Sınava Birkaç Hafta Kala Yapılması Gerekenler

Açıköğretim sınavları öncesi son haftalarda bir takım şeylere ağırlık vermek gerekiyor. Gireceğiniz ara sınav ise zaten sorumlu olduğunuz üniteler belli sakın final sınavına ait konulara çalışmayın bu size zaman kaybı yaratır.

Ara sınavda kitabın yarısından sorumlu olacağınız için ilk etapta konuların kısa özetlerini çıkarmaya çalışın. Eğer bunun için yeterli vaktiniz yok ise kitabınızdan önemli olan kısımları işaretleyin.

Çıkmış sınav soruları yanınızda olsun

Bu çok önemli, çıkmış sorular ile ders kitabı yan yana olsun. Kitaptan konulara çalışırken örneğin 1.üniteden nasıl soruların geldiğini hemen çıkmış sorulara bakarak öğrenebilirsiniz.

Bu durumda ders kitabının ilgili konusunun hemen yanına bu konuya ait soru 2014 yılında çıktı gibisinden notunuzu almalısınız. Aynı konuya ait bir soru 2013 yılında da çıkmış olabilir, geçmiş yıllardan günümüze kadar bu şekilde çıkan tüm soruları tespit etmeye çalışın..

Böyle yaparsanız o konudan gelecek soruları az çok tahmin edebileceksiniz. Bu konulardan farklı ne gelebilir sorusunu kendinize sorduğunuzda zaten çıkması muhtemel soruları kendiniz bulmuş olacaksınız.

Konulara çalışmak yeterli olmayabilir

AÖF sınavları bazı analizleri gerektiriyor. Yukarıdaki bilgiler ışığında soruların nasıl geleceğini tespit etmelisiniz. Bazen bir konuya çok hakim olabilirsiniz ama cins bir soru her şeyi altüst edebilir. Bu yüzden çok soru çözmeye çalışın ve çıkmış soruları inceleyin.Geçmiş yıllarda çıkan sorular ne kadar etkili?

Eskisi gibi olmadığı biliyoruz fakat her geçen yıl biraz daha çıkmış sorular geliyor. Bazı bölümlerde veya bölümlere ait bazı derslerde bunu görebiliyoruz.

Şuan son 3 yıla ait ara sınav ve final sorularına çalıştığınızda 120 soru çözmüş olacaksınız. Bu çözdüklerinizin hepsi potansiyel soru demektir. Ya benzerleri veya aynıları tekrar çıkacaktır.

Sınavda ne yapabiliriz?

Bir derse az da çalışmış olsanız 20 sorudan 10 tane yapmak çok zor olmasa gerek. Zaten konulara çalıştığınızda kesin buradan çıkar dediğiniz yerler olacaktır emin olun bu yerlerden de her sınavda soru gelir.

Soruları hazırlayanlar zaten birkaç soruyu zorlaştırıyor diğerleri çalışan her öğrencinin rahatça yaptığı sorulardan oluşuyor. Açıköğretim soru tipleri belli ve istenilen cevap açık ve net oluyor.

Son olarak;

Sınava az bir süre kala konuları çalışanlar kısa bir tekrar yapabilirler, böylece zihinlerdeki bilgiler tazelenir. Eğer sınava yeterince hazırlanamayanlar varsa ders kitaplardan konu başlıklarına ve alt konuların ne olduğuna bakmalı gerekir. Lütfen sadece çıkmış sorulara bakarak sınava girmeyiniz.

Son konular :

Yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.