağı gibi durumları öncelikle askerlik şubesiyle görüşmeniz lazım, eğitim yılından devam eden aksamalar olursa sistem bunları tespit ediyor. EK-C2 ile şubeye başvurduğunuzda yaşınızda 29 değilse teciliniz devam eder.

Yanıtla

Yoklama kaçağı değilim fakat kısaca okumuyorsam yoklamaya gitmem gerektiğini okuyorsam ise belge götürmem gerektiği ile kağıt geldi eve :) Tecilim 31 Aralık bitiyor ve Aöfte 8. seneye giriyorum..Öğrencilik haklarından faydalanamayacağım fakat EK-C2 ile 29 yaşına kadar 1 sene olarak her sene belge götürerek tecil ettirebiliyorum istersem öyle mi? Ayrıca EK-C2 belgesi Aöf büroları veriyor mu ve verirken sıkıntı çıkarabilirler mi ? Vermeme gibi...

Yanıtla

Ayrıca sene sonuna kadar öğrenci olarak görünüyor olcağım için öğrenci belgesi alıp mı askeriyeye vermeyeliyim yoksa öğrenci durum belgesi mi?

Yanıtla

Yukarda diyor ki 7 senesi dolan öğrenci olarak görülmeyeceğinden öğrenci durum belgesi de alamaz ve tecil işlemi yaptıramaz fakt admin 29 yaşına kadar yaptırılabilir diyor...Şimdi 7 sene dolmasına ve öğrencilik haklarından yararlanamamaya rağmen öğrenci durum belgesi alınabiliyor mu ve tecil ettirilebiliniyormu hala anlamış değilim ... :/

Yanıtla

Merhaba. 2012 yılında myo dan mezun oldum. 2014 e kadar tecil hakkımı kullandım ve 2014 yılında dikey geçiş ile kamu yönetimi bölümüne kayıt oldum e devletten bakınca tecilim 2018 aralık ayında bitiyor. 29 yaşıma kadar tecil yaptırabilmem için ne yapmam gerekli cevabınız için şimdiden teşekkür ederim saygılar

Yanıtla

Merhaba yazınız insanları aydınlatması açısından çok faydalı buldum ilginize teşekkür ederim. Yorumlar ve konu eski olduğu için soruyorum. Sistemde tecilim 2017 aralığa kadar gözüküyor. Fakat 26 yaşındayım. 7 yılımda bu sene doluyor. Öğrenci belgesi alamam ama 29 yaşını doldurana kadar tecil hakkım var doğrumudur.

Yanıtla

Yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.