Sınavda Test Grubunu İşaretlemeyi Unuttum?

Açıköğretim Fakültesi sınavında test grubunu işaretlemeyi unuttuysanız sınav sonuçlarının açıklanması ve optik okuyucuda okunması ile ilgili sıkıntı şuana kadar çıkmadı. Sınav sonrası gözetmenler cevap kağıdındaki formu inceleyerek eksik bilgileri son kez kontrol ediyorlar. Eğer test grubunu işaretlemediyseniz onlar bunu gördüklerinde işaretliyorlar.

Gözetmenlerin de unuttukları durumlarda merkezden optik okuma sırasından okutmanlar bunu yapabiliyor. Çünkü her öğrencinin sınavdan önce hangi kitapçığı alacağı belli. O yüzden A, B, C, D hangi kitapçığı işaretlemediyseniz sistem bunu seçebiliyor.

Bu tarz durumlar her sınavda olduğu için sıkıntı çıkmıyor, sınavınız geçerli sayılıyor eğer imza atmayı da unuttuysanız bunu da çok önemsemeyin bu da pek sorun olmuyor. Fakat Üniversite sitesinden yaptığı açıklamada sınavın geçersiz olacağını söylüyor. Bu zamana kadar iptal edildiğini görmedik veya biz duymadık.

Kısacası Açıköğretim "kodlamayı unutma yoksa sınavın iptal olur diyor" fakat sınav sonrası kodlamayı unutan bir öğrenci de "sınavımın iptal olmadığını" söylüyor. Her ne kadar kural açıklanmasa da öğrencileri zor durumda bırakmamak adına bunu bir şekilde hallediyorlar.

Sınav kurallarıyla ilgili bir açıklama...

Sınav salonunda size verilen cevap kağıdı üzerindeki T.C. kimlik no, ad ve soyadın size ait olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz. Cevap kağıdı size ait değilse görevlileri uyarıp size ait cevap kağıdını alınız.

Daha sonra T.C. kimlik numaranızı ve test grubunuzu mutlaka kodlayınız, adınızı, soyadınızı yazınız ve ilgili yeri imzalayınız. Kendisine ait olmayan cevap kağıdını kullanan öğrencilerin o oturumdaki sınavları geçersiz sayılır.

Soru kitapçığı ile cevap kağıdı üzerine T.C. kimlik numarasını ve ad-soyadını yazmayan, test grubunu kodlamayan ve imzasını atmayan öğrencilerin durumları Üniversitede incelenerek karara bağlanacaktır. Bu öğrencilerin yukarıda belirtilen eksik işlemden bahisle Üniversitemize ve Fakültemize başvurmalarına gerek yoktur. Bu tür başvurulara cevap verilmeyecektir.

Son konular :

Yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.