2014 DGS Adalet Bölümünden Hukuka Geçiş

2014 aöf adalet dgs ile hukuk geçiş, açıköğretim adaletten dikey geçiş ile hukuk fakültesine kayıt olma hakkında yapılan değişiklik hakkında bilgilendirme.

Adalet önlisans programlarında çok ciddi yapısal değişiklik yapıldı. Artık kontenjanlar 2 farkı kısma ayrıldı. Yeni düzenlemede 900 koşulu getirildi.

1- Eski tip kontenjan:
Bu kontenjanı sadece örgün, ikinci öğretim, uzaktan eğitim ve açıköğretim önlisans adalet bölümünden mezun olanlar seçebilecektir.

2- Yeni tip kontenjan:
Bu kontenjanı, örgün, ikinci öğretim, uzaktan eğitim bölümü öğrencileri tercih edebilecek fakat açık öğretim (Anadolu Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi AÖF) seçemeyecektir.

Bu tip kontenjanların yanında 900 numaralı koşul yazar.
900 numaralı koşulun açıklaması:
Bu programı, örgün/uzaktan eğitim adalet ön lisans programından mezun olanlar/mezun olacaklar tercih edebileceklerdir. AÖF adalet ön lisans programı ile adalet meslek eğitimi ön lisans programından mezun olanlar/mezun olacaklar (Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Adalet ile Anadolu Üniversitesi AÖF Fakültesi Adalet Meslek Eğitimi Ön Lisans Programı ve Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Adalet tercih edemezler. Tercih edip yerleştirilseler bile ilgili Üniversite tarafından programa kayıtları yapılmaz.

Örnek Ankara Üniversitesi Kontenjanları


Üstteki kontejanı her adalet önlisans mezunu seçebilecek, alttaki 900 numaralı koşulu (yeşil bölge) içeren kontenjanı aöf öğrencileri seçemeyecek. AÖF'den DGS ile hukuk fakültesine geçiş yapmak isteyenler bu bilgiyi göz önüne almaları gerekecektir.

Son konular :

2 yorum

Şimdi ben atatürk üniverstesinde adalet bölümünü açıktan okuyorum. Bu sene sınava girmeyi planlıyorum dgseyle hukuğa geçebilmek için, ancak bunu görünce bende şaşırdım. İki tane klasman var ve biz bir devlet üniverstesine ne olursa olsun girebiliyoruz dimi ?

İkincisi bu 2 klasman arasında her hangi bir şekilde bizi etkileyebilcek negatif bi faktör varmıdır, bunu öğrenmeyi isterim. Ayırmalarının amacı bakımından.. teşekkür ederim

Yanıtla

Devlet üniversitesine yerleşmek zor ama yüksek bir puan ile neden olmasın. Puan durumuna göre vakıf üniversiteleri de tercih edilebilir.

Sizi etkileyecek bir durum yok, bazı üniversiteler sadece örgünden mezun olanları kabul ediyor, açıköğretimden mezun olanları kabul etmiyorlar.

Yanıtla

Yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.