Açıköğretim Sınav Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Açıköğretim sınavına girerken bilmeniz gereken bazı önemli uyarılar vardır. Öncelikle sınav giriş belgesi (siyah-beyaz olabilir renkli olması şart değil) ve nüfus cüzdanınız yanınızda olmalıdır. Bu ikisi yeterlidir. Öğrenci kimliği artık şart değil bu yüzden yanınıza almasanız da olur.

Sınav salonuna cep telefonu ile giremezsiniz. Uzak yerden gelenler elbette cep telefonlarını yanına alabilirler. Bazen okullarda emanetçiler oluyor bunlara bırakabilirsiniz.

Hesap makinası serbesttir, kullanabilirsiniz fakat fonksiyonlu olmaması gerekir. Bununla ilgili aşağıda yer alan 3.maddeyi okuyunuz.

ÖNEMLI UYARILAR

1. Sınava girebilmeniz için yanınızda Sınav Giriş Belgesi (bu belge) ile Fotoğraflı ve Onaylı Kimlik Belgesi (fotoğraflı ve soğuk damgalı nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, süresi geçerli pasaport, zorunlu askerlik görevini yerine getirmekte olan er/erbaşlar ile askerî öğrenciler için askerî kimlik belgesi, Türkiye Barolar Birliği tarafından verilen Baro Kartı/Avukat Kimlik Belgesi, Türk vatandaşlığından izinle ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait pembe/mavi kartlar, yurt dışında yapılan sınavlarda o ülkeye ait nüfus cüzdanı niteliğindeki resmî belge bu amaçla kullanılabilir.) bulundurmanız gerekmektedir. Bunların dışında başka hiçbir belge sınava girebilmeniz için geçerli olmayacaktır.

2. Sınava girebilmeniz için gerekli belgeler dışında, yanınızda kağıt, kitap, defter, not vb. dokümanlar; pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlar; cep telefonu, bilgisayar, tablet, telsiz, kamera vb. iletişim, depolama, kayıt ve veri aktarma cihazları; ruhsatlı veya resmî amaçlı olsa bile silah ve silah yerine geçebilecek nesneler bulundurmanız yasaktır.

3. Sınavda hesap makinesi kullanabilirsiniz. Ancak, kullanacağınız makinede alfabetik tuş takımı (A, B, C, ) ve program yapılmasına, saklanmasına, çalıştırılmasına imkan veren EXE, STORE, RUN vb. tuşlar bulunamaz.

4. Sınavda yapacağınız işaretlemeler ve yazacağınız yazılar için yanınızda koyu yazan siyah kursun kalem ve iz bırakmayan silgi bulunmalıdır.

5. Sınava gireceğiniz binayı, sınavdan en az bir gün önce görmeniz yararınıza olacaktır.

6. Kimlik kontrolleri, üst araması ve salona yerleştirme işlemlerinin zamanında tamamlanabilmesi için sınavdan en az bir saat önce sınav binasında hazır bulunmanız gerekmektedir.

7. Resmi kıyafetle (kıtalarından izinli er ve erbaşlar haricinde) sınava giremezsiniz.

8. Sınavın ilk 15 dakikası içinde gelen adaylar Bina Sınav Sorumlusundan temin edecekleri İzin Belgesi ile sınava girebilirler. İlk 15 dakikadan sonra, her ne sebeple olursa olsun hiçbir adayın sınava girmesine izin verilmez.

Sınavda başarılar dileriz.

Son konular :

Yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.