Geçmiş Yıllardaki Çıkmış Sorular Tekrar Çıkar mı?

AÖF geçmiş yıllarda çıkmış sorular ve cevapları her yeni açıköğretim sınavı için en değerli kaynaklardan biridir. Güz dönemi ile bahar döneminde gireceğiniz ara sınav ve final öncesi bu sorulara çalışmak gerekir. Peki eski sorular tekrar çıkar mı?

2013 yılı itibariyle kredili sisteme geçildi sistemde birçok şey değişti. Değişimden en çok etkilen ise dersler oldu. Farklılaşan dersler ve konu içerikleri yüzünden çıkmış sorulara uyumlu soru tipleri tekrar çıkmıyor.

Geriye dönük 2013, 2014 ve 2015 sınavlarına baktığımızda aynı soruların tekrar çıkmadığı görüyoruz, tabi bazı bölüm derslerinde eski sorulardan az da olsa çıkmaya devam ediyordu. Şuan ise 2016 eğitim yılının sınavlarına hazırlanıyoruz. Son 3 yılın sorularını incelediğimizde bir dersin 120 adet sınav sorusunu artık biliyoruz.

Peki bu bize ne kazandırır?

Aslında aynı soruların çıkması beklemek yerine soruları analiz etmek çok faydalı olacaktır. Soru zaten çıkarsa havadan kaparsınız. Kitabınızdan hangi üniteden kaç soru gelmiş tespit etmelisiniz.

Misal, 1.üniteden son 3 yılda 5 tane soru çıkmışsa zaten gelecek sorular bunlardan biri veya bu tipte sorular olacaktır. Bunu aklınızın bir kenarı not edin, konuları çalıştığınızı düşünürsek bu uygulamayı sizde yapın sınavda faydasını göreceksiniz.

Geçmiş yıl Açıköğretim çıkmış sorular ve cevapları konusundan PDF formatında indirebilirsiniz.Bekleyip göreceğiz...

2016 yılı sınav soruları açısından çok kritik bir yıl olacak. Üniversite öğretim görevlileri soruları nasıl hazırlayacaklar merak konusu. Bazı bölüm hocalarının çıkmış sorular serpiştirme huyu devam ederse harika olacak. Bunun yapmamaları için engel yok önlerinde. Geriye dönük 120 sorudan birkaç tane seçip yeni sınavda sorabilirler. Tabi bunu bekleyip görmek lazım.

Örneğin; 2012 yılında AÖF normal sistemdeydi ve çıkan sorular genelde 2011, 2010 ve 2009 yılları aitti. Hiçbir zaman çok eskilerden soru gelmiyordu. Sadece çıkmış sorulara çalışarak sınıf geçen hatta mezun olan binlerce öğrenci vardı.

Bu yıl sorularını mercek altına alacağım. İstenilen kıvamda eski sorular tekrar çıkarsa bu yıl ve önümüzdeki senelerde Açık öğretim eğitimi öğrenciler açısından daha avantajlı bir duruma gelecektir.

Son konular :

Yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.